18f4520 yardım

Başlatan colddanger, 15 Nisan 2013, 16:32:24

colddanger

Merhaba Arkadaşlar,
18F4520 entegresi kullanmaktayım.Mikro code studıo ile kodları yazıyorum.
4 başlıklı ana menum var ve
ana menude otoda ok dersem M1 M2 veM3 motorları benim tanımladığım degerlere gelene kadar adc bilgisi ile çalışacak(henuz yapamadım?)
Ana menude kapatta okey dersem M1 M2 ve M3 motorları adc bilgisi ile sıfır noktasına kadar çalışacak(henuz yapamadım?)
Ana Menude lımıtte okey dersem Motorların maksimum gidecegi noktayı belirlemek istiyorum(Henuz yapamadım?)
Ana Menude manuel dersem hızlı orta ve yavaş olmak üzere 3 adet menum çıkıyor ve burda hangisini seçersem motorlar o hızda çalışması gerekmektedir.Hızlıda pwm 255 ortada 190 yavaşda 150 ile pwm sinyalim 11Khz ve 25 mikrosaniye olması gerekmektedir.(11Khz in üzerine çıkınca motorlar ötüyor.25 mikro saniye üzerine çıkınca IRFP150n mosfetlerim patlıyor.) *** (Bu arada şemada farklı olarak sadece ırfz44 yerine ırfp150n kullanıyorum.Isısde kılıfı olmadığı için ırfzz44 seçtim)

Henuz yapmadım dediklerim aslında pwm ile alakalı oldugu için yani pwm sorunumu halledebilirsem yapacağıma inanıyorum.

Pwm de ki sorunum ise 11Khz veriyorum fakat 92mikrosaniye olarak çıkıyor(osilaskop ölçümü) ve mosfetler  patlıyor.
Sizlerden ricam nerede hata yapıyorum ne yapmam gerekli oldugu konusunda yardımcı olmanızdır.
Amacım burda birilerine kod yazdırmak degildir.Mantığını kavrayıp kendim yapmaya çalışmaktır.Pwm konusunu ete hocanın derslerinden ve internetteki diger kaynaklardan baktım ama tam olarak anlayamadım.
Şu ana kadar yazdıgım kod ve şema ek'tedir.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

colddanger

arkadaşalar yardımcı olacak yok mudur.
Ögrenmek istediğim ,
ADCON1=%0001000         
CCP1CON =15            '
CCPR1L=91
CCPR1H=0
T2CON=4
PR2=91
hangisi nedir ne işe yarar .Her entegrede bu registerlermı kullanılıyor yoksa entegreye göre değişiyormu

ete

Data sheet e baksan ne kafar kolaymış diyeceğin bir şey için böyle sorular sormamalısın. Hiç lisan bilmeyen bile bu registerlerin konumlarına bakınca;
-adcon1 registerinin analogmu yada digitalmi çalışacağını ayarladığını
-ccp1con registerinin hpwm modunu aktive ettiğini
- ccpr1l ile ccpr1h registerlerinin duty değerini ayarladığını
- t2con timer registerine verilecek değer ile bölme oramını ayarladığını ve bunun hpwm sinyali elde etmekte kullanıldığını
-pr2 registerinin ise hpwm frekansını belirlemekte kullanıldığını nlar.
Bu registerlerin pek çoğu diğer işlemcilerde de kullanılmaktadır.
Ete

colddanger

hocam cevabınız için gerçekten teşekkür ederim Biraz kızmış oldugunuzun da farkındayım.Fakat hak verirsiniz ki  pwm konusuna ilk başlandığında herkezin kafası biraz karışıyordur diye tahmin ediyorum.Sizin yayınlamış oldugunuz dersleri ve özellikle pwm konusuna sık sık bakıyorum ve ısısde similasyonları yapıyorum herhangi bir problemle karşılaşmıyorum.Ama 18f4520 entegresinde bir türlü pwm sinyali alamıyorum. sizden tek isteğim sizlerinde similasyonda deneyip 18f4520 de çalışan bir pwm kodu verebilir misiniz.
vermiş oldugunuz kodu test edip hatamı bulmak istiyorum, yani 18f4520 için config dosyalarında mı hatam yoksa kodları yazarken mi kontrol etmek istiyorum.
İlginiz ve sabrınız için tekrar teşekkür ediyorum

ete

Data sheet e şöyle bir baktım da farklı bir şey göremedim.
145. inci sayfada SETUP FOR PWM OPERATION başlığı altında ne yapılması gerektiği yazılmış
1. PR2 registerine değer vererek PWM peryodunu belirleyin.
2. PWM sinyali Duty Değerini CCPRxL registerine ve CCPxCON , 5 ve 4 nolu bitlerine yazarak ayarlayın.
3. CCPx pinini Çıkış olarak ayarlayın
4. TMR2 bölme oranını ayarlayın ve Timer2 yi enable yapın.
5. CCPx modülü ayarlayarak PWM için düzenleyin.
Burada yazılanların diğer PWM işlemlerinden bir farkı yok.
Bu işlemciye özel olarak CCP2 çıkış pini PORC1 veya PORTB.3 olarak kullanıcı tarafından birisi seçilerek ayarlanabilmektedir.
Bunun için sigorta ayarlarında ,
_CCP2MX_PORTBE_3H    EQU  H'FE'    ; CCP2 input/output is multiplexed with RB3
_CCP2MX_PORTC_3H     EQU  H'FF'    ; CCP2 input/output is multiplexed with RC1
şeklinde ayar verilerek birisi seçilebilmektedir.
Başkada özel bir konu yok gözüküyor.

Ete