C

Dc motor çalımıyor (redüktörlü ) ve ses geliyor buzzer gibi

Başlatan canbayramgulcan, 07 Ocak 2013, 19:47:01

canbayramgulcan

arkadaşlar motordan sesler geliyor ve ben motoru pwm ile kontrol etmeye çalışıyorum düz voltaj verincede diğer motordan farklı bir seste dönüyor motor bozulmuşmudur (büyük ihtimal bozulduda nedenini soracam benden dolayı bozulduysa alacağım motora daha dikkatli olurum)
motora l293D entegresi bağlı bağlantılarda sorun yok motor 1500 rpm redüktörlü motor motora uyguladığın voltaj 12 volt diğer motor güzelce pwm le dönerken bu dönmüyor rpm voltajı öçtüğüm zaman 0 dan başlayım 6-7 volta gidiyor
yanıtlarınızı bekliyorum

zengar

12 volt redüktörlü motor iyi amper çeker diye düşünüyom. Zira  l293d  1 amperlik sürücü entegresidir  onun yerine l298 kullan.Çözüm olmayabilir sadece küçük bir tavsiye.

ete

Bu tür işlerde mutlaka motora direk voltaj verip arayada bir ampermetre bağlayarak motorun çektiği akımı ölçmek gerekir.
Ampermetre araya seri bağlanır. Ampermetre olarak bir multimetre kullanabilirsiniz. Bu aleti 2A (varsa yoksa 10A ) kademesine alın.  Güç kaynağının bir ucunu Motora bağlayın. Diğer ucunu mutimetre problarından birine bağlayın. Multimetre probunun diğer ucunuda motora dokundurun. Böylece motor dönmeye başlayacak ve çektiği akımıda multimetre ekranında göreceksin. Bu akım şayet 600 ma den düşük ise L293D kullanabilirsin. Değil ise daha büyük akımlar verebilen bir motor sürücüsü kullanman gerekir. Tabiiki kaım fazla ise muhtemelen L293'ün bozulmuştur.

Ete

Not: L293 akım kapasitesi 1A dir. Ancak L293D serisinde bu 600 ma ile sınırlanmıştır. Bu sınırı geçen akımlar entegreyi bozar.

canbayramgulcan

Akım ölçmeyi biliyordum :D ama yinede anlattığınız için teşekkürler motorun teki 0.08 A pwm le çalışmayanda 0.1 A civarı çekiyor bide devredeki 7805 ısınıyordu kaç amper akım çektiğini ölçeyim dedim 1.2 A akım çekiyor devre devre de 10xcny70 10x47k 10x100 Ohm 1x4.7k direnç pic16f877A
2 tane 74hc14 var bu kadar akım çekmesi normal mi yoksa devre de hatamı var

ete

Bunlar nasıl motor . O kadar az akım çekeni ilk defa görüyorum.
Ama devrende hiç akım çeken bir şey yok iken nasıl oluyorda 1A lik 7805 den 1,2A akım çekiliyor. Kısa sürede o yanacak zaten.
Devrende var bir sorun onu bulman gerek.

Ete

canbayramgulcan

saol ete hocam ama bende nedenini araştıracak vaktim olmadığı için şimdilik erteledim bir süre motor lar redüktörlü motor ucuna birşey bağlı değil ondan az akım çekiyor diye düşünüyorum ucuna kuvvet uyguladığımda akım değeri haliyle artıyor motorları değiştirme ihtimalim yüksek çünkü 1500 rpm aldım ama onu yolda nasıl tutarım bilmiyorum 500-600 rpm alırım eğer motorlarda sorun varsa tekrar saol ete hocam

İlyas KAYA

Sayın;canbayramgulcan

7805'in yüksek akım çekmesi BACK EMF den ve beslemeden kaynaklanıyor olabilir.

En sık yapılan hatalardan biri PIC lerin pulldown veya pullup dirençlerinin düşük tutulması.Bu direnç değerlerini 8K nın altında indirmeyiniz.

Bugün açtığım PIC ler ve Parazit Çözümleri isimli konudan beslemenizi karşılaştırınız.

Eğer motor ötme yapıyor ise uyguladığınız PWM frekansını arttırın.
PBP 'de PWM için;
....
HPWM 1, HIZ,12000  * HIZ 0-255 arası değer alabilir.
...
komutunu kullanın. Normal PWM komutunu kullanmayınız.
12KHZ lik frekans motorun sesini kesecektir. Eğer sürücüler ısınma yaparsa frekansı düşürerek ve en az ses aldığınız noktada bırakın. Muhtemelen 8 KHZ-10KHZ arasına denk gelir.
Daha iyi bilgi için motor sürücünüzün datasheet'ine ve min.,max. frekans değerlerine bakınız.

Saygılarımla.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

canbayramgulcan

Bilgi için teşekkürler ama sorun şu ki 1 motordan gelirken diğerinden ses gelmiyor aynı motor ikiside resim koydum ordan anlaya bilirsiniz motorların aynı olduğunu
NOT:Devrede atlamaların resmini koymadım plakette bir kaç hata buldum onları düzelttim

İlyas KAYA

Sayın canbayramgulcan; Motorları yer değiştirip denermisiniz ?
Kablolar kalsın sadece motorları değiştiriniz.

Sonucu tekrar yazarsanız sorun hakkında farklı fikirler ortaya çıkacaktır.

İlyas KAYA

Sayın canbayramgulcan; Bu arada ek olarak
Devre şemanızı veya devrenizin üstten görünümünün bir fotoğrafını eklemeniz mümkünmüdür ?

L293 'ün çıkışında 30pF lık bir kondansatör olması gerekli. Ve tabi Ters EMK için hızlı diyotlar.

Devrenizi datasheet deki ile karşılaştırınız. L293

canbayramgulcan

kondansatörleri ve diyotları koymadın onları ve l293d kullandım ben datasheet teki l293 onda diyot kouluyor ama bunda koyulmuyor diye biliyorum devre şemalarını koyarsan (l293D şemasını ) düzeltmeler yaparım.

canbayramgulcan

motor sürücü entegre sini ve beslemeyi değiştirmek istiyorum öneriniz varmı motor sürücü entegre si çok akım çekiyor bende nedenini anlamadım ve motor sorununu çözdüm redüktörde sıkıntı varmış motoru zorluyormuş onun içini açtım dişlileri yerine iyice oturttum ve sürekli (2-3 dk ) enerji verdim şimdilik sıkıntı yok gibi ama pwm ile deneme şansım daha olmadı daha yazılılardan dolayı

İlyas KAYA

Sayın canbayramgulcan ;

L293 D için sizin de söylediğiniz gibi diyotlara ve kondansatöre gerek yok. (-D kodu olduğundan emin iseniz tabi ki.)
Sorunun motordan olduğuna ve çözdüğünüze sevindim.

Dün gece L293'ün datasheetine bakma fırsatım olmuştu. PWM ile deneyin ve 5kHz lik sinyal uygulayın.
Isınma sorunu büyük ihtimal gidecektir.

Bir başka mesele ise L293D 1 Amper değil 0,6Amper dir.
PWM ile denedikten sonra bilgi verirseniz, 15 Ampere kadar olan motor sürücü devrem var. Sizin için
düzenleyip bu gece yada yarın konuya eklerim.

Saygılarımla.

ete

Motor sürücülerinin en iyilerinden birisi LMD18200. En iyilerinden birisi derken kendi kullandıklarım arasında demem gerek sanırım. sorunsuz olarak bir çok devrede kullandım. Hem sürülmesi kolay hemde direk PWM girişi mevcut. Diğerlerinde PWM girişleri için değişik yöntemler uygulamak gerekirken bunda hazır . 3 Ampere kadar motorları sürebiliyor.

Ete

canbayramgulcan

demek istediğim motor sürücü entegre çok akım çekiyor 7805 i devreden söktüm ve 7805 den çekilen akıma baktım 0.67 (bu sürücü entegresi olmadan) entegre var iken 1.26 amper çıkıyor ve dahada arta biliyor devrede çok akım çekecek birşey yok aslında ama neden çok akım çektiğini anlamadım sizce  neden olabilir l293D olduğu sanırım resimden görülebilir arkadaşın telefonundan çektik baya net çıktı ordan anlaşılıyor