F

PICkit 3'üm bozuldu...

Başlatan fatih_27, 29 Mayıs 2013, 16:09:38

fatih_27

Arkadaşlar merhaba.Çinden aldığım pickit 3 ile bugün çalışırken birden yanlışlıkla Revert to MPLAB mode seçeneğine tıkladım.Olan oldu ondan sonra.3 led birden yandı.usb kablosu takılı olduğu halde pickit3 not found diyor pickit3 programı.Başka usb kabloyla denedim olmadı.Bootloader gitti sanırım.Acil yardımınızı bekliyorum hiç ummadık zamanda gitti pickit3.

cevat

Panik yapmayın !!! Pickit3 kolay kolay bozulmaz. Cihaza dışarıdan müdahale edilmediği sürece kullanabilirsiniz.
Bilgisayarınızın donanım aygıtlardan pickit3  görebiliyor musunuz. Sürücülerini kontrol edin.
veya tüm pickit3 yazılımlarını tekrardan yükleyin, " hata yaptım "  dediğiniz işlemleri hatırlamaya çalışın, kabloları kontrol edin, cihaz çalışacaktır.

İyi çalışmalar, kolay gelsin...

fatih_27

Hayır göremiyorum.Dediğim gibi sadece revert to MPLAB mode tıkladıktan sonra oldu.Tüm microchip programlarını sildim tekrar yükledim olmadı.Tamda proje bitme kısmında olacak iş değil.Acil yardım bekliyorum

ete

Muhtemel sebepleri Bilgisayarın PicKit3'ü görmediği sonucuna göre şöyle sıralayabiliriz.
1. İçerdeki Pic içinde yer alan program silinmiş yada bozulmuş olabilir. PicKit2 de de başıma gelmişti. Bu durumda kesin görülmüyor programlayıcı.
2. Pic yanmış yada bozulmuş olabilir.
3. Donanımsal bir kusur olabilir. Şeması aklımda değil ama devrede varsa transistör vs den birisi yanmış olabilir.

Başkada akla bir şey gelmiyor maalesef.

Ete

fatih_27

Nedir bu revert to MPLAB espirisi.Bu tür bootloader hatasına sebeb oluyorsa niye konulmuş anlamış değilim.

Büyük ihtimal bootloader gitmiştir dediğiniz gibi.Programlayıcı bulmaktan başka çarem yok gibi.Aksine içerisindekide pic24fj256gb610 buda pickit3 ile programlanıyor :S

talha

Arkadaslar iyi geceler bendede pickit3 var ve bu revert to mplap modu mplap calismalariniz için yani mplap içerisindeki kodları direkt olarak pice yazdırabilirsiniz benimde şöyle bi sorunum var donanımsal olarak pickit3 tam 5 volt istiyor sanırsam bizim kasa 4 volt falan veriyor aygıt bir türlü bulunamıyor diyor başka pc dede deneyecegim ama bu düşük voltaj sorunundan dolayı yani programda  low voltage tickini tıklayamıyorum yetersiz güçten dolayı başınıza böyle bir şey geldimi bios ayarlarınada baktım usb nin voltajını yükseltemiyorum