C

CNY-70 lerin önündeki 100 Ohm luk direnç ısınıyor

Başlatan canbayramgulcan, 13 Ocak 2013, 11:27:58

canbayramgulcan

CNY-70 lerin önündeki 100 Ohm luk direnç ısınıyor  ısınma nedenleri ne olabilir ve ne yapmalıyım
100 Ohm luj direnç cny 70 lerin ledine bağlı

halilgaliç

ledin beslemsi kaç volt?
led kısa devre durumunda mı?(ölcü aleti ile led üzerinde ki voltajı ölç)

canbayramgulcan

led in üzerine düşen volt 1.2 v kısa devre değil çünkü çalışıyor ve ölçtüm hemen ısınmıyor 1 dk bekledikten sonra ısınıyor

İlyas KAYA

CNY70 için uygulama notları mevcud.

Devrenizi bilmiyorum ama buradan karşılaştırınız.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

F®T

"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

canbayramgulcan

180 ohm kullanmayı deniyecem datasheet ten pek bişi anlamadım türkçe datasheet vardı bende ekledim ona göre yaptım ve nette de hep öyle yapmışlar şimdi 180 ohm yok yarın okula gidince ulustan alır denerim inşallah olur yardımınız için teşekkürler şu devre bitince de ilk işin buraya koymak olacak :D

McB

Ekde verdiğim devreyi bi ara kullanmıştım ısınma vb. sorunu yoktu. Eğer çizgi izleyeni yarışma için yapıyorsan qtr hazır sensörü kullanmanı tavsiye ederim. Yok kendim yapıcam diyorsan cny yerine QRD1114 sensörünü kullanmanı tavsiye ederım daha kararlı bir yapıya sahip. (cny ile aynı özelliklere sahip cny yerine rahatca kullanabilirsin.) Ayrıca ısınmasorunu devam ederse  F.T nin dediği gibi girişe 220 ohm a kadar direnç bağlıyabilirsin.

İmkanın sınırını görmek için imkansızı denemek lazım.
Fatih Sultan Mehmet