C

Dc motor çalımıyor (redüktörlü ) ve ses geliyor buzzer gibi

Başlatan canbayramgulcan, 07 Ocak 2013, 19:47:01

ete

Muhtemelen L293D bozulmuştur ve sürekli akım asılıyordur. Aslınd aonu sökünce çekilen akım hala çok yükse. 670 ma akım çekiliyorki motorlarda çalışmıyor ise (entegresini söktüğünüze göre) bu akım hala çok yüksek. Araştırın. Devrenin ön kısmında sanırıp fotoseller var. Onları kontrol edin. El teması yaparak ısınan malzeme varmı bakın.

Ete

İlyas KAYA

ETE hocam'a katılmakla birlikte IR vericiler büyük ihtimal akım çekiyor olabilir. Buradan gördüğüm kadarı ile IR Alıcı/Verici kullanılmış.IR alıcı vericileri ayırıp deneyin.

Devrenizi malesef büyütemiyorum.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

canbayramgulcan

teşekkürler cny70 ler (ır led foto transitör siz biliyorsunuzda bilmeyenler için yazıyorum yardımım dokunsun onlara) çok akım çekiyor olabilir mi diyorsunuz onları devreden çıkarmak meşakkatli bir iş zaten artık 0.32 A çekiyor normal bir akım değerimi sizce sonuç olarak 10 adet Ir led 10 tane foto transistör var normal bir akım değerimi ve motor sürücü entegre bozulmuş bu 2. entegre 3. yü alacaz artık devreye onu takınca 1.6 A çekiyor o bozuk ama 0.32 A çekmesi normal mi eğer normalse 7805 yerine İlyas abi senin besleme kartından yapıp buna monte edecem ares devresini senin resimlerden bakarak yaptım kontrol etme şansınız varmı acaba ?

İlyas KAYA

Sayın canbayramgulcan ; Devreniz doğru ancak hatlar çok zayıf.

Ekteki devreyi kullanabilirsiniz. (Proteus 7.10)

Kolay gelsin.

canbayramgulcan

benimki 7.10 değildide indiriyorum şimdi ben devreyi header la bağlayacam onun için düzenlemeleri yaparım hayırlısıyla da yarın basarım devreyi ama devre 0.32 A çekmesi, normal mi onuda söylerseniz sevinirim İlyas abi

İlyas KAYA

CNY leri de işin içine katarsak normal.

Ben tek IR led ile yaptığım Alıcı/verici devrede 1,2A çektiğini biliyorum.
IR led'in mesafesini arttırmak için mecburen böyle olmuştu.

Sadece IR leri ayırmayın. CNY lere giden tüm beslemeyi kesip öyle deneyin.
Daha sonra tekrar lehimlersiniz.

Yani kısacası akımı neyin çektiğini bulmanız gerekir.

canbayramgulcan

canbayramgulcan

Cny70 lerin enerjisini kesince ölçme aleti akım çekmiyor olarak görüyor ama muhtemelen az akım çektiği için çünkü devre çalışıyor cny leri devreye sokunca 0.32-0.40 A çekiyor İlyas abi devreni yapıp takacam sorun çözüldü hele şükür
Teşekkür Ederim

İlyas KAYA

Çözüldüğüne sevindim. Devre ile ilgili bir sıkıntınız olursa yazarsınız.
2576ADJ devresinin çıkış voltajını ölçmeden kendi devrenize bağlamayın.

5K direnci piyasadan bulmak zor. 5K isterseniz 5K1 olarak verirler.
İki adet 10K direnci paralel bağlayarak yaklaşık 4K98 gibi bir direnç elde edersiniz.

Kolay gelsin. Saygılarımla.

canbayramgulcan

bende zaten 5 k bulamadım satıcı 4.7k vercekti bende olmaz dedim iki tane 10 k direnci bağlayıp yaptım meslek lisesinde okuduğumdan gösterdiler bize herşey için tekrar teşekkürler

lourel

ete hocam lmd 18200 ile yaptıgım bir çizgi izleyen robot var iki adet lmd 18200 kullanıyorum. Birinde problem yok (tek motoru devreye bağladığımda)sensörlerden gelen veriye göre çalışıyor. Diğer lmd18200' ün motor çıkış pinlerine ikinci motoru bağladığımda ilk zamanlar sensörden gelen veriyi düzgün bir şekilde motorlara iletiyor , ama sonra  iki motor aynı anda pwm çıkışı 2 voltdan birden 5 volta çıkıyor. Ve motorlar çıldırıyor. Her ikiside sürekli dönmeye başlıyor(pwm lerin ikiside 5 volta çıkıyor) Sensörlerden bilgi gelmediği halde bi müddet sonra bu şekilde çalışıp ikisi birden duruyor. Sanki devredeki konsansatörlerden etkilenip kondansatörün şarj olup boşalana kadar geçen zamanda  motorların dönmesi gibi birşey oluyor. Bunun nedeni ne olabilir?Kafam bi türlü almadı.:((  Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

ete

İki nedeni olabilir. Birincisi semdörlerin okunması yada sensöre bağlı bir kusur ki bu programa pwm duty değerini artır emrini verdiriyor, diğeride programdaki pwm duty değerini artıran mekanizma yada algoritma.
Ete

lourel

robotun önünde 8 adet sensör var ama sadece biz programda bir tanesine göre çalışmasını söledik program şöle
if(input(pin_b0)==1)------------- rbo girişi aktifse pwm değeri 50 pwm çıkış voltajı 2 volt tabi devre sapıtana kadar
{
set_pwm_duty(50);
}
else ----------- değilse pwm değeri sıfır olsun dedik pwm çıkışı sıfır volt
{
set_pwm_duty(0);
}
asıl yazılımı atmadık çünkü basit yzaılımda çalışmıyor ete hocam

lourel

sadece sol motoru devreye bağlamadıgımda devre çok güzel bir sıkıntı yok yaptığım işlemler şöyle
1)  motorların yerini değiştirdim motorlarda sıkıntı yok
2)sensörler çok akım cektiği için her 4 sensöre bir 7805 bağlamıştım basit yazılımda sadece bir sensörden gelen veriyi okuduğum için bir tanesini iptal ettim.
3)motor uçlarında 100 nf lık kondansatör varken motorlar sensörden veri geldiği andan itibaren çıldırıyordu.çıkardığımda sağ motorun sorunu çözüldü ama sol motor 5 saniye kadar çalışıp sonra sapıtıyor.
4)  sadece sol motoru çıkarıp devreye enerji verdiğimde hiç bir sıkıntı olmadı sol motor pinlerini kısa devre yaptırayım dedim motorlar yine cıldırdı. yani sol motor bi 5 saniye sonra falan çıkışı kısa devre yaptırıyor olması lazım.
hocam birşey daha expkits firmasında mı çalışıyorsun kocaelide ki firmada?

ete

görünüşe bakılırsa PORTB.0 pini HIGH olur ise duty=50 olsun , pin LOW ise Duty=0 olsun şeklinde bir mantık kullanmışsınız.
Bir defa bu mantık hiç bir şekilde PWM duty oranını %100 yapmaz. Bu işte bir yanlışlık var.
Diğer taraftan PortB ye bakılırsa oradan bir soketle direk çıkış almışsınız. Bu pinlerin  ne pullup nede pull-down yapılmadığını gösteriyor. O halde kim yapacak bu işi sanırım sensör dediğiniz devreniz üstlenecek.  Zira işlemci PortB.0 pininin HIGH olup olmadığınıanlayabilmesi için o pinin LOW da baklemesi gerekir. Pin LOW da beklerken HIGH olur ise işlemcide pinin konumunun değiştiğini anlar ve yazdığınız o satırı çalıştırır. Şayet pin için bir tarafa çekme direnci kullanmadınız ise pin  Float denilen yüzer pozisyona gelir Bu şu demektir. O pin bir LOW olur bir HIGH olur ikisi arasında gider gelir sürekli. Anlayacağınız kararsız konumda bekler. Bu durumda her HIGH olması durumunda komut satırı çalışır. Duty değeride bu çalışmaya paralel olarak bir sıfır bir %50 olarak sürekli işlemciyi meşgul eder ve ana programın doğru çalışmamasına sebep olabilir.

Bir soru sorulduğu zaman sorunun gereği olan devre program şema ne varsa verilmelidir. Vermezseniz burada 10 gün daha yazışır bir sonuca varamayız.
Zira programı ve devre şemasını ilgilendiren bir soru soruyorsun ama ana doneleri vermiyorsun. Ben neye göre cevap vereceğim. Falcılık yapıp tahminde bulunmaktan başka bir şey elimden gelmiyor maalesef.
Bakınız ne söylemişim?  POrtB.0 pinini birisinin LOW a çekip bekletmesi gerekir. AKsi halde sistem çalışmaz diyorum. PCB den PORTB.0 da herhangi bir şey olmadığını görebiliyorum. Yazılımsal da olamaz. Çünki yazılım ile orada ancak Pullup açabilirim halbuki sana Pulldown gerekiyor. O halde nereye bakmam gerek sensör devresine tabiiki!. Peki nerede devre ? ortalıkta yok. Peki nasıl karar vereceğim şimdi ?.

Üstelik direk PWM çıkışının 5V olduğunu söylüyorsun. Verdiğin yazılım parçası bu işi yapamaz. Peki ben nasıl emin olacağım yazılımın diğer kısımlarında buna ait komut olmadığından. Sen bir yandan yok öyle bir şey diyorsun bir yandan 5V oluyor diyorsun. Bunda çelişki yokmudur sence?

Aslında yeterince done verilmeyen soruları direk silmem gerekiyor artık herhalde. Ya sormayın yada sorunca destekleyici doneleride verin. Yoksa işin içinden çıkmam mümkün olamıyor maalesef.

Ete