Elektronik Formülleri Hesap Tablosu

Başlatan ete, 27 Eylül 2011, 13:36:54

ete

Bir zamanlar yazmış olduğum elektronik formülleri hesap tablosunu aşağıdaki linkten yükleyebilirsiniz.
Açıklama programın açılış ekranında vardır.

Ete

inventor

Ete hocam , diyorum ki bu türden faydalı programlar için ayrı bir bölüm oluştursak ve oraya sadece programları alsak. Bende de epey program var yükleriz oraya. Nasıl olur ?
İlmin en büyük düşmanı, sabırsızlıktır. (Şems-i Tırmizi)

est32

ete

Inventor,

Ayrı bir bölüm açabiliriz ama elinde neler var bakalım ona göre karar verelim.
Ete

inventor

Şu anda bilgisayarımın D bölümü çöktü. Forumda da bu konuda bölüm açtım. İçinde hatırladığım kadarı ile SMPS besleme katı komple tasarım programı olacaktı. Trafo sarımından parça seçimine kadar tümünü ele alıyor. Geçen gün yayınlanan Pic hesap makinesi vardı. Elektronik ile ilgili  malzeme kodu okuma programı olacaktı ( direnç-kondansatör smd ). OHM yasası ile ilgili programlar vardı. Birim dönüştürücüler olacaktı. PT100-PT1000-TC  gibi sensörlerin ısı direnç mv  dönüşüm hesaplarını yapan programlar vardı. Aklıma gelenler bunlar. D yi kurtardığım anda hepsini yazabilirim.

ete

Geçmiş olsun. Umarım kurtarırsın diski.

Ete

inventor

Teşekkürler,

En önemli bilgiler outlook depo klasöründeydi. 15 yıllık kayıtlarım var 5-6 GB lık. Müşteri kayıtları vb bir çok bilgi o klasörde. Görüştüğüm her yer recovry olayını en sona bırak diyor. İnternet kafe çalıştırırken defalarca recovery işlemi yaptım. şimdi korkuyorum. Bakalım nasıl olacak. FAT16 sistemi NTFS ye çevirebilsem olacak gibi görünüyor.

ete

Bence, önce Ghost ile diskin imaj kopyasını al bir kere.
Sonra yedek boş bir hard disk bul ve ona imajı geçir.
Böylece aynısını elde edersin gibime geliyor. Sonra onun üzerinde oyna istediğin kadar.

Ete

inventor

Aslında tüm HDD nin imajı var ama o da D nin içinde. Yeni imaj almamın faydası olmuyor çünkü imaj programları HDD nin D bölümünü 250 MB olarak görüyor. Tek çıkar yol HDD recover programları. Ancak kurtarma işlemi yaparken D bölümünü  eski haline getirme şansımız büyük ihtimal kaybolacak . Şu anda  neler yapılabilir diye araştırıyoruz. Bazı ünlü forumlara sorunumuzu yazdık resimleri ekledik.İnsanlara bu problem tuhaf geliyor..Sanki ilk bana oluyor gibi :)

kotan04

2. hdd bağlayıp kurtarmayı öyle yap zaten o hdd içindekileri kurtarabilmen için 2. hdd şart easy recover beni hiç yolda bırakmadı ve kurtarma yapacaksan disk hangi şekilde kaldıysa öyle kalsın başka bir biçime bence çevirme kurtarma gerçekleştikten sonra istediğin dosya biçimine çevir

inventor

Çabalarınız için teşekkür ederim. Disk kurtarma çalışmalarını kendim bir yana bırakıp bu konuda ehil olan bir firmaya gittim ancak tüm çabalara rağmen veri alamadık. Diski formatladık. Detayları genel konular bölümünde açtığım başlık altında anlattım.

Tekrar teşekkür ederim.

Mucit23

Ete hocam daha önce paylaşmıştınız şimdi bulamadım.Pic multicalc diye bir program paylaşmıştınız. O programda Timer hesaplama bölümünde Re-Load denen birşey var. 0-15 arası değer alıyor Tam olarak ne işe yarıyor.
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

ete

Yanında da parentez içinde (instr. cycle) yazıyor. Anlamı komut gecikmesi demek oluyor.
Verilen komutlarındabir gecikmesi olduğunu dikkate almanız gerekiyor.

Ete

Mucit23

Anladım hocam. 18F4620 40Mhz de çalışıyorken Kesme Frekansını Tam Olarak Sabit 1Khz ye ayarlamam gerekiyor. Ben TMR0 Sayıcısını 8 bit yapıp, Bölücü oranınıda 1/64 yaptıktan sonra TMR0L registerine ön değer olarak 100 Değerini yüklersem Tam 1Khz kesme frekansına Yani 1 Saniyede 1000 defa kesme oluşması gerekiyor. Ama ilgisiz değerler alıyorum bu halde.

Kesme için aşağıdaki ayarları kullanıyorum
    INTCON=%10100000  ;Global Kesmeler aktif, TMR0 Kesmesi aktif
    T0CON=%11000101 ;TMR0 moduleenabled, 1/64 Prescaller (TMR0 Frekansı 1Khz)
    On Interrupt GoTo INT
    Symbol T0ON=T0CON.5    ;Timer0 Enable Bit
    Symbol T0IF=INTCON.2   ;Timer0 İnterrupt Flag.
    TMR0L=100      ;TMR0 ön Değeri 1Khz Kesme frekansı için gerekli ön değer.

Kesme alt programı

Disable
INT:
PORTC.0=1-PORTC.0
    INTCON.2=0
    TMR0L=0
Resume
Enable

Yukarıda kesme alt programında portc.0 dan clock çıkışı aldırdım. Fakat Bu haliyle Portc.0=1-Portc.0 komutu kesme frekansının yarısını vermesi gerekir. Eğer saniyede 1000 defa kesme oluşuyorsa Portc.0 a frekansmetre bağladığımda 500Hz görmem gerekir. Ama benim gördüğüm değerler 1220 civarında.
Ana programda ise şuanda hiçbirşey yok sonsuz döngü var. Yani kesmeyi sekteye uğratacak bir gecikme yok.
Sorun neden kaynaklanabilir. Ben mi hata yapıyorum Yoksa Pic multicalc mı anlamadım :S
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

ete

40 mhz de bir komut cevrimi 0,1us dir. On yukleme degeri 100 olunca tmr0 256-100=156 komut cevrimi sayacak demektir. Bolme orani 64 olunca;
156*64*0,1=998,4 us de bir kesme olusturmasi gerekir.
Komut gecikmeleri epeyce fark atiyor demekki.
Bir eksiklikte kesmeden cıkmadan tmr0l=100 vermen gerekir.
Ete