PIC lerde Parazit ve Çözümleri

Başlatan İlyas KAYA, 09 Ocak 2013, 15:51:13

noox

Merhaba arkadaşlar.
Tasarladığım kartta yaşadığım birkaç problem var.
1-  kartın röle aracılığı ile güç verdiği motor çalışırken ara sıra butona basılmadığı halde buton basıldı olarak görüyor.
2- Bazı kartlar uzun kullanım (2-3 hafta) sonrasında kendiliğinden elektrik kesiyor. fişi çıkarıp taktığımda tekrar çalışıyor.
3- Motor aşırı zorlanmadan sonra motoru sağa sola yönlendiren rölelerden biri veya ikisi çalışmaz hale geliyor.

Arkadaşlar bu konuda yardım edip sorunumu çözebilecek biri varmı? Ücret karşılığıda olabilir.
Teşekkürler

İlyas KAYA

Alıntı yapılan: noox - 26 Ekim 2018, 02:38:44
Merhaba arkadaşlar.
Tasarladığım kartta yaşadığım birkaç problem var.
1-  kartın röle aracılığı ile güç verdiği motor çalışırken ara sıra butona basılmadığı halde buton basıldı olarak görüyor.
2- Bazı kartlar uzun kullanım (2-3 hafta) sonrasında kendiliğinden elektrik kesiyor. fişi çıkarıp taktığımda tekrar çalışıyor.
3- Motor aşırı zorlanmadan sonra motoru sağa sola yönlendiren rölelerden biri veya ikisi çalışmaz hale geliyor.

Arkadaşlar bu konuda yardım edip sorunumu çözebilecek biri varmı? Ücret karşılığıda olabilir.
Teşekkürler

Çizimleri görmeden nerede hata yaptığınızı bilmemiz mümkün değildir. Var ise isis ve ares çizimlerini ekleyiniz.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

elektro77

Motor uclarini ferromanyetik bir nuveden 3 tur veya faha fazla dolayarak gecir.
Motor uclarindan metal govdesine 100nf kondansator at
Islemciyi alimunyum muhafaza icine al. Faraday kafesine
Bunlar butona basilmadigi halde basiliyormus gibi olmasi sorununu  cozer.
Roleleri yuksek amper kullanin. Ve kontak uclarina sunubber devresi ekleyin.
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

MERTEROL

Merhabalar, tüm yorumları tek tek okudum. atmega328p ile (220VAC kontaktör sürecektim) tabi ki parazit şikayetlerim vardı.

okuduğum yorumlara göre bir devre tasarladım. 220VAC/5DCV hazır devre alıp entegre edeceğim.

devrede 5v röle sürerek bir şema çıkardım. röle çıkışlarına , kontakların çıkışlarına vb. yerleri yorumlarda geçen mevzuları ekledim.

bakalım denemedim daha. delikli plakette denedim yine parazit yaptı ve resetledi. belki plakete basılırsa yapmaz diye umuyorum.

Hayırlı
Çalışmalar

ısıs dosyası

ahmet_zxc

deliklide hata yapıyorsa pcb yapsan da muhtemelen yine yapar. izolatör devrelerini opto yada galvanik izolasyonları incele bence.
biyerlerde önemli birşeyleri atlıyorsun

mehmet

Röle beslemesi ile mcu beslemesini
diyot ile ayırın. Diyot çıkışlarına
uygun kondansatör bağlayın. MCU beslemesi
lineer regülatör ile olursa daha iyi
olur bence.

Hatta röle daha yüksek gerilimli(12V)
olsun.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
http://www.mehmetbilgi.net.tr

ahmet5454

selamlar işlemci beslemesine en yakın yere 2200 mf ve 100 nf bir kondansatör bağlayın bir deneyin benimde başıma gelmişti.Sorunumu bu şekilde çözmüştüm.eğer olmazsa tasarımı değiştirip
işlemci beslemesi ile röle beslemelerini optokuplör ile tamamen ayırmanız gerekmektedir.

İlyas KAYA

Arkadaşlar söylemiş. Role ile mcu beslemesini ayırın. Kaynak 12v ise 12volt 24v ise 24v Role kullanın. Eğer kaynak 5volt ise beslemeleri 1 er diyot ile mcu ve Role ayrı ayrı olsun ve diyottan sonra 1000uf 16v luk 1 er kondansatoru 5volta takın. Ayni zamanda 5volta ters 1n4148 bağlayın.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!