Y

RGB Şerit Led Sürücü Devresi

Başlatan yasin güler, 26 Mayıs 2013, 23:23:04

yasin güler

Devre şerit leddeki renkleri karıştırarak farklı renk tonları çıkarır turkuaz mor vs.Devrenin boyutunun küçüklüğü ve klemensli yapısı oldukca pratikdir.Devreninin piyasadaki sürücelerden bir farkıda istenildiğinde xtall osilatör kullanılarak zamanlamanın hassas olduğu yerlerde sorunsuzca kullanılabilmesidir.Ayrıca ters gerilimlere karşı korumalıdır.Diyelimki büyük bir düğün salonunda 4 parça şerit led döşediniz bu şeritlerin aynı anda aynı rengi vermesi isteniyor bu gibi durumda metrelerce kablo çekip birbiriyle iletişim kurulursa hem kablo maliyeti hemde hem kablo kalabalığı hemde iletgenlerdeki voltaj düşümü vs bir ton sıkıntısı olur bunun yerine
devremizden 4 tane kullanılarak aynı anda (Açılmak suretiyle) şerit ledlerimiz sorunsuzca sürülür.Bunun için devredeki 22 pf kondansatörleri ve 4 mhz kristali kullanın ve kristalinin gövdesini devrenin - beslemesine şaseleyin.
Eğer normal bir uygulama yapacaksanız devredeki 22pf kondansatörleri ve kristali kullanmayın.2 adet hex dosyası veriyorum.
Birisi normal uygulamalar için (osilatör bağlantısına gerek yok)
İkinci hex dosyasıda zamanlamanın hassas olduğu yerlerde kullanılabilmesi için(xtall osilatör )
Bas dosyasını ekliyorum zamanım olsa pwm gibi animasyonlarda eklerin geliştirmek size kalmış..
Ben burda devreyi ticari amaç gütmeyip faydalı olması için yayınlıyorsam başkasının ticari olarak satımını istemem..
Yasin güler iyi çalışmalar diler...

aksiozan

Tesekkurler en yakin zamanda deneyecegim insallah.