16f628 de CLKOUT RA6 yada RA7 pininden nasıl okunur.

Başlatan safaka123, 10 Şubat 2013, 02:21:16

safaka123

Merhaba
ETE beyin 6. dersini çalışırken clkout sinyalinide görmek istedim. isis de osilaskop bağladım RA6 ve RA7 uçlarına birde config kısmında INTRC_OSC_CLKOUT yaptım. Fakat clkout sinyalini göremedim başka ayarlamalarda mı yapmam lazım. port A nın tamamı çıkış olarak ayarlanmış durumda. Burada takılıp kaldım. buradaki bilgiyi kullanmam lazım. Lütfen yardım. Örnek kod yazarsanız iyi olur. bir çok kişi sadece ra6 ve ra7 yi nasıl I/O olarak kullanırım demiş cevabını almış. internet üzerinde bulamadım bu sorunumun cevabını.

Teşekkürler.

onurinci

belki bunun ile alakalı olabilir.

CMCON = 7           'Comparator Pin Disable

safaka123

teşekkürler, araştırdım. anladığım kadarıyla cmcon reg. komparatör kontrolü için kullanılıyormuş. programda zaten cmcon=7 var. tüm port a I/O olarak ayarlanmış. Yanlış anlamadıysam datasheet te ra6 ve ra7 için osc ayarı yapmak yetiyormuş. cümle şu şekilde ve ingilizcemin süper olmadığını bilmem söylememe gerek varmı.  :)
"TRISA<6:7> is overridden by oscillator
configuration. When PORTA<6:7> is
overridden, the data reads '0' and the
TRISA<6:7> bits are ignored."

ETE beyin programında sadece configürasyon satırını değiştirdim. clockout yaptım.  Belki daha ayrıntılı bilgi verebilirsiniz.

safaka123

Bu arada denemelerimde porta.7 high low yaptım osilaskopta çalıştığını gördüm porta.6 da aynı işlemin çalışmadığını gördüm. sonrasında INTRC_OSC_noCLKOUT olarak yapınca porta.6 da high low komutuna tepki verdi. Fakat hala osc/4 frekansını porta.6 dan alamadım.
Yani hala sorunum devam ediyor.
Fakat biliyorumki bu şartlarda porta.6 ve porta.7 yi noclkout yaptığımda I/O olarak kullanabileceğim.

Hala clock sinyalini almaya ihtiyacım var.

ete

Ben clkout sinyalini daha önce frekansmetre ile ölçmüş idim. Skop ta sinyali görebilmen gerekir. Özel bir ayar gerekmiyor yalnızca clkout seçeneği seçilecek tris ayarlarında ilgili pin out olarak gösterilmeli. Başkada bir ayar hatırlamıyorum.
Sinyali göremiyorsan ya giriş seviyen yüksektir yada işlmecinin o bacağı sorunludur.
Başkada bir sebep kalmıyor.
Ete

safaka123

Teşekkürler üstadım. ben daha entegreyi programlamadım. sadece sizin 6. dersinizin örnek programını isis te denedim ve merak ettim burada sadece noclkout yerine clkout koydum ve isis de denedim. versiyon prof 7.10 fakat ne scopta nede frekans sayıcısında alamadım isisten dolayı olabilirmi. en başta sizin örneğinizin isiste scopla birlikte bağlantı şeması var. Hata yaptıysam uyarırmısınız.

ete

İsisde deneme yapmamıştım. Bu tür şeyleri desteklermi bilemiyorum.
Ete