A

ŞİFRELİ KAPI KİLİTİ YAPTIM ISISTA ÇALIŞIYOR AMA DEVREYİ KURDUM ÇALIŞMIYOR YARDIM

Başlatan aliemre007, 08 Şubat 2013, 02:13:45

aliemre007

Meraba arkadaşlar ete hocanın sitesini görünce üye oldum hemen bi şifreli kilit tasarımı yazılımı picbasic'ten yazdım. Proteusta problemsiz şekilde çalışıyor ancak yaptığım devrede çalışmıyor bağlantılarda problem yok saçma şekillerde yanıyo zaten upload ettiğim dosyayı indirdiğiniz zaman çalışmasını proteusta gerçekteki halini ise videoda görebilirsiniz yardımcı olursanız sevinirim.

şuda videosu  VID 20130208 00059

aliemre007

Bu arada arkadaşlar şifre 1 tane 1 5 tane 2 4 tane 3 3tane 3 bunu girerseniz röle devreye giriyo ama ısısta :(

rexo

-Aresdeki kart çiziminde 16F628'in 14 numarlı pini +5 volttur buraya vdd baglı değil
-Role bobini arasına 1n4148 diod koyacaksın.
-16F628 'in besleme uclarına yakın bir yere 100nf koyacaksın.

ete

Pic beslemesinde +5V tu yanlış yere bağlamışsın. Bir bacak geriye yani 15 değil 14 nolu bacağa bağlayacaksın.
Yalnız dikkat et bu şekilde çalıştırdın ise pic bozulmuş da olabilir.
Pic in besleme bacaklarına 100 nf kondansatör bağla.
Programına mutlaka Define OSC 4 gibi bir osilatör komutu ekle.
Programına mutlaka bir açılış gecikmesi ekle. Enaz Pause 300 olmalı.

Ete

aliemre007

aliemre007

yaptım ancak olmadı başka bi problem var galiba . yine aynı ledleri yakıp söndürdü.

ete

Ledler butona basmadan kendi kendine yanıyor ise mutlaka butonların pulldown dirençlerinde sorun vardır.
Programın ve şeman butonların Pulldown çalıştığını gösteriyor. Ama sen nasıl bir bağlantı yaptın göremediğimiz için kendin kontrol etmek durumundasın.

Burada çok yapılan bir hatayı belirtmekte yarar görüyorum. Pek çok işlemcinin B portunda Option registeri 7. ci biti ile kontrol edilen Dahili Pullup dirençleri vardır. B portuna buton bağladığınız zaman bu dirençleri aktif ederseniz dışarıdan direnç bağlamanız gerekmeden butonları çalıştırabilirsiniz. Ama bunun için butonları Pull-up çalıştırmak gerekir. Ne hikmetse her kes dışarıdan direnç bağlayarak bu botonları çalıştırmaya meyilli. Halbuki bir şey bağlamadan yalnızca buton bağlayarak işi çözmek var iken neden zor olanı tercih ediyorlar bilemiyorum.

Ete

İlyas KAYA

Gereksiz olduğu düşünüldüğünden tarafımdan silinmiştir.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

toprak

Alıntı yapılan: kayatech - 08 Şubat 2013, 13:05:48

Sayın ETE nin de bahsettiği gibi bu tarz devrelerde portb nin dahili pull-up larını kullanabilirsiniz.
Yalnız dahili pull-up lar ile giriş yaptığınızda dikkat etmeniz gereken nokta şudur ;

Butonlara seri 1K direnç, butonların iki bacağına 1nF kullanarak yapmalısınız.
Aksi takdirde butona bastığınızda oluşan arklardan PIC resetleyecektir.

Burada 1nf kondansatoru anladim da (arklari onlemek icin) 1K direncin niçin bağlandığını anlamadım Sayın Kayatech.
PortB için dahili pull-up lar seçili ise ayrıca direnç bağlamaya gerek olmadığını biliyordum.

Alıntı yapılan: ete - 08 Şubat 2013, 10:33:52

Burada çok yapılan bir hatayı belirtmekte yarar görüyorum. Pek çok işlemcinin B portunda Option registeri 7. ci biti ile kontrol edilen Dahili Pullup dirençleri vardır. B portuna buton bağladığınız zaman bu dirençleri aktif ederseniz dışarıdan direnç bağlamanız gerekmeden butonları çalıştırabilirsiniz. Ama bunun için butonları Pull-up çalıştırmak gerekir. Ne hikmetse her kes dışarıdan direnç bağlayarak bu botonları çalıştırmaya meyilli. Halbuki bir şey bağlamadan yalnızca buton bağlayarak işi çözmek var iken neden zor olanı tercih ediyorlar bilemiyorum.

Ete

Mesela buradan anladığım da direnç bağlamaya gerek yok dahili pull-up durumunda.
Şimdiye kadar da bu şekilde kullandım. Sorun yaşamadım. Fakat butonlara paralel kondansatör takmayınca eğer keypad gibi devreler deniyorsanız bir bilgiyi ark yüzünden birkaç defa yanlışlıkla girmiş olabiliyorsunuz. Kondansatör bağlamanın yararını burada gördüm. 1nf değil de 100 nf kullanmıştım.
Saygılar.
Kişi kesinliklerle başlarsa gideceği yer kuşkulardır, ama kuşkularla başlayacak kadar doygun ise kesinliklere ulaşır.

İlyas KAYA

Gereksiz olduğu düşünüldüğünden tarafımdan silinmiştir.

POWER

bence butona seri dirence hiç gerek yok.botona parelel kondansatöre gelince bunun önlemide yine proğramdan alınabilir.
ark_sondur:
    For i = 1 to 25
        Pause 10
    Next i
    guncelle = 1
    Goto kontrol
gibi bir yapı ile butona basıldığı zaman buraya dallandırırsanız problem olmaz.keypadlı ve tuşlu devrelerimde uyguluyorum problemle karşılaşmadım.

İlyas KAYA

Tamam arkadaşlar kusura bakmayın.

Yazdıklarımı yok sayabilirsiniz.
Yahut yazdıklarımı sileyim yanlış yönlendirme yapmayalım kimseyi.

Siz konu hakkında bilgilerinizi aktarabilirsiniz. Ben çekileyim.

Verdiğim rahatsızlıktan ötürü de özür diler iyi geceler dilerim.

ete

Darılmaca yok. Bak ben sesimi çıkartıyormuyum.
Her kes kendi bildiğini en doğrusu zanneder. Belkide öyledir ama diğer alternatifleride yabana atmamak gerekir öyle değilmi.
Burada tecrübelerimizi ortaya koyuyoruz. Zorlama yok. Kim ne isterse kullanır. İstemeyen kendi bildiği gibi yapar.
Her zaman söylerim tecrübe daima ön planda gelir. İşin teorisi farklı tecrübe farklı şeylerdir. Tecrübe denilen şeyde zaten teorinin işlemediği konumlarda değişik varyasyon arayışları sonucu ortaya çıkar. Bizde bunu yapmaya çalışıyoruz.
Ete

POWER

@ kayatech
ben senin ne yapmak istediğini anlamadım.kime neden kızdın? kendi adıma konuşmam gerekirse,bir  konudaki sorununu dile getirdin ben ve diğer arkadaşlarda kendi fikirlerini ve tecrübelerini aktararak yardımcı olmaya çalıştılar.benim tüm butonlu uygulamalarımda senin yaptığın gibi bağlantı yapmadım,proğrama söylediğim gibi eklenti yaparak kontak sıçramasını engellemeye çalıştım ve işede yaradı.
fakat senin çıkışına bir anlam veremedim.madem bizim mesajı beğenmeyecektin niçin bizden cevap istedin? 

rexo

Her iki arkadaşın yorumlarıda doğru birisi yazılımsal ile sıçramayı önlüyor diger arkadaşımızda 1 direnç ve kondanstör ile hallediyor, Her iki türlüde sıçramalar önlenebiliniyor.  Sorun nerede anlamıyorum  konuyu fazla  tartışma haline getirmeyelim lütfen ,herkes bildiğini yazsın insanlarda faydalansın yoksa Parazit sıçramaları bizim bu forumda olursa ne yazılımsal nede donanımsal  olarak önüne geçemeyiz,
Hep söylerim Tenkitler insanları bir çizgiye oturtur. susmanında  bir cevap oldugunu unutmayalım.