18F2550

Başlatan EMKE, 17 Temmuz 2014, 10:32:00

EMKE

merhaba arkadaşlar 18f2550 de kronometre yapmaya çalışıyorum ama bir türlü conf ayarlarını tutturamadım sistemde osc  kısmında 33 pf kond ve 4mhz kristal mevcut konf ayarlarını analatabilrimi bilen arkadaşlar nasıl bir ayar yapmam lazım denedklerim bir türlü olmuyor.

EMKE

programın conf ayarları bu şekilde arkadaşlar hatalarım nedir burda göremedim.

asm
    __CONFIG _CONFIG1L, _PLLDIV_1_1L
    __CONFIG _CONFIG1H, _FOSC_XT_XT_1H
    __CONFIG _CONFIG2L, _PWRT_ON_2L & _BOR_OFF_2L &  _VREGEN_OFF_2L
    __CONFIG _CONFIG2H, _WDT_OFF_2H   
    __CONFIG _CONFIG3H, _MCLRE_OFF_3H & _LPT1OSC_OFF_3H & _PBADEN_OFF_3H & _CCP2MX_OFF_3H   
    __CONFIG _CONFIG4L, _STVREN_OFF_4L & _LVP_OFF_4L & _XINST_OFF_4L & _DEBUG_OFF_4L   
    __CONFIG _CONFIG5L, _CP0_ON_5L & _CP1_ON_5L & _CP2_ON_5L & _CP3_ON_5L 
    __CONFIG _CONFIG5H, _CPB_ON_5H & _CPD_ON_5H 
    __CONFIG _CONFIG6L, _WRT0_OFF_6L & _WRT1_OFF_6L & _WRT2_OFF_6L & _WRT3_OFF_6L
    __CONFIG _CONFIG6H, _WRTB_OFF_6H & _WRTC_OFF_6H  & _WRTD_OFF_6H
    __CONFIG _CONFIG7L, _EBTR0_OFF_7L & _EBTR1_OFF_7L & _EBTR2_OFF_7L & _EBTR3_OFF_7L
    __CONFIG _CONFIG7H, _EBTRB_OFF_7H 

endasm

TRISB=%00000000
TRISA=%00111100
TRISC=%00000111
T0CON=%11010101
INTCON=%10000000

DEFINE LCD_DREG      PORTB   ;'LCD data bacakları PortB de bağlı
DEFINE LCD_DBIT         4      ;'LCD data bacakları 4. bitten başlıyor
DEFINE LCD_EREG      PORTB   ;'LCD Enable Bacağı PortB de bağlı
DEFINE LCD_EBIT         3      ;'LCD Enable Bacağı 3. bite bağlı   
DEFINE LCD_RWREG          PORTB   ;'LCD RW Bacağı PortB de bağlı
DEFINE LCD_RWBIT           2      ;'LCD RW Bacağı  2. bite bağlı
DEFINE LCD_RSREG      PORTB   ;'LCD RS Bacağı PortB de bağlı
DEFINE LCD_RSBIT      1      ;'LCD RS bacağı 1. Bite bağlı     
DEFINE LCD_BITS         4      ;'LCD 4 bit  olarak bağlı
DEFINE LCD_LINES        2
DEFINE OSC              4
ADCON1=$0F
CMCON=7

EMKE

18f serisi ile çalışan arkadaşlar acil yardım :(

ete

Site ye sigorta ayarları nedir? diye bir bölüm koydum ve lazım olacak bilgileri ekledim. Ama yine soruyorsunuz.

Aşağıdaki linkte ;
http://etepic.com/index.php/topic,1687.0.html
bu gibi ayararın MPASM klasörü içinde yer alan P18F2550.INC dosyası içinde yer aldığı yazıyor.

Ete

EMKE

tamam sormayalaım o zaman ben sizden direk programmı istedim ete bey her soru sorduğumda bu tarz kızmış vaziyetlerde yaklaşıyorsunuz ,artı benim yaptığım konfigürasyonu  ekledim hatalarımı göremediğimi bakıp inceleyip gören bilen varsa 18f serisi  ile çalışan  yardım istedim düzeltelim bnde hatamı görüp düzeltteyim öğreneyim diye 2. si benim istediğim 18f serisi içindi , sigorta ayarlarını bilen varmı  diye sormuştum sizin attığınız linkteki 16f serisi için . neyse soru sormadım farzediyorum  ete bey iyi  günler size .

ete

"Şimdi farklı ayarları nereden bulacağımıza bakalım isterseniz.
MPASM klasörünün içinde Pişlemci.INC dosyasına bakmak gerekir. Mesela P16F88.INC gibi
Dosyanın en altına doğru bütün sigorta ayarları detaylı olarak verilmiştir. Oradaki ayarları kullanabilirsiniz."

susma hakkımı kullanıyorum.

Ete

EMKE

saygısızlık ettiysem kusuruma bakmayın özür dilerim bugn işlerin yoğunluğundan stresten ve programı çalıştıramadım ondan gerildim galiba çok özür tekrardan ete bey.Problemim şu anlattıklarınızın hepsini biliyorum hocam ınc dosyasındaki komutları ; ile kapattım yoksa mpsam ile derlediğim için hata alıyorum asıl sorunumu anlatamadım yazdığım program ticari olacağı için buraya hepsini koyamıyorum hocam 18f2550 kullandım bu projemde ve ınterrupt kullanmam gerekiyor milisaniye ve saniye bazında zaman işlemleri var program içerisinde , sorun ise şu 4 mhz kristal kullandım pause 1000 gibi komut kullandığımda çok fazla beklyor 1 sn değilde 2-3 sn gibi benim şüphelendiğim conf ayarları bu birinci sorun,2.sorun ise interrupt kısmında bu yüzden sizden ve arkdaşlardan istediğim attığım conf ayarlarına bakmaktı hep beraber ben neyi nerede yanlış yapıorum bunu öğrenip düzeltmekti asla bedavacılık derdinde değilim bu yanlış anlaşılmaya mahal vermekte istemem zaten karakterimdede böle bir durum söz konsu değil sizdende çok özür dilerim tekrardan.

EMKE

hocam engelmişssiniz beni özür dilemiştim sizden canınız sağolsun tekrar özür dilerim madem engellediniz forumdan üyelik nasıl siliniyor yardımcı olursanız bende üyeliğimi sileyim iyi akşamlar.

ete

Kimseyi engellemedim ben. Nereden çıkartıyorsun bilmiyorum.
Yalnızca kendimi engelledim yaklaşık 10 günden beri özel mesaj  almıyorum artık.
Ete

EMKE

Özelden mesaj atıcaktım engellediniz sandım hocam neyse ben iyice batırdım olayı yanlış anladım , hocam 18f2550 de tmr0 ayarını bir türlü tutturamadım yaptığım hesaplamarla bir türlü denk getiremedim 1 sn olayını konfg ayarları bu şekilde
asm
    __CONFIG _CONFIG1L, _PLLDIV_1_1L &_USBDIV_1_1L
    __CONFIG _CONFIG1H, _FOSC_XT_XT_1H &_FCMEN_OFF_1H &_IESO_ON_1H
    __CONFIG _CONFIG2L, _PWRT_ON_2L & _BOR_OFF_2L &  _VREGEN_OFF_2L
    __CONFIG _CONFIG2H, _WDT_ON_2H   
    __CONFIG _CONFIG3H, _MCLRE_ON_3H & _LPT1OSC_OFF_3H & _PBADEN_OFF_3H & _CCP2MX_OFF_3H   
    __CONFIG _CONFIG4L, _STVREN_OFF_4L & _LVP_OFF_4L &_XINST_OFF_4L  & _DEBUG_OFF_4L   
    __CONFIG _CONFIG5L, _CP0_OFF_5L & _CP1_OFF_5L & _CP2_OFF_5L & _CP3_OFF_5L
    __CONFIG _CONFIG5H, _CPB_OFF_5H & _CPD_OFF_5H 
    __CONFIG _CONFIG6L, _WRT0_OFF_6L & _WRT1_OFF_6L & _WRT2_OFF_6L & _WRT3_OFF_6L
    __CONFIG _CONFIG6H, _WRTB_OFF_6H & _WRTC_OFF_6H  & _WRTD_OFF_6H
    __CONFIG _CONFIG7L, _EBTR0_OFF_7L & _EBTR1_OFF_7L & _EBTR2_OFF_7L & _EBTR3_OFF_7L
    __CONFIG _CONFIG7H, _EBTRB_OFF_7H 
endasm

ADCON1=$0F
CMCON=7
T0CON=%11010010                         ;OPTION_REG=%10000101 ;'Pull up dirençleri İPTAL- Bölme oranı 1/8.
INTCON=%11000000;'Kesmeler aktif ve TMR0RCON.7=1
TMR0H=$00
TMR0L=0 kesmesi aktif

EMKE

devrede 4 Mhz kristal kullanıyorum

EMKE

Heralde 18f2250 de tımer0 interruptunu ilk defa ben kullanıyorum arkadaşlardan hiç cvp yok  :) sağolun .

EMKE

18f2550 şimdi bunu yanlış yazdım diye bana dicekler sen ilk önce kullandığın mikronun adını öğren felan hemen düzelteyim :)

ete

Öyle sıklıkla kullanılan bir işlemci değil cevap gelmemesi normal.  Kendi adıma bende ya hiç kullanmadım yada bir kere kullandım hatırlamıyorum.
Süreler tutmuyorsa hesapta bir yanlışlık vardır mutlaka.
Tmr0 sayacının bölme oranını diğer işlemcilerde Option register ayarlar bunda ne ayarlıyor baktınmı. Belki bunda da aynısıdır ancak 18 F serisinde kendi registerleri de olabiliyor bakmak lazım.
Bugün bakacağım bu konuya. Ancak açıklamana bakarsak konunun tmr0 ilede alakası yok gözüküyor.
Tamamen kristal sorunu bu. Kullandığın kristal kondansatörü neden 33pf. Herkes 22pf kullanır. Dara sheet kristal için 27 pf demiş. 33pf daha ziyade yüksek frekanslar içindir. Çok ihtimal vermiyorum ama sorun bu olabilir. Önce bir başka kristal ile dene olmuyorsa kobdansatörleri 22 veya 27 pf olarak değiştir. Sigorta ayarlarında osc tipini çok iyi etüd etmek gerekir. Bu işlemcide pll de mevcut seçime dikkat etmek gerek. Sigorta ayarlarına ayrıca bakacağım.

Ete

ete

Sigorta ayarlarında bir terslik göremedim. Hepsini tek tek inceledim. Onlarda sorun yok.
Sorun olabilecek bir eksiklikde programda çalışma hızı belirtilmemiş olması. Asıl sorun bu olsa gerek.
programa;
Define OSC 4
komut satırı ilave edilmeli. Aksi hade derleyici default hızı esas alıyor. Buda bazen pause sürelerinde şaşamaya yol açmaktadır.
Bu komutu ilave edince büyük ihtmalle sorun ortadan kalkacaktır. Yinede devam ediyor ise önceki mesajımda belirttiğim kristal değişimi ve kristal kondansatörlerinin 27pf yada 22pf olarak değiştirilmesi gerekir.

Başkada bir düzeltme yolu göremiyorum.

Ete