Dot-Matrix Ledler ile çalışan Saat

Başlatan ete, 30 Eylül 2011, 10:08:47

padem

Kuylus arkadaşım paylaşımın için teşekkürler.Daha önce yayınlanan hex dosyaları genelde saniyeli senin yaptığın devreye atsak sorun olurmu?Hex dosyasınıda paylaşabilirmisin.Teşekkürler.

rhoca68

ete hocam matrıx saat devresini yaptım fakat 876 pici kopyalarken yandı iki defa pic yandı.bana hex kopyalanmış 876 pic göndermeniz mümkünmü teşekkür ederim.eğer diğer arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim.herkese selam

ete

Şu anda yazlıktayım ve elimde fazladan 876 yok maalesef. Hangi şehirde olduğunu söyle birisi yardımcı olur sanırım. Olan çıkmaz ise tekrar haber ver.

Peki neden yanıyor işlemciler tersmi takıyorsun yoksa devrende mi bir sorun var bir sebebi olmalı.
Geleni de yakmayacağın garantimidir?

Ete

rhoca68

hocam niğdedeyim pici ubs pic proğramlayıcı usburn diye bir proğramda proğramlarken yarıda satır bilmem kaç hata diyor tekrar denemeye kalktığımda pici tanımıyor daha proğramlarken pic gidiyor aynı proğramlayıcıda 877 ye aynı matrıx saat proğramını atıyorum 877 kabul ediyor lakin 876 yı bir türlü beceremedim
sizin bir arkadaşa 877 de olur diye bir mesajınız var 877yi proteusta denedim sürekli atlama yaptığından 877 ile devreyi gerçekleştirme istemedim eğer 877 ile bir hex verirseniz memnun olurum veya 877 ile ısıste neden atlama yapıyor saat yerinde durmuyor
bana zaman ayırıp mesajıma cevap verdiğin için teşekkür ederim. selamlae-rımla hoşçakal.

ete

16F877 ile 16F877A bir birinden farklıdır. Aynı şekilde 16F876 ile 876A da farklıdır. Bu nedenle hangisini kullandığını söylemen gerek. Fark komparatör farkıdır. A serisinde komparatör vardır ama A olmayan seride komparatör yoktur. A serisi kullanıldığı zaman programa  CMCON=7 komutunu ilave etmek gerekir.

Ete

kuylus

rhoca68 : 877 ile 876  hem boyut hemde  pin olrakda farklı sen devreyi  neye göre  yaptın , devreyi yaptısı isen  876 ile 877  yi aynı sokette zaten kullanamayacaksın , programlayıcıya pikleri  takarken  ters bile taksan  zaten onu göremiyeceyi için  sana programlama  izni vermez, aynı programlayıcıyı bende uzun süre kullandım picleri ters takdıgımda  oldu fakat hiç yakmadı bence bir yerde  bir hata var öncelikle onu çöz yoksa  sen hangi pici kullanırsan kullan sağlıklı bir sonuç alamıyacaksın gibi geliyor, diyelimki sana programlı pic gönderdik peki devren dogrumu öncelikler pice giden  besleme uçlarını ölç derim  sonrasında pic olayını bir şekilde hallederiz  gerekirse programlayıp  sana göndeririz 

kuylus

padem; hex ile ilgili dosyalar  http://etepic.com/index.php?topic=114.90  linkindeki proteus  arkadaşın en son eklemesinde mevcut  tüm detayları var  kolay gelsin

Ayrıca  programı ebn yazmadım ete  hocamız ve  proteus arkadaşımızın çalışmasıdır ben sadece  matrix kısmını çizere kullanmak isteyenlere yardımcı olmak istedim

kolay gelsin

rhoca68

hocam zaman ayırıp benimle ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.
hocam pic proğramlayıcı GTB-USB SUMMER 2005 adında winpic800 ile var bununla birçok pic proğramladım. 2 sene önce DİJİTALRUH sitesinde bir Arac ısı diye 4x20 lcd saat vardı yine 876 ile idi bu proğ. kartı ile proğramlayamadım 876 yı çöpe attım .3 veya 5 ay önce yeni proğramlayıcıyı aldım buda USBURN112 ile bununlada birçok pic proğramladım hiç sorun yaşamadım. iş 876 ya gelince daha yaptığım devreye takmayıp pici proğramlarken yarıya yani % 40 veya 50 lerde error bilmem birşeyler yazıyor pici çıkarıp taktığımda pici hiç tanımıyor.
dediğim gibi iki proğramlayıcının ikiside 876yı görmüyor.
aynı hexi 877a ya atıyorum problem yok.hatta 877a ile bayrak yaptım senelerdir çalışıyor.
hocam matrıx saat devresini iki parça yaptım bir gösterge birde sürücü malum niğdede olduğum için perhidrol bulsam plaket bulamıyorum veya bulsam çok pahalı oluyor bende tüm yaptığım devreleri delikli plakete yapıyorum.
eğer 877a ile çalışabilecek hex verirseniz plaketteki 28 pinli soketi söker 40 pinli soket takar çalıştırırım ümit ediyorum.elimde şu an 877A var dediğim gibi aynı hexi 877Aya attım sorun yok.
hocam eğer 876 gönderecek arkadaş veya siz varsanız irtibata geçelim haftanın günleri ile kayıtlı olan hexi yükleyip göndersin maliyet ve kargo hiç öneml değil.iş iddiaya bindi bu matrıx saati çalıştırayım. 2 sene öncede ARAC ISI ile çok uğraştım 876yı proğramlayamadım sonuç hüsran. bu devrede ise yeni pic proğramlayıcı bu işi yapar dedim buda yakıp yakıp attı.
hocam devrede sorun değil sorun pici proğramlayamamakta daha devreye hiç takamadım böyle bir şansımm maalesef olmadı. ama bundan sonra 876yı elime almayacağım çok tırstım.

kuylus

Eğerki olayı 877 ile çözmek yi düşünüyorsan o zaman ete hocaya  rica edip  hex dosyasını  877 için düzenlemesini isteye bilirsin

rhoca68

sayın kuylus kardeşim bende ya 877Aya göre bir hex düzenlenmesini veya 876yı proğramlayıp maliyeti herneyse gönderilmesini rica etmiştimi

ete

877A ya göre düzenlenmiş program ilişiktedir.

Ete

rhoca68

ete hocam hexi ısıste 877 ye attım çalışmadı normal devrede çalışırmı selamlar

kuylus

877a için  olanı  denedim çalışıyor ,  ekranda  yazıların titreyerek gelmesi ise  tamamen bilgisayarla alakalı programla ilgili değil

kuylus

ete

Başı dan beri devrende sorun olabileceğini söylüyorlar. Anlaşılıyorki gerçekten sorun var. Zira 877a olan program kesin çalışıyor. O halde sorunu kendi devrende araman gerekiyor.
Ete