C

PICKIT2 CLONE - USB PIC PROGRAMLAYICI

Başlatan cevat, 19 Mayıs 2013, 15:47:14

Maxim

pickit2 nin pdf help dosyasında orjinal şema var bilginize

MahirD.

Bu kadar hızlı cevap verdiğiniz için öncelikle teşekkürler Ete bey. Dışarıdan bir besleme vermedim. Yanan eleman 3 bacaklı küçük karesel bir eleman fakat yanma sonucu oluşan siyahlıktan hangi devre elemanı olduğunu anlayamıyorum ya transistör ya da regülatör olmalı ki  hala hangi devre elemanı olduğunu test etmeye çalışıyorum.Eğer regülatör yanmışsa neden yanmıştır ? Eğer transistör yanmışsa neden yanmıştır ? İnanın bu soruların cevapları bile bana yardımcı olacaktır. Bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim. Ayrıca ilk defa 48 kb lik hex dosyası programladım. Pic 18F4550 64 Kb lik bilgi alabilmesine rağmen hex dosyasını yüklerken pc kastı sonra programlayıcı yandı.Sizce hex dosyasının büyüklüğünden usb pic programlayıcının yanma ihtimali var mıdır? Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum.

ete

Belliki yanan eleman transistörlerden birisi. Ya düşük akımlı bir transistör takılmış ve programlama kısmı akıma asılınca dayanamayıp yanmıştır. Bazen elemanlar yeterince kaliteli de olmayabiliyor kalitesizliktende yanmış olabilir.
Pic'e yazılacak doysa büyük olunca yazma süresi uzar ve bu durumda orada çalışan transistörlerin görev süresi artar.
Malzeme kalitesiz ise çekilen akıma dayanamayıp ısınmış ve sonunda yanöıştır. Öyle uzun boylu sebep aramay gerek yok.
Yanan malzemenin nereye bağlı olduğuna bakarsanız kolaylıkla ne olduğunu bulabiiliriz.
Değiştirir ve Programlayıcıyı yeniden hayata döndürürsünüz. Yapacak durumda değilseniz bir bilene yaptırırsınız.

Ete

MahirD.

Büyük ihtimalle dediğiniz gibi oldu. Devreye smd lehimleme yapıldığı için bir bilene danışmak zorunda kalacam. Yanan malzeme 3 data yolunu yakmış gibi görünse de umudumu kesmeyip malzemeyi değiştireceğim. Umarım programlayıcı hayata döner. Cevaplarınız çok yardımcı oldu.İlgilendiğiniz için sağolun çok teşekkür ederim Ete bey .
İyi günler.

ete

Bakır kanal yanmış ise yerine tel bağlayabilirsiniz sonuçta iletimi sağlayacak bu tel.
Yanan transistör deforme olmamış ise üzerinde numarası vs vardır bir şeyler. Yok ise şemadan yararlanarak nerede bağlı olduğunu bulmak ve orjinal şemadaki transistörlerden birisini takmak gerekir.

Ete

JOEC

Selamın Aleyküm arkadaşlar . ares bilgim fazla olmadığı için sizin verdiğiniz devreyi modifiye edip butonlu olan jumpersiz devreye çeviremedim üzerinde düzenleme yaparak linkini verirse beni çok sevindirir. internetteki çoğu devreden 10 kat daha iyi çok yapmak istyorum lakın düzenleme yapamadıgım için bekliyorum . olmuşken en iyisi olsun diyorum . şimdiden teşekkür ederim düzenleyip paylaşacak arkadaşa hayırlı forumlar

MahirD.

Malesef yeni programlayıcı(K-182) almak zorunda kaldım Ete bey. Ama şimdi farklı bir sorunla karşılaştım. 18F4550 pic i programlayamıyorum ve programla dedikten sonra şöyle bir hata veriyor ;
Rom error at 0x0000
Good 0xEF16
Bad 0xEF02
3 tane farklı pic ile denedim,programı 3 defa silip yükledim hatta farklı bilgisayarlarda bile denedim ama malesef 1 kb lık hex dosyasını bile pic 18f4550 nin içine atamıyorum ve her  denememde aynı hatayı veriyor. Neden böyle bir hata veriyor ve bu sorunu nasıl çözebilirim ?  Yardımcı olursanız çok sevinirim.

ete

K serisi bir programlayıcı almak bence hata. PicKit2 denne olursa olsun şaşmamak gerekirdi.
Verilen hataya bakılırsa elindeki pic arızalı. Göçmüş büyük ihtimalle. Yapacak bir şey yok Pic i değiştreceksin.
Ete

MahirD.

El mahkum gene desenize .Pickit2 almayı düşünüyordum zaten. Ete bey açık konuşmak gerekirse şu an benim için en önemli şey , sorunsuz bir şekilde pic 18F4550 nin içine 48-51 kb lık bir hex dosyamı gömebileceğim herhangi bir usb pic programlayıcı bulmak . İnanın K-150 yi yaktım K-182 ne zaman yanacak diye bekliyorum ve pickit2 de sorun çıkarır mı diye düşünmüyor değilim. Bu konulardaki bilgimin azlığı hatalarımın neden kaynaklandığını bulmama olanak sağlamıyor ne yazık ki.Eğer yardımcı olursanız bu adresteki pickit2 yi almayı düşünüyorum;
http://www.kartalotomasyon.com.tr/PicKit2-Pic-Programlayici-Karti,PR-55709.html
Sizce bu pickit2 benim derdime derman olur mu? Yani 50 kb lık bir hex dosyasını pic 18F4550 nin içine bu pickit2 ile rahat rahat gömebilir miyim Ete bey? Veya derdime göre bana pickit2 önerebilir misiniz?
Biraz fazla konuştuğum için kusuma bakmayın Ete bey.  Yardımlarınızı bekliyorum.

ete

PicKit2 yapılabilir bi rprogramlayıcıdır ve ben kendi yaptığımı kullanıyorum. Yaptığım programlayıcı ile ilgili dosyalarıda burada yayınladım. Almayı düşündüğün programlayıcıda bende mevcut kalitelidir. Orjinal yeri ;
http://www.expkits.com/?s=pickit2.htm
Bence yerinden al daha iyi. Fiyatları aynı zaten. Değişen bir şey yok.

50 KB lık dosya 18F4550 ye sığarmı onu bilemem. Hafıza yetiyor ise sığar elbette sığmıyorsa zaten yapacak bir şey yok.
Ama iyi bir programlayıcıya ihtiyacın olduğu kesin gibi gözüküyor.

Ete

MahirD.

18F4550 nin hafızası yetiyor hatta artıyor bile ama neden böyle hatalar alıyorum inanın bilmiyorum.Önerdiğiniz yerden pickit2 siparişini vereceğim.Yardımlarınız için sağolun  Ete bey çok teşekkür ederim.

asof544

Alıntı yapılan: ete - 07 Nisan 2015, 09:05:53
PicKit2 yapılabilir bi rprogramlayıcıdır ve ben kendi yaptığımı kullanıyorum. Yaptığım programlayıcı ile ilgili dosyalarıda burada yayınladım. Almayı düşündüğün programlayıcıda bende mevcut kalitelidir. Orjinal yeri ;
http://www.expkits.com/?s=pickit2.htm
Bence yerinden al daha iyi. Fiyatları aynı zaten. Değişen bir şey yok.

50 KB lık dosya 18F4550 ye sığarmı onu bilemem. Hafıza yetiyor ise sığar elbette sığmıyorsa zaten yapacak bir şey yok.
Ama iyi bir programlayıcıya ihtiyacın olduğu kesin gibi gözüküyor.

Ete

link atarsanız bede yapmayı düşünüyorum teşkrler.

ete

asof544

w 8 de görüyormu sadece w7 içinmi?

ete