mini pcb cnc

Başlatan kotan04, 25 Şubat 2013, 23:43:44

İlyas KAYA

Teşekkür ederim sinan bey;
Teklifiniz için minnettarım ama bedava olmaz :) Eğer şimdi bedava yaparsanız daha sonra yapmazsınız :)

İstanbulda olsanız size çok iş getiririm . Sanırım seviyorsunuz mekanik işler ile uğraşmayı.

Bir elektronikci ile mekanikci birleşirse güzel işler ortaya çıkıyor.
İnşaAllah nasip kısmet :)

Bu arada Mastercam'ı birtürlü kullanamadım bende solidcam'e geri döndüm. Solidwork'u zaten kullandığım için alışkanlık sanırım.

Bakalım CNC 'im bitsin hemen bilya yataklarını çizip kestireceğim inşaAllah :)
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

sinancnc

Aynen doğru bir elektronikçinin bir mekanikçi ile olması şart bende öyle düşündüğüm için 2 adet elektronikçi ilanı verdim hemde bir çok yere :) bir arkadaş geldi ben ev tesisatı çekerim elektronikten anlamam elektirikçiyim dedi onu bile aldım... varsa ankarada dostlarınızdan sevinirim..

Bir daha yapmassın dediğinize göre ilyas bey bu işin seri üretimide aklınızda gibi. Görüşürüz
Paylaşmayı seven insan toprak olup gitmez. Bir şeyler bırakır...!

İlyas KAYA

Yok sinan bey seri üretim düşünmüyorum , başka bir işim olduğunda demek istedim.:)

Ankarada çok akrabalarımız varmı benden başka hiç hatırlayamıyorum.
Bulursam boşta birini size haber ederim inşaAllah.

sinancnc

teşekkür ederim.

sinancnc

Üstatlar bu mach3 proğramında yanıp sönen reset butonunu nasıl iptal edebilirim.. İstediğim mach3 iile paralel porta ledler bağlayıp mantığını anlamaya çalışmak olacak.. paralel portta 15 nolu pin ile ilgili diye bir yazı okudum onu gnd ile 0 yaptım fakat bu değilmiş. İlle mach3 için sürücümü olması gereklidir.
Saygılar...

İlyas KAYA

Sinanbey;

MAch3'de

Config > Ports  and Pins > input signals >

Burada aşağıda E-stop var. E-stop'u  "disable" sonraki değerleri "0" "0" yapın ve tamam seçin.

Daha sonra RESET 'e bastığınızda aktif hale gelecektir.

toprak

Merhaba kayatech ve sinancnc  ve diğer arkadaşlar

Geçenlerde de bahsetmiştim. Bende de bir mini cnc var. Ama halen çalıştıramadım.
Şu anda 25 pın LPT kablosuda bozuk olduğu için yeni kablo arıyorum. Onun için beklemedeyim.
Bu arada fırsat buldukça step motorları da incelemeye başladım.

Mach3 programını netten indirdim. Mini cnc yi şimdilik pcb kartlarındaki delik yerlerini delmek için kullanmayı düşünüyorum.
Bu hazırlıkları yaparken sormak istediğim birşey var.
Ben devrelerimi aresde çiziyorum.
Aresden aldığımız çıktıyı mach3 programı tanır mı? cnc bunun üzerinden otomatik olarak tüm delik yerlerini (pad yerlerı) deler mi?
Bunun için aresden nasıl bir çıktı almamız gerekecek?

Saygılar.

Alıntı yapılan: kayatech - 02 Mart 2013, 00:37:05

Bu arada Mastercam'ı birtürlü kullanamadım bende solidcam'e geri döndüm. Solidwork'u zaten kullandığım için alışkanlık sanırım.

Solıdwork ve solidcam programları hakkında biraz bilgim var. Mekanik tasarım için gelişkin programlar. Bir de büyük cnc niz varsa!!!!
Solidwork programını görmüstüm ama solidcamı görmedim.
Solidcam daha gelişkin mi oluyor.
Kişi kesinliklerle başlarsa gideceği yer kuşkulardır, ama kuşkularla başlayacak kadar doygun ise kesinliklere ulaşır.

elektromanyaq

aresten  output menusu ıcınden gerber\excellon  secenegıyle yapılan cızımlerı ve delıklerı deldırebılırsın ama bunu ıcın yıne bı program var onu ındırıp g code olusturman lazım ismi  copper cam kullanması basıt ve guzel bı program benımde kendı yaptıgım bı cnc var ve bu programı kullanıyorum bazen hat yollarında bırleşmeler oluyo onuda kazıma yaptırmadan bıraz gozlemle ondan sonra kazıma ışlemi yaptır..

sinancnc

İlyas bey çalıştırdım teşekkürler..

Toprak bey siz cnc çalıştırdığınızda size detaylı yardımcı olacağım sıkıntınız olmasın.

İlyas KAYA

Sayın Toprak Merhaba;

Mach3 i'ü ilk kurup denediğimde LPT portundan çıkış alamadım. Ancak PC açılıp kapanırken porttan çıkış verdiğini görebiliyordum.

Başka bir PC ile denedim onda da aynı sorun vardı. Mach3 ile ilgili pek anlaşılır Türkçe kaynak yok bu
nedenle deneye deneye ve yabancı forumlardan araştırarak sorunu çözdüm.

Mach3'ü kurduysanız ilk yapacağınız işlemleri aşağıda sıralıyorum.

MACH3 AYARLARI

1- PC açılırken "DEL" tuşu ile "SETUP" 'a girilir. (Anakarta göre farklılık gösterebilir) Onboard Device dan LPT "Enable" yapılır ve ECP veya EPP olan ayar "Normal" 'e alınır. Adres olarak H378 olarak belirtilir.

2- Bilgisayarıma sağ tıklayın > Özellikler > Aygıt Yöneticisi> Bağlantı Noktaları com LPT > Altından LPT porta çift tıklanır > Kaynaklar sekmesinden G/Ç aralığı öğrenilir. BIOS ile aynı olmalıdır yani 378

3- Mach3 Mill programı açılır.

- Config Menüsünden "Select Native Unit" tıklanır ve MM olarak seçilir.

- Config  menüsünden  Ports and Pins >'e girilir.

- Port#1 "Enable" yapılır. Port#2 "işaret kaldırılır"
- Port#1 de Port Adress "0X378"  (Yada Aygıt yöneticisinde görünen G/Ç  adresi girilir)
- Kernel Speed = 25000 Hz
- Sherline 1/2 puls mode  = İşaretli olmalıdır aksi takdirde bende çıkış vermedi.

* Motor Outputs Sekmesinde;

- X ,Y ve Z için paralel portta hangi pinlerin kullanıldığını belirleyeceksiniz.
Enable onay tiki yeşil olmalıdır. Eğer "X" ise "X" ya bir kere tıklayın.

Data pinleri 2 nci numaradan başlar. Numaralar kablonun üzerindeki soketlerin dibinde yazılıdır.

Örneğin ; Devrenizde X ekseninin STEP yani adım pini LPT de 2 numaraya bağlı ise ve DIR yani direksiyon pini de 3 numaraya bağlı ise ;

X Step= 2
X DIR = 3

olarak ayarlanmalı ve diğer eksenlerde aynı şekilde devreye göre ayarlanmalıdır.

- Eğer bu pinler GND ile tetiklenince aktif oluyorsa "STEP ve DIR LOW ACTIVE " ', her eksen için ayrı aynı onaylayabilirsiniz. Artı ile tetikleniyorsa "X" olarak kalmalıdır.

- STEP PORT ve STEP DIR ayarları "1"  olmalıdır. (Buraya dikkat ediniz)

- INPUT SIGNALS'den E-stop'u bulun ve iptal ("x") edin. Port ve pin numaralarını "0" yapın.

Tamam deyin ve ayarlardan çıkın.

Config > Menüsünden "Save Settings" Tıklayın.

Ekrandaki "RESET" tuşuna bastığınızda artık motorlarınız hareket edebilir durumda olmalıdır.

Klavyeden "TAB" tuşuna basın. Sağa manuel jog (yol verme,sıçrama) penceresi açılacak.
Buradan motorlarınızın yönünün doğru olup olmadığını kontrol edin.

CNC nin iş mili(matkap) size bakıyorsa yönler ters işler. CNC ye arkadan bakıyormuşcasına düşünüp yönleri bu şekilde kontrol ediniz.

Eğer yönlerde bir sıkıntı yok ve motorlar çalışıyor ise kalibrasyon ayarlarına geçebilirsiniz.

İlk anda motorlardan garip sesler gelmesi normaldir bu normaldir.

MOTOR Ayarları ve Kalibrasyon;

- Config Menüsünden motor TUNING seçin.

- X eksenini sağ kısımdan seçin ;

"STEP PER" = Motorun 1 mm'yi kaç adımda attığının ayarıdır.Değeri önemlidir. Bunu otomatik ayarlatacağız bu nedenle şimdilik "40" yazın.

"Velocity" = Motorun ilerleme hızı ayarıdır. Kalibrasyondan sonra motora göre ayarlanacak.
Değerini şimdilik 150 yapın.

"Acceleration" = Rampa ayarıdır değerini şimdilik 400 yapın.

"Step Puls ve DIR Pulse" = Puls bekleme süresin "1" yapın.

"SAVE AXIS SETTING" tıklayın.

Her eksen için bu ayarları girin. Fakat her ayar değişiminde SAVE yapmayı unutmayın yoksa silinir.

"OK" tıklayıp çıkın.

ANA BÖLÜMDE SETTINGS'e tıklayın

Aşağıda "SET STEPS PER UNIT'e tıklayın.
Açılan pencerede hangi ekseni ayarlayacağınızı soracak. Cetveliniz hazır olsun.

X eksenini seçin , cetveli x ekseninde bir noktada sabitleyin ve değer olarak 15 girin.
Motor hareket etmeye başlayacak ve duracaktır.
Akabinde sizden tekrar değer girmenizi isteyecektir.

Örneğin ; Cetvelde "0" dan başladık "28" mm de durduk. Yeni açılan pencereye 28 değerini girin ve "Onaylayın"

Böylece tezgahınızın X ekseni ayalarnmış oldu. Diğer tüm eksenleri (Y,Z) bu şekilde kalibre edin.

Mantık şudur ; İlk girilen değer Mach3 'e 15 mm git dedik ama 28 mm gitti. Bunu mach3 'e bildirdik ve artık mach3 makinenizin ne kadar aralıkta çalıştığını öğrenmiş oldu.

Dilerseniz her eksen için tekrar kontrol yapabilirsiniz.

Artık G-CODE yükleyip kullanabilirsiniz.

Gelelim ARES olayına ;

ARES den PCB kazımak tam bir zulüm malesef. Ancak "COPPERCAM" isimli program tam olmasa da burada imdada yetişiyor.

ARES den GERBER Output yapın ve COPPERCAM ile açıp Gerekli takım ayarlarını yaptıktan sonra GCODE olarak kayıt edebilir ve MACH3 'de kullanabilirsiniz.

COPPERCAM hem devreyi kazıyabiliyor hemde delikleri delebiliyor. Yada ikisinide ayrı ayrı yapabiliyor.

SOLIDWORK ve SOLIDCAM

Solidworks bir CAD yani tasarım programıdır. Solidcam ise CAM yani işleme programıdır. Solidcam solidwork içinde çalışır. GCODE larını solidwork oluşturamaz ancak solidcam ile oluşturabilirsiniz.

solidcam ile parçanın nasıl işleneceği , girişlerin ve çıkışların nasıl olacağı ayalanabilir. Tabi bu ve yukarıdaki programların hepsi ayrı ayrı konulardır.

Eğitim videolarını izleyerek öğrenebilirsiniz.

Saygılar.

İlyas KAYA

Bir soruda ben sorayım ;

PCB için hangi bıçakları kullanıyorsunuz ? Çok değişik bıçaklar denedim ama istediğim neticeyi alamadım.
Dremel benzeri hobi aletim var ve 3mm sap çapından fazla takamıyorum.

Buna göre elmas fayans delme ucu aldım o iyi kesiyor ancak mikron mikron ayar yapmam gerekiyor.
0,1 mm kestiğimde yüzeye iz bırakıyor , 0,2 mm kestiğimde çok alıyor.
Uç kısmı 0,5 olan ve 0,5 devam edip sonra büyüyen bir bıçak var mı dır acaba ?

sinancnc

Cnc ile hiç pcb kazımamış ama bu meslekte tecrubesi olan biri olarak yanıtlayayım.
Karbür küresel parmak freze kesinlikle en iyisi olacaktır.

İlyas Bey sizin makinanızdada ufak bir revizyon gerekli y ekseni x ve z göre çok zayıf kalmış . Bu sebeble az pasoda hiç almaz iken pasoyu azdaha artırdığınızda bu seferde y ekseni esneyerek dalma yapıyor. kÜRESEL parmak freze takarak verebildiğiniz max devri vererek ve y eksenini şasisini bir nebze kuvvetlendirerek garanti çözümlere ulaşabilirsiniz..

Bende sizin tecrubelerinizden bir şey rica edecktim. isisten bir optocoupler ile izole edilmiş mümkünse çok basit bir led ile örneğiniz varmı. Ben optocoupler nasıl bağlanır bilmiyorum . internette çok geniş kartlarda kullanıldığı için anlayamadım .

birde ilyas bey l297 ve 298 ile bir kart yapımını ve pararlel port ile yönlendirilmesini sayenizde çok iyi anlamış durumdayım fakat amper 2 üzeri ise nasıl bir yöntem kullanabiliriz daha büyük step motorlar için. Saygılar..

İlyas KAYA

Sinan bey tavsiyeniz için teşekkür ederim.

Z ekeninde bir miktar esneme var evet ancak uç iyi olunca direk kestiği zaman esneme yapmıyor.
Eğer kesemezse esniyor ve direk dalış yapıyor.

Şuan tüm eksenleri güçlendirme yoluna gidiyorum. Bauhousdan çok uyguna metal aksamlar buldum.
Bittiğinde gösteririm inşaAllah.

Ayrıca X eksenimde bir miktar adım kaçırması var. Motor ısınmaya başladığında daha fazla kaçırma yapıyor.
İlk işim Sensörlü BLDC motor sürücüsü yapıp BLDC motor kullanmak olacak. Tabi önce metal olan CNC mi yapmam gerekir.

Parmak frezenin en küçük boyutlu olanı kaç mm dir acaba ?

Sorunuza gelince ;

Aşağıda bir resim ekliyorum. Optocoupler bir led lamba ve foto transistörden oluşur. LED yandığında karşı tarafındaki fototransistör iletime geçer.

Step motorları L293 ile süremezsiniz . Step motor sürücüsü için ya PIC kullanacaksınız yada step motor sürücü.

Daha yüksek amperli motorlar için Mosfet (IRF630 gibi) bağlayarak dilediğiniz kadar akım çekebilirsiniz.

Mosfet sürmek içinde IR2111 gibi mosfet sürücü kullanmalısınız.
Mosfet konusu ap ayrı bir konu.

Step motor için mosfetli devreyi geçtiğimiz postlarımda vermiştim. Şuan o devreyi kullanıyorum.

Mekanik aksamı metal ve sağlam yaptıkdan sonra BLDC motor ile CNC yi yapacağım.
Böylece hız , güç ve adım kaybı gibi durumların hiçbirini yaşamayacağım inşaAllah.

BLDC motor ile yapılan bir CNC nin süratini ve gücünü artık siz tahmin edin :)

İlyas KAYA

Sinan bey kusura bakmayın bir hatamı düzelteyim; L298 'i L293 diye okumuşum kusura bakmayın.

L298 ile step motor sürebilirsiniz. Çıkışlarını mosfet ile güçlendirip daha fazla akım çekebilirsiniz.

Saygılar.

sinancnc

Yardımlarınız için teşekkür ederim ilyas bey biraz verilen bilgilerle araştırma yapayım her mesajınızda bir adım ileri gittiğimin farkındayım..

Küresel parmak frezenin r1 si sizin için uygun olacaktır. r1 olan bir parmak freze 0.1 z dalışı yaptığınızda çok ince bir talaş kaldırır . yol çizmek için bire birdir biz bunu cnc de yazı yazmak için kullanırız. Değişik yazı için ince uçlu çakılar muaakkak var fakat körerme ve dalma kırılma çok çabuk olduğu için küresel karbür bu iş için bize çözüm sunuyor. Hatta abartısız 10000 devir verebilseniz o karbüre 5 yıl bir daha uç değiştirmeden pcb kazıyabilirsiniz. 5 yıl sonrada bıkıp değiştirsiniz. :)

Eğer sizin bu uç tiplerine ulaşma şansınız yok ise bana adres atın kargolatıyım : tabi geçen seferki gibi ille parasını ödeyeyim demeyecekseniz :)))