Y

ıllegal opcode (pic16f88)

Başlatan ykp55, 16 Haziran 2013, 21:57:53

ykp55

DEFINE OSC 4

@ DEVICE pic16F88                     'işlemci 16F88                             
@ DEVICE pic16F88, WDT_ON              'Watch Dog timer açık
@ DEVICE pic16F88, PWRT_ON             'Power on timer açık
@ DEVICE pic16F88, PROTECT_OFF         'Kod Protek kapalı
@ DEVICE pic16F88, MCLR_off            'MCLR pini kullanılMIYOR.
@ DEVICE pic16F88, INTRC_OSC_NOCLKOUT  'Dahili osilatör kullanılacak

Bu kodlarla programlamaya başladığımda hata mesajı kutusunda ıllegal opcode (pic16f88) vb gibi hatalar veriyor bunun genel sebebi ne olabilir. Bu sorunu aşamıyorum şu anda yazdığım hiç bir programı çalıştıramadım yardımcı olurmusunuz....

http://www.dosya.tc/server10/cMpFZh/_llegalopcode.png.html

ete

Makinan 64 bit makinamıdır?
Derlemeyi. Mpasm ilemi yapıyorsun?

Cevabın evet ise aşağıdaki linki okumanı tavsiye ederim.
http://etepic.com/index.php/topic,300.0.html

Ete

ykp55

evet makinem 64 bit dediğiniz konuyu daha öncede okumuştum tekrar okudum fakat benim kurulumumda bir problem olabilirmi
PBP klosoru program files(x86) nın içerisinde PBP3 olarak akyıt edilmiş ve içerisinde config satırı olan herhangi bir d-secenek yok aşşağıdada fotoğrfını paylaşacağım hatamı veya hatayı bulamadım ...
http://www.dosya.tc/server11/syDZpH/pbp3.png.html

ykp55

ete

Bahsigeçen config ayarları pbp versiyon 2.61 ve daha altı için geçerlidir. Siz versiyon 3.0 kullanıyorsunuz. Bunda config komutları farklı biçimde verilir. Ben versiyon 3 kullanmıyorum bu nedenle detayı bilemem. Kullanım klavuzuna bakın.
Ete

ykp55

pbp 2.61 i indirdim kurdum 64 bit ayarlarınıda yaptım 16f628a.ınc dosyasını acıp içerisdeki değişikliği yaptım 16f628a.ınc microcontrol kısmındaki yerine geldi fakat aynı işlemi 16f88 le yapıyorum olmuyor. Her program yazdığımda hex dosyası için compile tuşuna basıyorum fakat her defasında PBP nini olduğu klasörü tarıyor ve bas.ın kaydedildiği yerde hex dosyasını vermiyor
1.sorum microkontroller bölümüde picin modelini secmemiz önemlimi
2.sorum 64 bitte hex dosyası oluşturmak nasıl oluyor (2.61 i indirmeden önce basla beraber hex i de veriyordu. ) teşekkür ederim

elektromanyaq

arkadasım pbp klasor ıcındekı 16f88 ınc. dosyasındakı sıgorta ayarlarını kapat ve bu sıgorta ayarlarını programın basına yaz                   @__config _CONFIG1, _HS_OSC & _WDT_ON & _LVP_OFF & _CP_OFF  ve  masa ustunde  yenı bı klasor ac ve hex dosyasını masa ustune olusturdugun klasoru goster  ve oraya kaydet bu arada compıle program deme dırek compıle ye tıkla derlemesı  lazım....

ykp55

Şu anda bütün sıkıntılar ortadan kalktı bir tek sıkıntı derle butonuna bastığım anda karşıma hata mesajı çıkıyor. onu aşşağıdaki linkte paylaşıyorum verdiği hata dosyanun yol uzunluğu ile ilgili sanıtım ben c de microchip içersindeki MPASM Suit diye bi dosya vardı onu seçtim  ama neden se bir türlü yolu kısaltamadım hatta kopyalayıp direk c ye kaydettim yine olmadı bu sorunun temel kaynağı nedir ....

ete

MPASM ile derleme yapınca dosya adı dahil yol uzunluğu 66 karekteri geçmemelidir.
Dosyanın yerini değiştirmek çözüm olmayabilir. Hem program adı hem yol adları uzun ise 66 karekteri her konumda geçersin.
Mesela, PBP şayet Program Files içinde kayıtlı ise C:\ProgramFiles\PBP3 yada MPASM bir çok klasörün içine gömülü ise elbette dosya adı uzunluğu 66 karekteri geçer.
Her neyse çabucak hatadan kurtulayım diyorsan  Programını direk MPASM klasörüne kopyala ve oradan derle. En kısa dosya adı orada olur.

Ete

ykp55

meqanique dosyasınısı MPASM suite nin içeine kopyaladım ama yine aynı karakter uzunluğu aynı başka bir yolu olmalı program setuplarını bi çok defa komple kaldırıp internette bulunan yüklemelere göre yükledim ama yine aynı

ete

BAS (yada *.pbp)  dosyasını MPASM içine kopyala ve orada derleme yap demiştim.

Ete