Haftalık Zamanlama Sistemi (Timer) Projes Çalışması

Başlatan ete, 04 Eylül 2011, 16:12:55

efehurkan

Hocam bu dosyayı test ettim sorunsuz calısıyor. HAFTALIK_TIMER.rar
Tesekkurler.

blueboard

Ete Hocam, bu projenizle ilgili olarak hatasız çalışan programınızın "HAFTIME06" olduğunu belirtmişsiniz. Programın adından da anlaşılacağı üzere bu program ile haftalık programlama yapılıyor. Bu programın bir alternatifini düşünsek program ile haftalık programlama değil de günlük programlama yapmak istesek nasıl bir değişiklik yapılması gerekir. Bunu biraz daha açacak olursak gün hiç değişmese yani programda gün seçeneği olmasa girilen zaman seçimi haftanın her günü için geçerli olsa nasıl bir değişiklik yapmak gerekir? Yani gün içinde diyelim ki 6-7 farklı zamana ait zaman değeri girildi ( örnek zamanlamalar şöyle olsun: Röle 1 açma zamanı saat 08.00-08.05 , Röle 1 açma zamanı saat 09.00-09.05 , Röle 1 açma zamanı saat 10.30-10.35 , Röle 1 açma zamanı saat 12.00-12.05 gibi farklı 6-7 zaman seçimi olsa)
Bu açma kapama için program sadece alarmlı bir saat gibi çalışabilir mi? Ayarlanan zaman aralıklarında röle çıkışı( belirlenen zaman aralıkları iptal edilmediği sürece) haftanın her günü için aynı şekilde aç kapa yapabilir mi? Sorum biraz uzunca oldu kusura bakmayın.

ete

Mevcut programın özelliklerine bir göz atalım istersen.
Bu program her gün için 3 değişik program kabul ediyor. Bu programı ister tek röleye ister rölelere dağıtabiliyorsun.
Hemen sorarsın belki program adedi çoğaltılamazmı çoğaltılır elbette. Ancak program belkide yeniden yazılması gerekir tadilatla olurmu bilemiyorum incelemek lazım.
Bu durumda haftanın herhangi bir günü için 3 değişik program girilebiliyor. Haftanın gün seçimi ise default tüm günleri seçiyor zaten.
Bu durumda 3 program girmek şartı ile girdiğin bu 3 program haftanın her günü çalışabiliyor aynı saatlerde açıyor aynı saatlerde kapatıyor.

Sorduğun soruları anında cevaplamam zor. Çünki algoritmayı hatırlamıyorum. Ancak bu proje bir çalışma şeklinde detayları ile anlatıldı onları okuyarak kendinde bulabilirsin cevaplarını.
Kabaca söylemek gerekirse ,Haftanın günlerini girilen yeri iptal edip direk program aç ve kapa girişlerine atlatılabilir bu birinci adım olur. Program ararken haftanın gününe baktığı yeri varmış kabul ettirilir buda ikinci adım olur böylelikle istediklerin yerine gelmiş olur. Kabaca açıklama böyle detaylısı programı okuyup inceleyip  yaklaşık 1 gün harcadıktan sonra söyleyebilirim. Bu işi sen yapsan daha iyi olur sanırım.

Ete

blueboard

Ete Hocam, bir önceki mesajında belirttiğim günlük bir kaç kez çıkış verebilen proje konusunda Gevv adlı arkadaşın projesinde bir kaç değişiklik yaparak günlük bir kaç kez çıkış elde ettim. Orijinal kodlar şurada:   http://etepic.com/index.php/topic,3216.0.html
İlgili konuda kodlar 12f675 için yazılmıştı. Hafızanın yeterli gelmemesi nedeniyle kodları 16f628A'a uyarladım.
Ancak sebebini bulamadığım küçük bir hata var. Ben rölenin çekili kalma süresini örnekte 2 sn olarak belirlediğim halde simulasyonda 8 sn. çekili kalıyor. Gözümden kaçan bir şey mi var? Teşekkür ederim.

ete

Gözünden kaçan şey simulasyondaki 16F628 çalışma frekansını 1Mhz bırakmışsın. Halbuki 4Mhz de çalışması gerekiyor. Sebebi bu.
Ete

blueboard

efehurkan

Hocam saati bi fabrikada çalıştırmaya çalıştık fakat 10 dk sürede 5 dk ileri gittiğini gorduk. Şebeke hz olctumuzde ise 20hz 30hz arası gorunuyor. Normal sebeke voltajında ise stabil çalısıyor.  Cozum için ne yapabiliriz acaba?

ete

Şebeke frekansının bu denli etkili olması ilginç. Bence devreyi beslemek içinswitching regülatör kullanın.
Ete

efehurkan

Hocam besleme için resimdeki gibi bir adaptor kullanıyoruz. Baska bir adaptor ile degistirip denesek mi? Aynı adaptor ile baska yerde 50hz olan yerde normal calıstıgını goruyoruz.

ete

Bu adaptör etkileniyor demektir başka biri üle deneyin.
Ete

muyat

Ete hocam yani 7805 yerine lm2576-5 li besleme yapılıra sorun düzelebilir mi diyorsunuz?

ete

Yalnızca tahminde bulunuyorum. Tahminim şu yönde,
Programda şebeke frekansını kullanan bir birim yok. O halde program üzerinde bir etkisi olmaması gerekir.
Ancak senin güç kaynağın şebeke frekansına bağlı olarak DC voltaj oluşturacak. Burada önemli olan devrenin istediği net 12V luk gerilimin devreye verilip verilemediğidir. Düşük frekans ölçtüğünüz zaman birde güç kaynağının voltaj çıkışınıda ölçseniz her şey anlaşılabilirdi. Hatta devredeki giriş voltajını 7805 deki 5V voltajı hepsini ölçmeye çalışın. Bir yerde kusur olmalı. Çokkarşılaşılan bir olay değilki tecrübesini yaşayalım. Yalnızca mantık yürütüyorum.

Bana kalırsa yapmanız gereken şey her koşulda oraya 12V DC voltajı sağlamanızdır. Bunu tesler yaparak deneyebilirsiniz.
LM2576 da orada çalışmayabilir çünki sorun ana ham voltajın verilmesinde diye düşünüyorum. Siz o voltajı ölçüp ona çare bulun.

Ete

aytaneo

Slm
Hocam mumkunse  Zamanlama sisteminin dosyalarini pcb ve kararli calisan dosyalarini upload edebilirmisiniz. Akvaryum sistemine bizde montaj edelim.iyi calismalar

ete

Bir önceki sayfada (6) benim mesajıma ekli olan dosyayı kullanabilirsin. Kullananlar tarafından sorunsuz çalıştığı onaylandı.
Bu proje için PCB dosyasını kendin hazırlaman gerekiyor öyle bir şey yapmadım ben. Yapanlar var ama buraya koydularmı emin değilim.

Ete

Cesar35

Hello my friend
I wanted to know which of this watch has the most updated program. If you could help me configure it to use the PIC18F452 Thank you