TEA5767 PIC16F628 Dijital PLL kontrollü FM Radyo Alıcı Sistemi

Başlatan ete, 28 Ağustos 2011, 14:14:12

xc10

işlemciyi 877a olarak kullanacağım bilginiz olsun.

xc10

proteus 8.6 Sp2 ile çizdim  umarım bir yanlışlık yoktur.

ete

Her zaman söylerim ya programlarda köklü değişiklik yada ilave yapmayı sevmem diye. Oturdum ve değişikliği yapayım dedim ama ilk anda hemen bir sorun beliriverdi.
Programda 2 satır ekran kullanılmış.
Ekranda  1. satırda  FRQ: 89,7 Mhz
              2. satırda  FM: 1 BAND     CH: 2
şeklinde bir österim mevcut.
Benim programda ise Volum değerini 2 satırda gösteriyordum.
Bu şekilde volum değerini nerede göstereceğim. ? Tek bir şansımız var oda şöyle;
FM: 1/2    VOL= 14
şeklinde gösterim. Burada 1 ,  nolu bandı, 2 ise 2 nolu kanalı ifade edecek. VOL ise ses değeri olarak görülecektir.
Umarım başka sorun çıkmaz.
Ete

ete

Eklemeyi yaptım dsoyalar ilişiktedir.
Ete

xc10

özel bir durum nedeniyle şehir dışına çıktım özür dilerim .ancak üç dört gün sonra deneyecegim.

xc10

Ben simüle edemedim.Model libary hatası alıyorum buda normal ama !bas dosyası da olmadığı için dahili mi,harici mi, osc kullanıp kullanamadığınızı da göremedim.O yüzden pcb  hazırlarken dikkat edeceğim şeyleri yazarsanız sevinirim.

xc10

Hata veren elemanları kaldırdım buna rağmen simülasyon sırasında lcd ekranda hiç bir şey göremiyorum volume artır azalt ,band ,tarama ileri geri tuşları fonksiyonsuz gibi ayrıca..

ete

Dosyayı değiştirdim yeniden yükle ve dene bakalım.
Bu arada PBP uzantısı ile BAS uzantısı aynı şeyler. Uzantı adını BAS olarak değiştir çok gerekiyor ise.
Ete

xc10

Kendimi bas dosyası diye neden şartlandırmışım bende anlamadım gözümün önündeki dosyayı göremedim,zor 3 gündü benim için..Gelelim şimdi devreye her şey normal gibi görünüyor 4066 kaldırdığım için volume değeri artıp azalmıyor durum bu şimdilik. sadece pcb hazırlayıp  denemek kaldı geriye

ete

Ufak bir kusur daha gördüm. 4066 farklı pinlere bağlandığı için volum kontrolü şaşmış.
Onuda düzelttim yeniden bak istersen. Yinede volum up/down tuşları ters çalışıyor gibi sanki ama bu kontrol mantığını şimdi unutmuşum. Gerçek devrede denersin tuşlar ters ise yada ekran ters çalışıyor ise düzeltiriz.
Ete

xc10

Şimdi baktım volume tuşları  doğru.İlk açılışta volume 15 olarak geliyor bu sesin son seviyesi olarak çok yüksek olur sanırım gerçek devrede bakacağım  buna belki bunu oratalar da bir yerde bırakmak lazım ilk açılışta.Birde otomatik aramada iken mantıken ilk kilitlenen frekans da durması lazım bunu da gerçek devrede göreceğiz sanırım.

xc10

Ete hocam pcb çizimi bitti test ettikten sonra siteye yükleyeceğim.Aslında anfi katını stereo  düşünüyorum bunun için önereceğiniz bir tda serisi entegre varmı ?Varsa 4066 çıkışında ne gibi değişiklik yapmak gerekecek?

ete

aynı anfiden 2 tane kullanırsan olur sana stereo. Önereceğim yok ses seviyesi tatminkar ise bu kullanılan olabilir elbette.
Yanlış hatıramıyor isem stereo çıkışı birleştirerek ben mono olarak kullanmıştım. Birleştirmeyi iptal edip ayrı ayrı anfilere giriş yapmak yeterli.
Ete

xc10

Onu neden öyle kullanmadim sizce ?pcb de yer kaplamasın diye .dediğinizi zaten yapmam mümkündü  ama ben tek klif entegrede halletmek istedim.Neyse ben farklı versiyon hazırlar sonra yuklerim siteye..Sanirim haftaya ancak test yapacak duruma gelirim.Sonucu size yazarım

xc10

Ete hocam pcb bastım montajı bitirdim ilk denememde LCD EKRANDA  birinci satır aktif 2 satır yok...karakterler hiç oluşmuyor.Harici kristal kullanmamız gerekiyormu?pcb yi fiziksel olarak  kontol edeceğim ama bence bir sorun yok gibi...Başka bir lcd ekranda bağlamam rağmen sonuç aynı?pcb ektedir...