Transistör Lazım

Başlatan ete, 22 Ocak 2013, 00:18:29

ete

2SC4110 transistör lazım. 500V 25A lik bir switching sürme transistörüdür.
Muadili BUX98P imiş ama onuda malzemecilerde (internette) bulamadım.
BU transistörleri nerede bulabileceğimi bilen varmıdır?

Ete

haberlesme

Hocam istanbulda karaköyde tüm malzemeleri bulabiliyoruz çok geniş bir elektronik dükkanlara ve pasajlara sahip burda ekol elektronik diye bir yer var elinde olmasa bile bulabilecegimiz biryer önerir  veya getirirdi iletişim bilgilerini bulmaya çalışıyorum.

muratu

Hocam işinizi görürse bende şunlar var göndereyim.Biri 500v 22A diğeri 500V 29Amper

dhan000

inventor

Amperli switching arıyorsanız bende MJ10015 olacaktı. 600V 50A
İlmin en büyük düşmanı, sabırsızlıktır. (Şems-i Tırmizi)

KAZIMUGUR

ete

Kazım,
Dışarıda değil içeride arıyordum hemen alabileyim diye. Ama verdiğin sitede enteresanmış. Olmazsa oradan sipariş ederim.
Arkadaşlar Mosfet olmaz NPN lazım. Ayrıca bir Switching güç kaynağında trafoyu süren transistör bu. Bu nedenle kendi değerlerine yakın değerler olması gerekir.  BUX98A da olmaz illaki BUX98P olacak.

Inventor MJ serisi genelde Darlington ve Kılıf uyuşmazlığı var. Uygun kılıfta varsa ve darlington değilse olabilir. Kılıf TO127 olmalı.

Ete

KAZIMUGUR

Fedex seçeneği var.
Bir keresinde abd den bir kart aldım.
Abd uçağa yüklendi mail , Paris e indi mail İstanbul uçağa bindi mail İstanbul a indi mail yurtçinde dağıma verildi mail (mng kargo) 3. günü sabah 08 de zır kapı .

Verdiğim site Singapur , digikey gibi yerlere göre çoook ucuza alabiliyorum.

Switching olduğuna göre mosfet olabilir ama o olmazsa IGBT olur gibi sanki , ama devreyi bilmediğimden kesin söylemek zor ve o gerilim ve akımlarda deney pahalıya mal olabilir.
Kendi yandığı bir kenara başka elemanlarıda götürürse iş kötü , riske değmez.

ete

Elimdeki alet 5A, 12V luk bir switching güç kaynağı. Üzerinde bir kondansatör var 470pf , 1,2KV. Bu bozulmuş (kısa devreye yakın bir omaj gösteriyor) . Ama kullanan vatandaş sigorta olarak 5A takmış (doğrusu 700ma) Hal böyle olunca güç transistörü , onu süren küçük ebat transistör etrafındaki 1 wattlık dirençler vs her şey yanmış. Aleti bir seviyeye kadar getirdim. Elimde olan TO220 kılıfındaki transistörle çalıştırıyorum. Çalışıyor gözüküyor. Daha doğrusu 220AC değilde girişe 30-40V luk DC giriyorum çıkıştan voltaj alıyorum.  Kendi transistörünü yada bir benzerini takarsam çalışacak diye ümit ediyorum bu nedenle başka deneme yapmak istemiyorum.

Ete