T

KULUÇKA MAKİNASI

Başlatan toys-23, 08 Eylül 2011, 21:21:08

inventor

Alıntı yapılan: toys-23 - 09 Eylül 2011, 22:33:41
Ticari program istemem bütün ticari programlarınız sizin olsun..Ben bir amatörüm ve amacım 3-5 civciv çıkarmak.
Ete hocamız olmasa zaten bizim bu forumlarda işimizde olmaz bizden hiçbir karşılık beklemeden bide bizim sıkıntılı işlerimizle uğraşarak bizlere 1-2 parça bişe öğretiyor.
Zaten bu işleri yapanlar ete hoca gibi alçak gönüllü olsaydı diğerleri gibi kibirli ve yazdığı 2 satırdan kendi bile korkmasaydı bizim ülkemizdeki elektronikte bu durumda olmazdı.Diğer ülkelerdeki 8-10 yaşındaki çocuklar bile bizim gibi yetişkinleri cebinden çıkarıyor.
Yinede saygı duyuyorum bütün insanlara...

Keşke herkes senin gibi düşünse.
Bahsettiğimiz makinenin maliyeti 750 TL civarında oluyor. 3-5 civciv için lüks olur. Ancak bu talep bir hayli fazla. Arkadaşlarda isterlerse yeni bir başlık altında küçük ama sağlıklı çalışan bir kuluçka makinesinin tasarımını yapabiliriz. Bir kaç gün de de biter sanırım.

Not: İlk yazılan iletide isis ve hex dosyaları verildi. Programı çalıştırarak size neresinin lazım olduğunu yazabilirsiniz. Bu amaçla eklendi.Tanımadığınız kişiler hakkında biraz daha ılımlı olun.

Selam
Yüksel
İlmin en büyük düşmanı, sabırsızlıktır. (Şems-i Tırmizi)

toys-23

merhaba Ete hocam

İlginize ve emeğinize teşekkür ederim.
Haklısınız bu programın adam olacağı yok şimdide nem sapıttı isis similasyonunda nem%60 iken ekranda %22 gösteriyor ısıyı artırıp azaltırken nemde oynuyo.
Yeniden oturup yazsaydım belki zamanımı alırdı belki güç bela öğrenirdim ama en azından neyin nerde olduğunu bilirdim programda ve bu kartlara harcadığım para boşuna gitmezdi hayırlısı olsun buda bana ders oldu her forumdan yaptım çalışıyor denilen programı almamayı öğrendim yazılımda o kadar iyi değilim yoksa en iyisi kendimin yazması ama birgün geliştirim umarım.

Tekrar ilginize ve yardımlarınıza teşekkür ederim..

KAZIMUGUR

1982 gibi idi , Çayırova da devlet üretme çifliğinde 2 adet kuluçka ve ana makinesi onarmıştım.
Yerli bir kaç makine açık alanda hurdalıkta idi.
Kromdan yapılmış yakışıklı şeylerdi.
Onardıklarım ise zamanında alınmış ve yüksek verimle çalışan benimle yaşıt ahşap makinelerdi.
Büyücek elbise dolabı şeklinde , kuluçka bölümünde ortadan yatay milli kocaman bir tambur şeklinde idi.
Hani şu kablo sardıkları makaralar gibi.
Makaranın eksenine doğru çubuklarla yapılmış raflar vardı(biribirine paralel).
Yumurtaları önce tel ızgaralı çerçevelere (viyol gibi) dizip bunları raflara sokup önündeki basit kilidi takıyorlardı.
Bu şekilde silindirdeki  tüm raflar dizildikten sonra makineyi çalıştırıyorlardı.
Milin bnir ucu bir taraftan dışarı çıkıyor ve basit küçük 1kW civarı monofaze bir motor 2-3 kasnak-kayış ile devir düşürülüp bu mile uygulanıyordu.
Öyle aşırı düşükde değil.Yaklaşık 1 dakikada 1 tur gibi.
Basit mekanik bir zaman sayacı ile önce 6 saat yatay sonra her 6 saatte bir 45 derece sonra yatay sonra ters yönde 45 derece dönüyordu.
Basit limit sw ler ile duracakları yer belli idi.
Tavuğun taklidi imiş ve bu kadarı yetiyormuşş.

Kapıların eşiğinde içeride uzunlamasına 10cm derinlikde bir yalak ve dibinde basit düşük güclü bir ısıtıcı vardı.
İçerisi tamamen galvaniz saç kaplı idi.

Isıtıcı kontrolü nem sensörüne bağlı idi.
Nasıl bir şey diye merak edince anlattılar.
Ara sıra yeniden yapıyorlarmış.
Eski gazeteleri uzun süre suda ıslatıyorlar.
Liflerine ayrılıyor.
Yarı ıslak halde 50cm kadar uzunlukda 18mm çapta plastik elektrik borusu gibi bir çoğu yerinden ince delikli boruya tıkıp bastırıyorlar.
1-2 gün iyice kuruttuktan sonra iteleyip nazikçe borudan çıkarıp az daha büyük 20mm gibi makinedeki delikli boruya takıyorlardı.
Borunun bir ucunda (yatay) bir microsw diğer ucunda basitce vida somun.
Selüloz neme karşı aşırı duyarlı.
Kendilerince alıştıkları bir ayarda vidayı sıkıp bırakıyorlardı.

Isı kontrolü ise aynı şekilde basit ama etkili bir şeydi.
Körük gibi daire şeklinde bir mebran , çift katlı ve merkezden bağlı 2-3 mm çağında bakır boru.
Uzunca ve dışarıda küçük bir kutya bağlı , mutfak fırın rezistans ayarı gibi bir şey.
İçerisinde yine microsw.
Arasıra membran delinip içindeki kaçıyormuş.
Lehimleri tazeledikten sonra bir küçük delikden buzlu su dolu kovada bekletip soğutup içerisine eter doldurup hemen lehimliyorlarmış.
Bu şekilde 0,2-0,3 derece hassasiyett elde ediyorlarmış.
Ben sadece orijinalin kablolarını mekanik aksamını ve bu ısı devresini değiştirmiştim.
Eterli yerine opampli ntc li triac lı bir şeylerdi.

O yıllarda zx spectrum yenice çıkmıştı , sakın bana pic mik demeyin.

İlerleyen yılarda o makinelerden pek çok yerde gördüm.
O yılların (1950-60  lar)devlet ziraat kurumları bir sürü getirip yurda dağıtmış.
Bazıları ufak tefek arızalarına ve gelişen teknolojiye rağmen elletmediler bu makineler iyi çalışır dokunma gibisinden.
Başka makinelerden ağızları yanmış gariplerin.

Evet markası  PETERSIME idi.
Şimdilerde petersime neler yapıyor neler , konusunda dünya devi.
Sayfalarında işinize yarayacak belgeler var.

http://www.servicepetersime.com/dl.aspx#selItem

toys-23

KAZIMUĞUR Hocam verdiğiniz siteyi inceledim teşekkür ederim baya profosyonel ciddi işler benim bi fikrim olmuş oldu.

Sizinde bahsettiğiniz gibi, yumurtalar 45 derecelik açı ile  belirli zaman  aralıklarında bir sağa bir sola dönecek. Ben amatör olarak bi cihaz yapmayı düşündüğüm için az yumurta yeterli bunun içinde  bir bilgisayar cd sürücüsünü kullandım bildiğiniz gibi ordaki dc motor çift yönlü bunu bi yumurta rafına monteledim oldu düzenek, bu yukarıdaki yazılımdada motor için bi çıkıs var yumurta çevirme zaman aralıklarınıda ayarlıyorsun bizim gibi hevesine 3-5 tane çıkaran için baya ideal ama yazan arkadaş dereceleri tek tek artan yapmış ondalık çalışmuyordu ondalıkta çalışmayınca hassas ısı olmuyo bizim civcivler telef oluyo onu düzeltmeye çalıştık ete hocamda ilgilendi sağolsun ama hocamında dediği gibi bu program adam olmaz olmadıda zaten sağlık olsun.

Aslında ben başından belli yazdığım gibi sadece ondalık kısmını düzeltmek istedim ne 750 tl lik bi projeyle işim var nede sıfırdan bi yazılım talebim, zaten kimsenin vaktini bu kadar alamam.

Mucit23

Hocam kusura bakmayın Fazla giremiyorum internete. Şuanda dosyalar yanımda yok ama bendeki çalışan programda buradaki sorunun aynısı var. Yani ısı kısmı ondalıklı gösteriyr ama ondalıklı kontrol etmiyordu.
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

hkalaycioglu

iyi aksamlar ete hocam birde bu programda bulunan bir kod satırı var bu devre ve program nomalde cift sensorlu ortalama ısıyıda hesaplıyor ama ondalık ksımını yanlıs hesaplıyor herhalde ben işin içinden cıkamadım mesela sızın devrelerde ds 18b20 nin hesap programında -25 C derece içim FE6F gibi bir değer üzerinden bir hesap vermişsiniz sıcaklık mantıklı dogru bır sekılde cıkıyor bunu sht11 için açıklayabilirmisiniz.öğrenmek istediklerimi  madde olarak yazarsak;

1. sht11'in hesabı
2.asağıdakı ortalama ısı etiketinde nasıl bir değişiklik yapmam gerektiği
3.Bu tip sayısal değerler üzerinde çalışırken ben hepdesimal sayılar üzerinden gidiyorum yanlış çıkıyor hesaplarım hex. sayılar üzerinden mi hesap yapmalıyım

Birde ortalama ısı hesabı yapan ufak kod parcası;

ORTISI:
ORTAISI=((ISI1*10+ISI2)+FLOAT)/20
CNY=((ISI1*10+ISI2)+FLOAT)/2

Hesapla:                 ' Ham değerden Santigrat derece hesabı
    ISARET  = "+"
    IF ISARET_BITI = EKSI_ISI THEN
       ISARET   = "-" 
       ham=~ham+2
    endif
    float = (HAM*10)/16        '
    ISI=FLOAT/10 
    RETURN 

burada ısı1 ve ısı2 sht11 in tam sayı kısmı ve ondalık kısmı  float ise  ds18 b 20 nin tam kısmı ondalık kısmını hesaba katmamış galiba ortalama ısıyı yanlış alıyor anladığım kadarıyla bir açıklama yapabilirseniz sevinirim tesekkurler.

ete

Önce SHT11 sıcaklık hesabından başlayalım. Data sheet'e bakarsanız verilen formül;
ISI=d1 + d2 * HAM_T
d1 ve d2 değerleri yine data sheete göre , d1=-40   ve d2 ise 14 bit için 0,01 ve 12 bit için 0,04 olarak verilmiş.
Bu durumda 14 bit için formülümüz ....ISI= - 40 + 0,01*HAM_T   (HAM_T  sensör den okunan ham sıcaklık değeridir)
Bu formülü ISI=0,01*HAM_T - 40 şeklinde yazabiliriz.   Eşitliğin iki tarafınıda 100 ile çarpasanız sayıları virgülden kurtarabilirsiniz. Ancak bu durumda ondalıksız net sıcaklık değerini hesaplarsınız. Bize lazım olan tek haneli ondalıklı değer olduğuna göre 100 ile değilde 10 ile çarparsak sonuçta tek haneli ondalık değeri içeren bir sonucu hesaplamış oluruz.  Bu durumda formülümüz;
ISI=(HAM_T/10)-400 şeklini alır. Bu formül ile hesaplama örneği verirsek okunan ham değer 6560 olsun. Fomülde yerine koyarsak;
Sıcaklık=(6560/10)-400 = 656-400 = 256 olarak bulunur. Buradan  Sıcaklık tamsayı kısmı 256/10 ve ondalık kısmı ise 256//10 ile hesaplanrak sonuç 25,6 derece olarak hesaplanacaktır.

Ortalama işini pek anlayamadım. İki sensörün okuduğu değerin ortalaması alıncak ise zaten ondalık dahil olarak sonucu bulduğunuza göre ORT_SICAK=(SICAK_A + SICAK_B)/2 şeklinde hesaplanmalıdır. Birisi 256 diğer ise 272 okumuş olsun İkisini toplayıp ikiye bölünce ortalamasını kolaylıkla bulursunuz.

Hesabı Desimalde yapsanız da hexadesimalde yapsanız da sonuç değişmez. Ama hesap desimal yapılmalıdır.
Yeterki kullandığınız hesap şekli doğru olsun.

Diğer hesaplama formüllerine gelince; Hesapta bir hata yok.
(ISI1*10+ISI2) şeklindeki ifade ondalık ile tam sayı kısmını gerçek sıcaklığın 10 katı olacak şekilde (bizim yukarıda hesapladığımız gibi) bir araya getiriyor. Yani 25,6 dereceyi  256 haline getiriyor.
Diğer yandan Float hesabında ise ; float = (HAM*10)/16  şeklindeki formül yine sıcaklığın 10 ile çarpılmış halini yani odalık dahil olan şeklini hesaplıyor. Bu formülde 27,2 derece olan sıcaklığı 272 olarak hesaplamaktadır.  Sonuçta CNY de iki değeri toplayıp ikiye bölerek ortalama sıcaklığı hesaplamaktadır.
Umarım anlaşılmıştır.

Ete

unal30

Ete hocam devreyi bord üzerine kurduk.Derece ve nem tamam.Saatte sıkıntı var.Gün artmıyor saatte dakika kısmı doğru olsa da saat kısmı yanlış gidiyor.Sorun yazılımda olabilir mi?

ete

Bu kuluçka makinası programını ben yazmadım. Ben alsında bri program yazdım ama  tamamen deneysel amaçlı  bir program idi ve o program neydi tam olarak da hatırlamıyorum. Belki benim yazdığımı kullandınız belkide bir başkasının yazdığını kullandınız.
Ama burada yayınlanan mesajları iyi okusaydınız bu devreyi yapmazdınız diye düşünüyorum. Çünki programın (belkide devrenin) sorunlu olduğu bir çok kez ile getirildi.
Her ne hikmetse sizde kimsenin takılmadığı bir konuda takılıp yazılımda sorun varmıdır diye soruyorsunuz. Saat konusuna kimse takılmadığına göre yazılımda sorun yoktur muhtemelen. Sorun sizin yaptığınız devrede yada kullandığınız elelmanlarda olabilir.
Olası muhtemel arızayı söyleyeyim de belki düzeltebilirsiniz.
RTC kullanan sistemlerde RTC ler fabrikadan ayarlı olarak saat durdurma biti set edilerek entegre piyasaya sürülür. Bu entegreye saat ayarı yapıp kayıt etmezseniz ve kaydı da doğru dürüst yapmazsanız saat ilerlemez daha doğrusu çalışmaz.
RTC ye mutlaka saat ayarı vermeniz gerekir. Aksi halde çalışmayacaktır.

Çalışmayan devreyi buraya şeması ve programı ile birlikte koymayı akıl etseydiniz belkide şimdiye kadar çözülmüştü bile sorununuz.

Ete