Ses Seçici

Başlatan oguztkn, 24 Nisan 2013, 19:13:35

oguztkn

Arkadaşlar ben 4 adet cihazı bağlayacağım bir ses seçiçi yapmak istiyorum.Yani 4 adet butonu olacak ve hangisini seçersem o cihazın sesi çıkacak gibi.Pic ile 4 buton yapıp çıkışlarıda transistörü anahtarmala olarak kullansam olurmu yani transistör iletime geçince üzerinden voltaj değilde ses geçiçek böyle bir sistem çalışırmı sağlıklı olurmu ?

Şimdiden Teşekkürler....

ELZEMEFE

olmaz bu işi özel  üretilmiş entegreler var tda serisi sda ve scl  ile data haberleşmesi ile çalışır...
tda7313
tda7315 gibi entegreler var PIC bu entegreler  ile haberleşerek yapılabilinir
Ve bu linke bak
http://www.mcu-turkey.com/ses-giris-secici-ve-ton-kontrolu/

ali

cd4052 entegre ile deneyebilirsin..işlemci çıkısındaki transtörlere çift kontaklı role bağlayıp bu işi en kolay yoldan halledebilirsin.yada  arkadaşın dediği gibi daha profesyonel olsun dersen tda 7309 entegreyi kullanabilirsin.

ete

Analog switch kullanılırsa olur neden olmasın.
Tek kanal çalışılacak ise 4051 , stereo ise 4052 ile bu iş yapılabilir.
Örnek olarak 4052 entegresine bakalım. Açıklamasında ne diyor;
Dual 4 kanal Analog multiplexer/Demultiplexer
-Entegrenin X0 pinine 1. Ses Left kanalı,
- Entegrenin Y0 pinine 1. Ses Right kanalı bağlarım.

- Entegrenin X1 pinine 2. ses  Left kanalı
- Entegrenin Y1 pinine 2. ses right kanalı bağlarım.
Bu mantıkla 4 ayrı ses kaynağını hemde stereo olarak entegreye bağlarsın.
Sonra Pic ile AB adres girişlerine %00 verirsen X0==>X  ve Y0==>Y çıkışlarına bağlanmışolur.
AB adres girişlerine %01 verirsenbu sefer X1==>X ve Y1==>Y çıkışlarına bağlanmış olur.
AB ye %10 verirsen X2-Y2 çıkışa bağlanır. AB ye %11 verirsen X3-Y3 çıkışa bağlanır. Böylece 4 girişi seçerek kullanmış olursun.
Ete

ELZEMEFE

sesin negatif  kısmı ne olacak peki...  sinüs sinyalini düşünün bakalım ... olma ihitmali var ama biraz sıkıntılı ...

ete

Dijital anahtarla karıştırıyorsun gibime geliyor. Analog anahtar her türlü sesi geçirir.
ispatı ekteki isis dosyasını çalıştırın.
Ete

oguztkn

Yeni konu açmak istemedim konuyu hortlatayım dedim. O zamanki ihtiyacı hızlı olması gerektiğinden röle ile çözmüştüm ama bu tip birşey yeniden gerekli hale geldi. Ekteki resimdeki gibi bir şema kurdum. Delikli plakette denedim şemayı yalnız kanallar arasında sanki bass'ları kaçırıyor gibi geldi. Kanallar arasında yalıtım için ne yapmam gerekir. Sanki bir yerlere kondansatör direnç eklesem pürüzsüz hale gelecek gibi ama bilemedim  ??? Şemadaki beslemede kutuplu kondansatörler yok onlara karta sonradan takacağım için. Delikli plakette denerken de pc güç kaynağından aldığım 5v ile deniyorum.

onurinci

tabiki 4066 'nında girişine verilebilen sinyalinde sınırı var,bunu aşarsan Cross Tallk yani diyafoni oluşur kanallar arası sızmalar başlar..
4066 besleme gerilimine göre değişen iletim tablosu vardır,yani verebildiğin en yüksek besleme gerilimi iletkenliği artırır,sizde girişten daha az sürersiniz,crosstalk'ı düşürmek için differensiyel besleme gerekir,entegrenin eksi ucunu kaldır oradan negatif - voltaj uygula crosstalk minimum olur,ben CD4067'yi +-15 volt ile besliyordum hiç bir sorun olmuyordu ,16 kanalı kontrol ediyordum,emniyetli olsun diye girişlere eksi uçları birleştirilmiş,diğer uçları,gnd ve sinyal giriş uçlarına bağlı 2.4 volt zener bağlamıştım...

oguztkn

Alıntı yapılan: onurinci - 04 Haziran 2018, 00:52:06
tabiki 4066 'nında girişine verilebilen sinyalinde sınırı var,bunu aşarsan Cross Tallk yani diyafoni oluşur kanallar arası sızmalar başlar..
4066 besleme gerilimine göre değişen iletim tablosu vardır,yani verebildiğin en yüksek besleme gerilimi iletkenliği artırır,sizde girişten daha az sürersiniz,crosstalk'ı düşürmek için differensiyel besleme gerekir,entegrenin eksi ucunu kaldır oradan negatif - voltaj uygula crosstalk minimum olur,ben CD4067'yi +-15 volt ile besliyordum hiç bir sorun olmuyordu ,16 kanalı kontrol ediyordum,emniyetli olsun diye girişlere eksi uçları birleştirilmiş,diğer uçları,gnd ve sinyal giriş uçlarına bağlı 2.4 volt zener bağlamıştım...

Anlattığınız 16 kanallı şemayı paylaşma imkanınız var mı acaba ?

onurinci

üzgünüm ofisten çalınan laptop ile beraber gitti,prof..seslendirme sistemleri RANE 'nin servis manuallerini indirip oradan kopyalamıştım,15 yıl oldu...

oguztkn

Biraz interneti araştırdım şöyle bir şema buldum. Sanırım bu şemayı da bir cihazın servis manuel'inden çıkarmışlar. Burada sizin dediğiniz gibi zener diyotlar mevcut , bu şemaya göre pcb çizeceğim ama kanallar arasında sızdırma olmaması için eklemem ya da çıkarmam gereken bir şey var mı acaba resme bakarak söyleyebilir misiniz ? Birde şema da simetrik 5 volt var bende ise düz 12 volt olacak onun için de diğer resimdeki şemayı buldum ikisi ile birlikte sağlıklı bir çalışma elde edebilirmiyim acaba ?

onurinci

bu alltaki gerilim bölücü devre ile yeni tanıştım,kısaca araştırtım ismi Phantom Power imiş,sonuçta böyle bir devre oluşturmadığım için net bir söyleyemiyorum,sadece diff besleme  gerektiğini biliyorum,niçin diff besleme,Analog Bilateral switch'ler,yani her iki yöndede akım akıtabilen JFet componentlerdir,örnek bir sinus dalgası girildiğinde saturasyon olur ise sinyal Crop'lanır ve üst tepeler kırpılır,skobun var ise anında gözlemleyebilirsin,Diff besleme her iki yönde Sinus dalga formunun alt ve üst tepelerin daha düzgün hareket edebilmesi için gereklidir,benim kanaatim +- 5 volt yeterlidir,fakat Datasheet'te yazan Absolute Maximum Rating tablosundaki yani bu voltajı geçtiğiniz an IC yanabilir ibaresinin biraz daha altında voltaj uygulayarak iletimi daha sağlıklı hale getirilmesinden yanayım voltaj sıkıntın var ise ICL7660,LTC1044,ICL7662,Si7661,LTC1054,yer dar ise LM2664,eğer bunların birini bile bulamıyorsan,MAX232 türü RS232 IC'ler 5 Volt besleme gerilimini verdiğin zaman +- diff 10Volt üretirler,alım düşüktür ama genelde iş görür..bana böyle birşey lazım olsaydı simetrik besleme olmayan daha çağdaş  IDTQS3126 kullanmaya gayret ederdim,5 ohm iletim ,ultra high speed,geçişlerde Click sesi üretmez,çok düşük kapasitans,ses frekansı arttıkça üst frekansları kırpmaz vs.vs..

oguztkn

Hocam cevabınız için teşekkür ederim.
Söylediğiniz entegreyi inceledim dediğiniz gibi daha çağdaş bir çözüm gibi fakat piyasada bulunabilirliği sorun gibi. Popüler komponent sitelerinde bulamadım. Yurt dışından getirmem gerekecek sanırım. Bulabilirsem dediğiniz gibi hiç bunlarla uğraşmadan ona geçerim. 4052 olan şema ile ilgili besleme işini +-5 volt ile çözebilirsem iyi denilebilecek düzeyde bir çalışma sağlayabilirim gibi geliyor bana. Tablo ile ilgili söyledikleriniz kafama tam oturmadı. Besleme olarak aralık dahilinde kalıyor. Giriş çıkış line'lardan mı bahsediyorsunuz ? Eğer öyle ise girişteki zener diyotları da 7v5 değilde 5v mi kullanmam gerekecek ? (Maalesef osilaskobum yok)

ete

Max232 veya muadili RS232 entegresini de inceleyin. 0-5V besleme ile size +/- 7 V verir. 2 ve 6 olu bacaklar voltaj çıkışlarıdır. Akım kapasitesine bakmadım ama yeterli geleceğini umarım.
Ete