Dot-Matrix Ledler ile çalışan Saat

Başlatan ete, 30 Eylül 2011, 10:08:47

cevat

Güzel olmuş, Saat ve derece gösteriminin yanında tarih gösterimi de olsa daha kullanışlı olur, DS1302 veya DS1307 kullanıyorsunuz değil mi? Devreye pil ilavesi de yaparsanız elektrik kesintilerinde saatin çalışması devam eder.

yanlış anlamayın ama bir öneri sadece,

60 led kullanımı gereksiz gibi,bu tip 60 veya 120 ledli saat örnekleri var.
Ayrıca, 30 X 30 cm  büyük hacim ortaya çıkartacak gibi,
Siz farklı bir saat hazırlayın. Dotmatrixli saat dikdörtgen tip kutuda daha kullanışlı olur derim... ( Şahsi görüşüm...)

İyi çalışmalar, kolay gelsin...

MS_59

merhaba sağol
bu devre ete hocanın projesi  ben sadece modifiye yaptım
DS1307 ve pil var zaten.. 60 led tamamen zevk işi kimi hiç istemez kimi 120 tane led doldurur
bu saati evimin duvarına asacağım ev duvarında dikdörtgen saat yerine yuvarlak tercih ederim
ve saniye ledleri kuyruklu yıldız gibi olacak bu başka yerde yok bildiğim kadarıyla
önerilerin için sağol
zaten dikdörtgen ve 16x80 piksel saat daha sonra yapmayı planlıyorum
iyi akşamlar kolay gelsin
mehmet

MS_59

elimde alüminyum kasalı duvar saati vardı ona göre yaptığım için büyük oldu
tarihide eklerim
mehmet

kuylus

Saatin  saniye ile ilgili sorununu halledebildinizmi , tarih  de olması  güzel olur ayrıca  mavi renkli matrixleri nereden buldunuz bende  çok aradım bulamadım, devrenin genel şemasını ile pcb şemasını yayınlaman mümkünmü

son gelişmeleri  merakla  bekliyorum    kolay gelsin

MS_59

saniye hallolacak az kaldı tarih daha eklenmedi saniye olsun o kolay matrixlerin linki
http://www.marketdijital.com/index.php?do=catalog/product&pid=1781 ilk defa alış veriş yaptım sorun yok ...
herşeyiyle bi bitsin de

mehmet

ete

Proteus , harika bir iş başarmış. Başarısının iki yönü var. Birincisi mevcut bir program çatısına ikinci bir çatı yerleştirmiş. Bu onun programcılıkta ne kadar iyi olduğunu gösteriyor. Diğeride işin sanatsal yönü. Benim bile aklıma gelmeyen yöntemlerle saate görsellik katmış oldu. Bu nedenle kendisini burada bir kez daha tebrik etmek istiyorum.

Bu devreyi yayınlamak gerektiğini düşünüyorum. Ancak görsel açıdan güzel olan bu saatin hemen piyasaya düşmesi kaçınılmaz olacak gibi gözüküyor. Bu nedenle Bas dosyasını vermeyeceğim. Şimdiden söylüyorum. Bu projenin başkaları tarafından herhangi bir sitede yayınlanmasınıda kesinlikle istemiyorum. İznim olmadan bunu kimse yapamaz. Yapmamalıdır da.
Sistemin tek eksiği şu anda Tarih gösterimi. Ancak program gerçekten çok yüklenmiş durumda. Hafızada dolmak üzere ve tarih gösterimini yaptırmak mümkün  olmayabilir.
Sisteme ait simulasyon dosyası ve hex dosyası ilişikteki Rar dosyasında mevcut. Devrenin PCB si epeyce bir tadilat gerektiriyor. Bu nedenle üzerinde çalışacağız. Bitersa belki yayınlarız. Ama eminim yapmak isteyenler kendi PCB lerini yapabilirler. Çok zor olmayacağını düşünüyorum.

Sistemin nasıl çalıştığını görmek isterseniz aşağıda linki mevcut,

matrix duvar saati

Ete

kuylus

Evet ete hocaya katılıyorum  maşallah saat çok güzel olmuş, ve kopyalanmaması için sadece hex verilmasinede  katılıyorum.

Hocam birde  satteki tarih olayı için  60 ledli saniye yerine, saniyeyi ekrana taşıyıp tarih için yer açılması mümkün olmazmı böylece farklı bir versiyon daha olurdu , buda nacizane benim fikrim, eğer olabilirse bende devresini çizip bastırıcam

Proteus arkadaşın mavi matrixler için verdiyi firmada artık mavi kalmamış almak.isteyenlerin haberi olsun

Hocam ayrıca termometre beyenilmiş kullanIlmakta

Herkese hayırlı geceler dilerm

cevat

Yeni saat hayırlı olsun. Görsel açıdan güzelde... İşlevselliği yok.
60 Led saniye de ısrar edilmesi, tarih gösterimini engelliyormuş. Saniye gösterimi gerekliyse;  ortadaki matrix saniye için kullanılabilirdi,
zaten saat gösteriminde ekrana geliyor da.. saatle, dakika için ayıraç görevi görüyor, saniye gösterimi burada  kullanılabilirdi.
http://www.youtube.com/watch?v=dhUY175tcR8#ws
Şahsi görüşüm " 60 led animasyonunda hafızada işgal edeceği yer , tarih gösterimi için açılabilirdi ve devre işlevsellik olarak  geliştirilebilirdi... " derim.

Devreyi bu haliyle, hazırlamayı düşünmüyorum.
ETE hocamıza ve Proteus arkadaşımıza verdikleri emek ve katkıları için teşekkür eder, devreyi hazırlayacak arkadaşlara başarılar dilerim.

Kolay gelsin...

MS_59

Alıntı yapılan: kuylus - 14 Haziran 2013, 00:30:46
Hocam birde  satteki tarih olayı için  60 ledli saniye yerine, saniyeyi ekrana taşıyıp tarih için yer açılması mümkün olmazmı böylece farklı bir versiyon daha olurdu , buda nacizane benim fikrim, eğer olabilirse bende devresini çizip bastırıcam

saniyeyi ekrana vereceksem eğer 8 adet matrix kullanmam gerek buda tamı tamına sadece matrixlerin genişliği 304 mm yapar benim yaptığım PCBnin çapı zaten 300mm buna bile
Alıntı YapAyrıca, 30 X 30 cm  büyük hacim ortaya çıkartacak gibi
dediler
sadece ekrana vermek yetmeyecek kaydırma içinde bi dünya kod yazmak gerek çünkü saat ve dakika kayarak iniyor saniyede öyle olsun diyeceğinizden eminim
saat zaten yuvarlak bende bu kasayı bu şekilde kullanmak istedim
mehmet

MS_59

Alıntı yapılan: cevat - 14 Haziran 2013, 01:40:20
Yeni saat hayırlı olsun. Görsel açıdan güzelde... İşlevselliği yok.
60 Led saniye de ısrar edilmesi, tarih gösterimini engelliyormuş. Saniye gösterimi gerekliyse;  ortadaki matrix saniye için kullanılabilirdi,
zaten saat gösteriminde ekrana geliyor da.. saatle, dakika için ayıraç görevi görüyor, saniye gösterimi burada  kullanılabilirdi.
http://www.youtube.com/watch?v=dhUY175tcR8#ws
Şahsi görüşüm " 60 led animasyonunda hafızada işgal edeceği yer , tarih gösterimi için açılabilirdi ve devre işlevsellik olarak  geliştirilebilirdi... " derim.
Kolay gelsin...
biz okadar uğraşalım sen tarih yok diye işlevselliği yok de 60 led kullanmam tarih gösterimini engelliyor diye bişey yazmadım
ortadaki bir matrixte iki haneli saniye nasıl gösterilecek açıklarsan sevinirim tutki oldu  SAAT/SANİYE/DAKİKA sence hoş bi görüntü olurmu
tarih göstermek için yazacağım kod saniye komutlarının kaç katı biliyormusun?
mehmet

ete

Şimdiye kadar bir çok saat yaptım hepsinde kusur buldular. Kusurdan ziyade eksiklik. Bakın şimdiye kadar benden istenenlere ;
- Saat saniye göstersin
- Saat saniye göstermesin ama iki led ile flash yaparak saniyenin çalıştığı anlaşılsın.
- Saniye ledleri (2 led) her saniyede bir flash yapsın
- Saniye ledleri her 500 ms de bir konum değiştirsin
- Tarih göstersin
- Sıcaklık göstersin
- Sıcaklığı ondalıklı göstersin
- Alarm olsun
- Birden fazla alarm olsun
- Her saat başı ses versin
- Saat hassas çalışsın ama devresi basit olsun
- Matrix değişimlerinde animasyon olsun bunun yanında değişik animasyon istekleride var elbette.
Aklıma gelenler bunlar. Ancak daha fazla istek olduğundan eminim. Artık bir noktadan sonra kulak tıkadığım için hepsini hatırlamıyorum.

Bu konuda bir karara vardım. Dünyada ne kadar insan var ise bir konuda o kadar değişik düşünce vardır. Bu nedenle yapılan bir şey hiç bir şekilde herkesi memnun etmez. Kim ne düşünürse düşünsün kendi fikrimin önemli olduğuna inanırım. Başkaları şunu demiş bunu demiş umursamam.
Yapılan işleri kötülemek veya onu işlevsizlikle nitelemek iyi bir düşünce tarzı değil elbette. "İşlevselliği yok ne demek?" Yapılan iş bir saat ise ve alet saati göstermiyor ise işlevsel olamaz öyle değilmi. Aletin saati gösterdiği konusunda hepimiz hemfikiriz umarım. İşin görselliği kişiye göre değişir. O halde söylenecek söz işlevsel değil demek yerine görsel açıdan bana uygun değil yada beni tatmin etmedi demek daha doğru olurdu.

Ete

cevat

Yanıtlar için teşekkürler,

Öncelikle sakinlik sınırları içinde tartışmalara devam edersek, daha başarılı sonuçlar çıkacağına eminim.

Sayın hocam, yukarıda yazdığınız  özelliklerde bir sürü saat var. İhtiyaca göre istekler belirlenmiş ve yapılarak karşılanmış, fena mı?  olmuş.
Sıcaklık gösterimli, tarih ve saat bilgisi olan, uzaktan kumandalı animasyonlu saatler.

Benim anlatmak istediğim, DS 1307 RTC nin içerisinde 100 yıllık tarih bilgisi zaten mevcut, beklenilen; RTC nin içerisindeki ataleti, ekrana yansıtmak. Olmayacak bir şey değil ki...
Haa " Ben böyle yaptım, böyle oldu. Saat işi tamamdır " da diyebilirsiniz, bu sizlerin hakkıdır; ama benim söylediğim farklı bir şeyler yapılması,

Dotmatrix displayli dijital saat

Aşağıdaki  displayli saatin, Dotmatrix 'le yapılmış olanı  daha çok tutulacak ve ihtiyaca cevap verecektir.

Neden; Digital bir saat, 60 saniye led için, ANALOG bir saatin gösterimine sokulur ve bunun içinde, bir takım özelliklerinden fedakarlık yapılır.
Ortada büyük bir emek var ve buna saygı duyuyorum, buradaki önerilere alınmak yerine istikamet gözü ile bakılırsa, devrenin geliştirilmesi açısında daha olumlu olur.
İstek ve önerilere kulak tıkanmaması, daha kullanışlı ( işlevsel) saatin ortaya çıkması dileğiyle,
Lütfen yazdıklarıma tepki verme yerine, öneriler mahiyetinde algılayın,
Hepinize saygılar sunuyor, Başarılar diliyorum.

MS_59

tarih için ete hoca gerekli açıklamayı yapmış
Alıntı YapSistemin tek eksiği şu anda Tarih gösterimi. Ancak program gerçekten çok yüklenmiş durumda. Hafızada dolmak üzere

cevat,
Alıntı Yap
Sayın hocam, yukarıda yazdığınız  özelliklerde bir sürü saat var. İhtiyaca göre istekler belirlenmiş ve yapılarak karşılanmış, fena mı?  olmuş.
Sıcaklık gösterimli, tarih ve saat bilgisi olan, uzaktan kumandalı animasyonlu saatler.
Neden; Digital bir saat, 60 saniye led için, ANALOG bir saatin gösterimine sokulur ve bunun içinde, bir takım özelliklerinden fedakarlık yapılır.
diye yazmışsın peki yukarıda örneklerini verdiğin diğer saatler dijital değilmiydi
paylaşılan dosyada şema mevcut isteyen istediği gibi çizer yapar saniye kısmını iptal edersin resimlerini verdiğin dikdörtgen saatler gibi yapabilirsin
mehmet

est32

çok güzel olmuş, saati çok beğendim. Ellerine sağlık
Kaynak kodu kesinlikle paylaşmayın. Her ne kadar öğrenmek için isteseler de böyle cihazların kodları karmaşık olur, bunu da ancak programı yazan kişi anlayabilir. Bu nedenle kimseye örnek olmaz.
Ayrıca sadece hex kod yayınlayacağız derseniz de 3-5 kod daha ekleyip programı demo yapın yayınlayın.
Kullanmak isteyenler ayda 1 kez veya 2-3 ayda bir kez programını yeniden yüklemek zorunda olsun. Yoksa anında piyasaya düşer.
Belki büyük şehirlerde devrenizi bir dükkanda görme ihtimaliniz var ama küçük şehirlerde vitrinleri süsler, parayı verene de evinde hizmet eder.

kuylus

Demo yapacak kadar  da olayı kasmamak lazım , sonuçta birileri  illaki yapmak isterse  belki çok ugraşır fakat aynı özelliklerde  veya pic değişip daha  fazla hafızalı bir picle  çok daha farklı   özelliklerde   başka bir proje geliştirebilir, sadece burada ki durum  emeklerin başka birileri için beleş  kazanç kapısı olmaması onuda engellemek için  ete hoca  zaten girişe adını yazmış   bu bile yeterli kopyalanıp satılamamsı için .

Ayrıca  saat ve tarih   zaman biri olmasından dolayı  her zaman ikisi bir arada düşünülmüştür fakat bu  projede oalmıyorsa   yapılacak başka bir durum yok