C

PICKIT2 CLONE - USB PIC PROGRAMLAYICI

Başlatan cevat, 19 Mayıs 2013, 15:47:14

asof544

Programınızı sizi kaynk göstererek başkalarına verebilirmiyim?

ete

Ortada programım denilecek bir şey yok. Tasarımı söylüyorsan bana ait değil bu nedenle ,
Veremezsin.!!!!!!!
ancak link verirsin bakmak isteyen açar linki bakar.
Ete

asof544

Hongis_3

Acaba bu programlayıcı ile w25Q32B flashlanabilir mi?

Not : Düzeltme sebebi imla hatası.

KAHRAMAN

s.a bu devreden bende yapacam ama kafama takılan 2 soru var
1. zif soketin sağ da ve solda olmak üzere toplam 40 bacağı vardır ama bu ares şemada birde ortada delik yerler var neden böyle 3 adet yol var acaba  ??? 
http://i.hizliresim.com/g5BOoL.jpg
2- resimdeki işaretli yere  hangi eleman takılacak ?? 

http://i.hizliresim.com/g5BO8L.jpg

ete

Padlerin 3 sıra yapılmış olması seni yanıltmasın. Yapan öyle yapmış ama ZIF soket dıştakilere takılacak ve yerine uyuyor zaten.
Kafanı oraya takma sen zif soketini tak yeterli.

İkinci soruduğun yere ilk tasarımda jumper takılıyor idi. Sonradan onlaro 10K direnç ile değiştirdiler. Sen de oraya 10K direnç takarsın.
Nasıl olduğunu görmen için 1. sayfada verilen resimlere bakıver sırası ile.

Ete

KAHRAMAN

anladım teşekkür ederim aydınlattığınız için....

antuari

Merhaba öncelikle hepinize tesekkur ederim. Ben mekatronik mühendisliği öğrencisiyim ve açıkçası isin elektronik kısmına çok yabancıyım. Fakat kendimi geliştirmek istiyorum. Bunun için k150 pic programlama kartı aldım fakat çok pişman oldum. Bu konuyu en başından beri okuyorum. Daha önce baskı devre vs hic yapmadım. Sadece board üzerinde devreler kurdum. Ben burdaki pickit2 devresini yapıp pic programlama çalışmalarına devam etmek istiyorum. Fakat bu bilgi birikimimle bunu yapabilir miyim bilmiyorum. Sizler senelerdir bu isin içinde olan insanlarsiniz. Benim seviyemdeki biri bunu yapabilir mi acaba?

magic_gun

senelerdir işin içinde olanlar bile geçmiş günün birinde  ilk devrelerini yapmıştı ,özgüven ve dikkatle neden olmasın ?
hayal etemeden basaramazsınız
u cnt achieve w/out dreamin

antuari

Doğru söylüyorsunuz. Gün itibariyle baslayim ben. İnşallah sıkıntısız yapabilirim.

antuari

Merhaba. Üst üste mesaj attigim için kusura bakmayın. Ben ete hocanın 6. Sayfada verdiği devreyi inceledim ve ilk verilen devreyi de inceledim. Sanırım çok hakim olmadigim için ikiside çok farklı geldi. İki devre içinde sorularim var. Benim onceligim pic isini öğrenmek yani 3v luk pic isine girmeyecegim su anda. Hangi devreyi yaparak başlamalıyım. Ona gore anlamadığım yerleri is yerindeki bir abiye sorucam. Ete hocanin yaptığı ve diğeri arasındaki farklar nelerdir. Kusura bakmayın çok araştırıyorum ama anlayamadigim yer çok oldu.

ete

Devreler arasında fark yoktur. Sonuçta devre şeması Mikrochip firması tarafından  yayınlanmış bir şemadır. Orjinal şemada iki voltaj seçim alternatifi bulunmakta olup zif soket bulunmamaktadır. Ayrıca tek tuşla programlama, programı eproma kayıt edip PC olmadan arazide programlama gibi özellikler var. Burada verilen şemalarda ise tek voltaj (5V) ile çalışan işlemciler programlanmakta olup sisteme ZIF soket de ilave edilmiştir. Diğer özellikleri mevcut değildir ve bana görede çok da gerekli değillerdir.
Ben kendi verdiğim devreyi kullanıyorum. Size lazım olan bir programlayıcıdır. Devreler arasında fark aramayın. Kimse oturup da devreler arasındaki farkı araştırmaz. Bende karşılaştırmadan bu açıklamayı yapıyorum. Zira biliyorumki diğer devrede yalnızca 5V sistenini destekliyor. Birinden birisine karar verip yapsan senin için en hayırlısı olacak.

Ete

antuari

Anladım tesekkur ediyorum. Birinde karar verip başlayacağım.

antuari

merhabalar

ete hocanın 6. sayfadaki paylaştığı doslardan yapıyorum ve entegrenin 2 bacağı dışta kalıyor

acaba resimdeki şu iki bacak mı dışta kalacak

yoksa diğer baştaki 2 bacak mı

sanırım işaretli olmayan diğer taraftakiler dışta kalacak

http://i.hizliresim.com/B0G0gD.jpg

birde pic e programı atarken şu hatayı aldım
http://i.hizliresim.com/5kqMXq.jpg

antuari

arkadaslar öncelikle özür diliyorum üst üste çok mesaj attığım için

ete hocanın 6. sayfadaki devresini kurdum pic e programı attırdım fakat dünden beri bu hatayı alıyorum

özellikle ete hocanın basını çok ağrıttım ama şunun içinden çıkamadım

47nf lik yere 470 nf da denedim ama sonuc aynı

kart üzerinde herhangi bir kısa devre yok tüm noktaları en az 10 kere kontrol ettim

transistorlerde bir sorun yok onlarıda kontrol ettim fakat hepsi çalısıyor

aldıgım hata ve kurdugum devre