alıcı verıcı soruun

Başlatan bahdiyarusta, 18 Mart 2013, 17:36:56

bahdiyarusta

arkadaşlar ekteki devreyı kurdum ama çalıştıramadım verıcı çıkışına dırenç ve ır led taktım alıcı kısıma da tk19 alıcı göz taktım ama çalışmadı . alıcı ve verıcı arasını devredekı gıbı kablo ıle bırlestrınce çalışıyor ama alıcı verıcı ıle çalısmadı nedenını anlayamadım
<<<***bahdiyarusta****>>>
                  - 66 -

İlyas KAYA

Bahdiyar bey; TK19 'un çıkışı negatifdir. Dolayısı ile alıcı tarafı terslemelisiniz.
Önce TK19'un çıkışına bir LED bağlayıp sinyalin geldiğinden ve TK19 'un çalıştığından emin olun.
IR LED'i herhangi bir kamera ile kontrol edebilirsiniz. Telefonun kamerası ile IR lede baktığınızda kırmızı ışık görmelisiniz.Bu IR ledin çalıştığını gösterir.

İsterseniz TK19'un çıkışına bir PNP transistör bağlayarak da çözüm üretebilirsiniz.

Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

bahdiyarusta

anladım transistör takmayı deneyeceğim
                  - 66 -

bahdiyarusta

peki bu devreyı foto transıstor ıle kursam nasıl olur foto transstr mesafesı tk19 a göre kısa mı acaba tk19 çok güzel alıyor normaılde sınyalı ama .
                  - 66 -

İlyas KAYA

Rica ederim bahtiyar bey. Yalnız transistörde kullansanız pulldown direnci kullanmalısınız.

Fototransistöre hiç bulaşmayın. TK19 içinde filtresi var. Fototransistör takarsanız bu sefer filtre ile uğraşmak zorunda kalırsınız.

pwm.c

38khz taşıyıcı sinyal kullanmanız lazım yoksa olmaz tabiki.
bu sinyali pwm çıkışından elde edebilirsiniz. IR ledi data ile pwm portuna bağlayınız.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

İlyas KAYA

Eh tabi Sayın PWM.C 'nin de belirttiği gibi 38KHZ lik bir taşıyıcı oluşturmalısınız.
TK19 38 KHZ (genelde) taşıyıcı frekans ile çalışır.

Bunun için ya PWM çıkışını kullanacaksınız yahut 555 li bir taşıyıcı devre yapacaksınız.

gibi.

bahdiyarusta

tamam ama forumda daha önce paylaşan bı arkadaş vardı bu konuyu şimdi bulamadım ama cc ile yazılmış kodlar vardı devresini de çizmiş yollamışdı. almıştım o zaman tsop1238 alıcı göz kullanmış isterseniz bi inceleyın bunu ır led ı transstr le sürmüş
                  - 66 -

İlyas KAYA

Bahtiyar bey; PIC ile de yapılabilir. Yapılamaz demedik ki zaten. Ancak 38 KHZ frekans üzerine IR veriyi bindirip alıcı göze göndermeniz gerekir.

Alıcı göz TK19 veya TSOP farketmez 38 khz ile çalışır.40 khz vs. olanları da var tabi ki.

Yani siz veriyi 38KHZ frekansa bindirip göndereceksiniz , alıcı göz 38 KHZ de alacak ve size filtre edip sadece veriyi verecek.

38 Khz 'i ister PIC ile yapın isterseniz 555 isterseniz opamp ile nihayetinde 38khz ile datayı transfer etmelisiniz.

Aksi takdirde alıcı ilk sinyali alıp sürekli gelen sinyali parazit olarak algılayacak ve çıkış vermeyecektir.

PIC ile hem 38 khz lik sinyal üretmek hemde veri alıp göndermek biraz meşaggatli bir iş olduğu için direk 555 ile yapın dedim.

pwm.c

Alıntı yapılan: bahdiyarusta - 19 Mart 2013, 22:03:52
tamam ama forumda daha önce paylaşan bı arkadaş vardı bu konuyu şimdi bulamadım ama cc ile yazılmış kodlar vardı devresini de çizmiş yollamışdı. almıştım o zaman tsop1238 alıcı göz kullanmış isterseniz bi inceleyın bunu ır led ı transstr le sürmüş
arkadaşım, şimdi seri bilgi ileteceğimiz zaman basicde hazır yapılmış serin ve serout  komutlarını kullanıyoruz. bunlar arka planda çok sayıda işlem yapıyor.
IR sensörünün (TK19) seri bilgiyi görebilmesi için DATA porttan çıkan her lojik 1 sinyalini 38khz peryotlara bölmemiz gerekiyor. basic dilindeki hazır komutların içeriğine tam müdahale edemediğimiz için bu işlemi donanımsal olarak daha kolay yapabiliyoruz.
diğer türlü yapmak istiyorsan kendin seri bilgiyi manuel olarak gönderen ve bunu 38khz peryotlara bölen bir kütübhane hazırlaman gerekir.
bize gösterdiğin örnek HI-TECH C ile yazılmış. bu derleyicide herşeyi hatta gecikme döngülerini bile açık kütübhanelerle yapıyorsun. işte bu kütübhaneler açık olunca içeriğine müdehale edilebiliniyor.
basicde ise serin ve serout komutlarından vazgeçmek gerekir ki ozamanda basic kullanmanın bir anlamı kalmıyor. eğer çok iyi C ve ASM yazabiliyorsan sorun yok ama kolay olsun diye basic tercih ettiysen iş değişir. seri bilgi taşıyan bir kod yazmak acemi biri için işkence olur. pwm çıkışından 38khz almak dururken neden fazladan komutlarla uğraşalımki?
olayı anladın mı?
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

bahdiyarusta

sizleri anlıyorum 555 li verici ile kumanda yapmamı istiyorsunuz ama o zaman da alıcı kısmı lınktekı gıbı dev re buldum bu kez tv kumandası bıle kontrol edıyor butun verıcıler kontrol edıyor .( ben sadece kendı kumandam ıle kontrol etmek ıstıyorum )olay bu  arkadaşlar http://etepic.com/index.php/topic,977.0.html   daha 
                  - 66 -

İlyas KAYA

Bahtiyar bey anlamamışsınız yine.

555 sadece frekansı oluşturmak için kullanılır. Yahut PIC'in pwm kanalı ile bu frekansı oluşturup veriyi bu frekansa bindirirsiniz.

Veri dediğimiz seri bilgidir. Örneğin vericide ; "ahmet" gönderdiniz. Alıcı ahmeti alınca açar. mehmet'i alınca kapatır.

Ahmet veya mehmet verisini 38 Khz lik bir frekansa bindirip göndermeniz gerekmektedir.

Ben size daha önce kullandığım ve daha önce birçok uzaktan kumanda da kullanılan bir entegre söyleyeyim onunla yapın.

Sorunsuz bir IR kumanda entegresidir ve matrix tuş bağlantısı ile epey bir cihaz kumanda edebilirsiniz.

Devresi çok basit fakat entegreyi alırken üzerinde TOSHIBA yazdığından emin olun. Çok fazla patatesi olan bir ürün. Made in japan yazan bulursanız daha iyi.

Entegrelerin datasheetlerini incelemenizde fayda var.

TC9148  VERİCİ

TC9149 ALICI

bahdiyarusta

anladım bunu. yapmaya çalışacağım olmazsa fr ıle yapacağım zorlamaya gerek yok
                  - 66 -