PIC ile yapılan alıcı-verici

Başlatan J3urak, 04 Haziran 2013, 17:29:32

J3urak

PIC ile 6 kanal alıcı verici devresi yapmayı düşünüyorum ama bu yapacağım alıcı-vericinin mesafesı ne kadar olur ? Alıcı-vericide mesafeyi ne belirler ?

pwm3434

ne  tür   seri  iletişim  kablolumu  yoksa  rf  mi  olacak.

est32

piyasadan alacağın 433MHz dandik rf alıcı vericiler yaklaşık olarak kapalı alanda 50mt,açık arazide ise 100-300mt arasında çalışabiliyo.
Mesafe uzadıkça tutarsız çalışmaya başlıyolar...

J3urak

Kablosuz olucak uzaktan kumandalı araba mantığı galiba oda Rf oluyor.Aslında  benim amacım 15-16 senelik bir bulldozer var. Kabloluydu ama kumandasını atmışız. Araçta sıkıntı yok sadece kumandası eksik. Ben uzaktan kumandalı araba alıp ıcındekı devreyı sokup buna takayım dedım onda 4 kanal var yetmiyor. O yüzden kendim yapmayı düşünüyorum. Hazır almak kolay ama amacım hem vakit geçirmek bişeylerle uğraşmak. Mesefasi dediğiniz gibi 50 mtden çekiyorsa açık kapalı farketmez çok çok iyi bana göre.

est32

mesafe + bulldozer = kesin inşaatta kullanacan gibi görünüyo

J3urak

Arkamda proje falan yükselmicek :) dedigim gibi sadece zaman gecirmek ve bi ugras saolun yorumlariniz icin

İlyas KAYA

İnşaat sektöründe çalışmak üzere bir vinç için arkadaş ile bir proje tasarlamıştık.
RF alıcı ve Vericiler çok sıkıntı çıkarttığı için kablosuz mikrofon ve alıcısı ile data gönderip yaptık.

Kablosuz mikrofonları incelemenizi tavsiye ederim.

Saygılar.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

pwm3434

ilyas hocam  basit  bir mikrofonlu  alıcı verici olurmu. fm  veya  am  modülasyonlu herhangi  biriysiyle de data gönderilebilirmi.