3

Termostat

Başlatan 3mZ, 24 Eylül 2011, 10:28:37

3mZ

Arkadaşlar max6675 termostatımı displaye çevirdim ve işlemcimi 16f876A olarak değiştirdim ve sorunum yanlız bu sefer umarım programda bi hatam var.

Önce devrenin çalışmasını anlatayım devrede bir adet 1k pot var bununla set değerini ayarlıyorsunuz birde butonumuz var ve 6675 ten ısımızı ölçüyoruz eğer set vermek istersek butona elimizi basılı tutuyoruz potu ayarlayıp butonu bırakınca displaye tekrar ölçülen ısı değerini getiriyoruz. Eğer tekrar ayarlamak istersek gene butona basıyoruz ayarlayıp butonu bırakıyoruz ölçülen ısı geliyor displaye.

Gelelim sorunuma devreye ilk enerji verdiğimde ölçülen ısı gelmesi  gerek gelmiyor 3 dijitte 000  butona basıyorum herhangi bir değer veriyorum butondan elimi çekince program doğal olarak bnm ayarladığım gibi buton lojik-1 ise potans ayarına git lojik-0 sa ısı ölçüm kısmında döngü yap demiştim dediğim gibi geliyor fakat bu sefer ölçülen ısı geliyor fakat kendini yenilemiyor mesela 32 derecede takılıyor tc nin ucunu ısıtıyorum hiçbir değişim yoktur ancak butona bir sefer basıp çekinceye kadar yeni değer gelmiyor butona basıp çekiyorum yeni değer geliyor yine donuyor sorun burda arkadaşlar.

Programda timer-0 kullandım intcon yazmacının 5.bitini -1- yaptım option reg-100- şeklinde ayarlı. Baskı devremde hiç bir sorun yoktur. Kesmede bir sorun var diyecem kesmede sorun olsa potans bölümüde donar. Potans bölümü çalışıyor.

ETE

Öncelikle hoşgeldin eğer yazdıklarımı okuduysan senin ders13 teki multi 01 adlı 0-999 sayacın kesmesinin aynısını yaptım sadece binler hanesini devre dışı bıraktım
sıra=sıra+1
ıf sıra>2 then sıra=0
şeklinde yaptım sadece diğer kesme ayarlarını aynı olduğu gibi kullandım.Ayrıca devremde 4mhz kristal var.

saygılar
3mZ

ete

Şu anda yanımda PC yok. Bu nedenle ancak yarın sorunla ilgilenebilirim.
Ama asıl sorun soruna konsantre olabilmek için programı görmek lazım.
Program olmadan sanal veya havada düşünmek gerekiyor ki buda her zaman iyi sonuç vermiyor.
Tamam kesme kısmında benim sistemi kullanmışsın ama sorun orda değil ana program kısmında.

Bu tür display sistemlerinde displayin kullandığı yazmaç (register yada değişken) lar vardır.
Sıcaklık değerini bu yazmaçlara adapte etmez isen sıcaklığı gösteremezsin. Demek başla satırından önce sıcaklığı okutup display yazmaçlarına vermen gerikyormuş.

Sonuç olarak işin prensibini bilirsen ne yapman gerektiğinde bilirsin.
Bütün yapman gereken displayde ne gösterecek isen o bilgileri display yazmaçlarına vermen gerekiyor.

Ete

3mZ

ETE

Devreyi aşağıya ekledim yanlız isis dosyasına aldanmayın isis dosyasında tam istediğim gibi çalışıyor fakat baskı devrede öyle değil hocam mutlaka siz programda bir şeyler yakalarsınız.

saygılar

3mZ

ete

Programı eklemedin sanırım.
Ete

3mZ

ETE

İletimi görmediniz heralde

3mZ

ete