pres kartı ara sıra reset aıyor

Başlatan sinancnc, 25 Ocak 2013, 23:20:02

sinancnc

@ DEVICE pic16F628A 'işlemci 16F628
@ DEVICE pic16F628A, WDT_on 'Watch Dog timer kapalı
@ DEVICE pic16F628A, PWRT_ON 'Power on timer açık
@ DEVICE pic16F628A, PROTECT_OFF 'Kod Protek kapalı
@ DEVICE pic16F628A, MCLR_off 'MCLR pini kullanılıyor.
@ DEVICE pic16F628A, INTRC_OSC_NOCLKOUT 'Dahili osilatör kullanılacak
@ DEVICE pic16F628A, BOD_OFF

include "modedefs.bas"  'SERİN VE SEROUT KOMUTLARININ ÇALIŞMASI İÇİN GEREKLİ KÜTÜPHANE DOSYASI
VERI var  byte          'SERİ İLETİŞİMDE VERİLECEK  VERİ
sayac var  byte       
TRISB=%11111111         'PORTB TAMAMI GİRİŞ
TRISA=%11111111       'PORTB TAMAMI GİRİŞ
CMCON=7                 'KOMPARATÖR PİNLERİ DİJİTAL GİRİŞ VEYA ÇIKIŞ
'OPTION_REG=7           'PULL UP DİREÇLERİ İPTAL
PORTa=0
PORTb=0

ETE HOCAM ben bu şekilde yamıştım bu kodları yazdığımda tüm portlar lojik=0 olarak açılır biliyorum extra bir kod ve clear eklemem gerekirse nasıl devam etmem veya ekleme yapmam gerekli

birde hocam zati dışarıdan 5 volt verilerek açıldığı  için lojik sıfır olarakta başlasa direk 1 olarak açılmış oluyor anladığım kadarı ile...

teşekkür ederim...
Paylaşmayı seven insan toprak olup gitmez. Bir şeyler bırakır...!

toprak

Clear komutu değişken tanımlaması yapmışsan onlardan sonra yazılan bir komuttur. Böylece değişkenler picin ilk açıldığında sıfırlanır.
Yukarıdaki program için
VERI var  byte         
sayac var  byte
clear

gibi

Ayrıca programın başladığı kısma girmeden de portları sıfırlayabilirsin.
PORTA=0
PORTB=0
Başla:
   ıf ......
gibi.

TRIS ayarlarındaki 1 ve 0 o portun giriş mi çıkış mı olacağını belirler . Başka bir anlama gelmez.
Saygılar.
Kişi kesinliklerle başlarsa gideceği yer kuşkulardır, ama kuşkularla başlayacak kadar doygun ise kesinliklere ulaşır.

İlyas KAYA

Sinan bey ; Devrenizdeki son değişiklikler ile yazılımdaki son değişikleri görmek için projenizi mümkünse eklerseniz tekrar inceleyelim.

IF komutunu çok fazla kullanıp IF ve ENDIF arasındaki bir etikete sürekli yönlendirme yapmışsınız.
Programda sanırım taşma oluyor.

Birde BOD_OFF 'u BOD_ON  yapın.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

ete

Değişken tanımlamasından önce;
PORTB=0:TRISB=%11111111         'PORTB TAMAMI GİRİŞ
PORTA=0:TRISA=%11111111       'PORTB TAMAMI GİRİŞ

Şeklinde tanımlama yapın.

Değişkenleri tanımladıktan sonra 500 ms açılış gecikmesi verin. Bu gecikme mutlaka verilmelidir. Biliyorsunuz pic içinde geri planda bir program çalışmaktadır. Bu program değişkenleri ve pic özel registerlerini ön yükleme değerlerine göre ayarlar.
Bu bir işlemdir ve vakit alır. Heleki LCD de kullanıyorsanız mutlaka LCD dahili registerlerinin yerleştirilmesi için zaman verilmesi gerekir. Vermezseniz onlarda rastgele davranırlar. Bu bakımdan açılış gecikmesi normalde 250 ms dolayında yeterlidir ama siz 500 ms verin.
Sonra CLEAR yazarak tüm değişkenlerinizi önce sıfırlayın. Sonra kime ne ön değer vermek istiyorsanız verin.

Ete

sinancnc

kayatech ve ete hocam uygulamaya yarın döker bilgi veririm teşekkür ederim... !

(kayatech bey) Yarın 2.Makinanın mekanik kısmına start veriyorum.... Onunda bununda kartı ve yazılımı son hali alsın komple cad çizimleri- Hidrolik Şeması - YAZILIM- VE PCB olarak buraya ekleyeceğim.. ayrıca maliyet raporu.. İncelemek isteyen arkadaşlar bakarlar..Hemde genel olarak bir fikir ve görüş belirten olabilir...

sinancnc

Proje değişik uygulamalar ile uğraştığım için gecikmeli gidiyor yeni bastığım kartın son hali...

YasarGunaydin

Problemi çözmüşsünüz biraz geç kaldım ama,aynı problemle bende baya bir uğraşmıştım.
Ben röle ile değilde bir arkadaştan öğrendiğim bdx53 transistör ile kontaktörleri ayrı beslemeden çektirerek haletmiştim.

sinancnc