Elek. Hesap Programı

Başlatan ete, 28 Ağustos 2011, 14:17:56

ete

Bu programı bir çok elektronik formülü bir arada rahat bir şekilde kullanmak amacı ile yazmıştım. Ekranın kenarında verilen açıklamaları dikkatle izlerseniz kolaylıkla kullanabilirsiniz. Yeni giriş yada yeni bir hesaplama yapmadan önce bir önceki hesaplamayı tamamen silmeyi unutmayın. Bunun için ekran altında yer alan "Değerleri Sıfırla" butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

Bu programı bobin hesaplamalarında çok kullanıyorum. Özellikle ferit göbekli bobinler ve trafo sarımlarında çok faydalı olmaktadır.  Ferit ler yapıldıkları mazlemenin özelliğine bağlı olarak  farklı manyetik Akı özelliği göstermektedirler. Aynı sarım sayısını farklı feritlere sararsanız farklı induktans gösterdiklerini görürsünüz. Bu nedenle benim kullandığım yöntemide burada açıklamak isterim. Bütün ferit göbeklerin bir AL değeri vardır.

Bu değerin ferit bazında tespit edilmesi, sarılacak bobinin sarım sayısını tespit etmekte son derece yararlı olmaktadır. Bunun için önce kullanacağınız ferit  üzerine  20 sarımlık bir bobin sarıyorsunuz. Sonra sardığınız bobinin indüktansını ölçüyorsunuz.  Bulduğunuz değeri sarım sayısı ile birlikte programın Ferit Core kısmında ilgili hanelerin karşılarına yazıyor ve hesaplamayı yaptırarak o ferite ait AL değerini yaklaşık olarak buluyorsunuz. Aslında istediğiniz diyelimki 680 uH lik bir bobin sarmak ise bu sefer tablodaki değerleri sıfırlayıp aynı tabloda induktans kısmına 680 giriyor ve AL değeri karşısında da bulduğunuz değeri yazarak gerçek sarım sayısını hesaplayabiliyorsunuz. Bu yolla hesapladığım bobin ve trafo sarım sayılarında daima gerçeğe yakın değerler buldum. Yaptığım sarımlardan sonuç alabildim.

Tavsiye ederim.

Ete

muhammed1994

Hocam çalışmanız için teşekkürler.Güzel olmuş.

gogoce

Teşekkürler hocam güzel çalışma olmuş
Ne ukalayı affederim nede yapılan haksızlığı ...
Ya sus adam sansınlar , yada adam gibi kouş ilham alsınlar

cnc

Elinize sağlık hocam çok güzel program yapmışsınız. Özellikle Rezonans kısmı çok işime yaradı