RS485 Giriş-Çıkış İzalasyon Yardım!!!!

Başlatan kartal_0689, 12 Haziran 2013, 16:00:28

kartal_0689

Arkadaşlar bir projemde RS485 haberleşmesini kullanıyorum.
Fakat bazı sebeplerden dolayı giriş ile çıkış izole olmadığı için
anakartım bozuluyor. Dolayısıyla RS485' in girişi (işlemci tarafı)
ile çıkışı ( A-B bağlantı çıkışları) arasının izole olması gerekmektedir.
Bu konuda çalışma yapmış, fikri ya da tecrübesi olan arkadaşlar var mı?

i.soran
TURKEY/ANK

umiter

Merhaba,

Devrenizin alıcı vericileri ile daha detay bir bilgi belirmediğiniz için, genel bir yaklaşımı sizinle paylaşmak isterim, öncelikle;

rs485 mikrodenetleyici devrelerinde izolasyona ihtiyaç duymadan hat başı ve sonuna 100-120 ohm bir direnç ile 2 telli bir hattı 1000 mt. civarında 1,5 mbite varan bir veri iletiminde kullanabilirsiniz, burada izalasyon pek aranmaz çevresel gürültüden hattı korumak gerekebilir.

Fakat PLC gibi cihazların korunmasında optik ve galvanik izalasyon/yalıtım kullanılır bunlarla birlikte birde aşırı akım / aşırı voltaj koruması yapılır. Bu tür devreleri yapmak kolay bir iş değildir, çünkü pahalı bir PLC sistemini korumak için profesyonel cihazlarla bunu yönetmek daha garanti, sorunsuz bir yönetimdir.

Hele birde birden çok ( 25-30 adet ) PLC ünitesini kontrol etmek hattı 4 telliden 2 tele düşürmek gibi işlemler endüstriyel tip cihazlara ihtiyaç duyar.

Saygılarımla.
Bilgi elde edilmesi zor,  tüketilmesi kolay bir bulamaçtır.

kartal_0689

öncelikle konuyla ilgilendiğiniz ve açıklama yaptığınız için teşekkür
ederim. Ben biraz projeden bahsedeyim. Proje bir çok karttan oluşmakta.
Bir anakart var ve bu anakarta FCI konnektörlerle bir çok modül bağlanıyor.
Bu modullerin bütün beslemeleri anakart üzerinden dağılıyor ve DC-DC conv. ile
izole edilmektedir. Tabi bu modullerin içinde RS485 Modulü de var. Bu proje sahada
yani insanların çok fazla olmadığı(dağ,çöl,orman) yerlerde çalışacak ve sistem merkeze
RS485 üzerinden (tabi diğer haberleşme üniteleri dahil edilecek) veri gönderip alabilecek.
Dolayısıyla bu modül anakarta doğrudan bağlantılı olduğu için çok risk oluşturmaktadır.Örneğin
dağda ya da ormanda şiddetli bir şimşek çakmasında haberleşme kısmında yüksek gerilim
anakartı olduğu gibi mahvedecetir. Dolayısıyla bu ve bunlar gibi daha bir çok sebeplerden
özellikle sinyal hattının izole olması gerekmektedir. Aslında bir entegre buldum Analog Device
Firmasının ürettiği ADM2483 entegresi bu iş için ideal gibi görünüyor. Biraz araştırıyorum nasıl kullanılacağını.

i.soran
TURKEY/ANK

umiter

Merhaba,

Bu entegre ile önce birkaç şey belirteyim, sistem half duplex çalışır, yani sahadaki bir durumu belirleyen sonsor yada role grubu sinyal verdiğinde sizin kontrol kartınızda rutin sürekli bekleme modunda olması gerekecektir, dolayısıyla karta uygulanabilecek aşırı gerilim durumunda rs485 sorun çıkartmaya başlayacaktır. Diğer bir konu hat uzunluğunun bu entegre ile azabilmesidir ve izalasyon bölgesinde geçiş 500 kb lile sınırlı olmasıdır.

Aşağıda size iki şema var bunlardan ilki entegreye ait blok diagram diğeri ise basit bir izolasyon yapısı.

Bilgi elde edilmesi zor,  tüketilmesi kolay bir bulamaçtır.

kartal_0689

Açıklamalarınız için teşekkür ederim, peki bahsettiğim konu için nasıl bir izalasyon yapmam gerekiyor.
TURKEY/ANK