CM8870 kullanımı ile ilgili soru

Başlatan erkanert, 24 Haziran 2013, 18:36:50

erkanert

Öncelikle herkese iyi günler.

Benim sorum DTMF çözücü CM8870 in  gelen dtmfleri çözdükten sonra takılı kalmasıyla ilgili. En son hangi dtmf geldiyse onda takılı kalıyor. Benim istediğim ise dtmf geldiği sürece pine çıkış verecek ama dtmf gelmediği an çıkışlara out vermeyecek. Bununla ilgili bilgisi olan var mı acaba...

F®T

güzel bir soru ama takılanı bize göstermelisin.ne olunca ne takılıyor.elinde ne gibi bir proje var nasıl yaptın da nasıl takılıyor.normalde bu entegre tuşa bastığın sürece çıkış veriyor.ne oluyorda sürekli çıkış veriyor.belkide senin tuş bilgisi sürekli dtmf entegresine giriyordur.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

ete

CM8870 tamda senin söylediğin gibi çalışır.  DTMF kodunu çözdükten sonra onun binary değerini ABCD çıkışlarından verir. Aynı zamanda Valid_Data pinini HIGH yapar. Bu pin belirli bir süre HIGH da kalır ve sonra otomatikman LOW olur (öyle hatırlıyorum)
Bu esnada pinlerde binary kod kalmış olabilir. Burada önemli olan Data_Valid pininin önce HIGH sonra low olmasıdır.
Bu durumda bu pine bakarak eski bilgi yeni bilgi ayırımını yapabilirin. Bunun başka da bir yolu yoktur.

Ete

Mastercodex

Ete hocamında anlattığı gibi ekteki pdf dosyasında nasıl kullanacağını detyalı olarak anlatıyor.Sana yardımcı olacaktır.

https://www.dropbox.com/s/qrt4wd88vc3jksf/IR_kumanda.pdf

Mastercodex
Mastercodex® 3D Teknoloji
----------------------------------
http://www.mastercodex.com
info@mastercodex.com

erkanert

Selamlar. Benim takılıyor dememdeki kasıt. Örnek olarak  cm8870 e 2 saniyelik bir 4 dtmfi geldikten sonra kesildi. cm8870 ilgili roleye çıkış veriyor ve o çıkışlar dtmf kesilse bile hala çıkış vermeye devam ediyor. yeni dtmf gelince çıkış değişiyor. benim istediğim dtmf 2 saniyeliğine geldiyse 2 saniye çıkış versin. Muhtemelen entegree bu özellik vardır ama ben bulamadım diye düşünüyorum.

onurinci

takılı kalıyor ifaden doğrudur,takılı kalır.çünki Decode State Logic Latch çalışır,yani son gelen ne ise yeni bir kod gelene kadar onu tutar.senin için altın anahtar DV Data valid
ayağıdır DTMF geldiği sürece posizyonunu korur,kesildiinde değişir.

erkanert

Ama o çıkış hiçbir işe yaramaz ki. hangi dtmf gelirse gelsin hep çıkış veriyor o . Benim istediğim Latch değil Momentary çalışması.
Bununla ilgili entegre önerebilecek yada çözüm önerebilecek var mı acaba.

ete

Anlamamakta ısrarlısın galiba. Bu entegrenin çalışması firması tarafından belirlenmiş. Bu çalışma şeklinin dışında başka türlü çalıştırılması mümkün değil.
Bir kez daha ben tekrarlıyorum.
Entegreye bir DTMF sinyali geldiği zaman kod olarak çözülüp binary karşılığı 4 adet  çıkış pinine verilir ve Valid_Data bacağı bir müddet High da tutulup Low a çekilir. Bu esnada gelen DTMF değeri binary çıkışlarda bekler. Ancak yeniden bir başka DTMF kodu gelirse binary değer değişir.
Bunun haricinde başka türlü çalışması mümkün değil. Mutlaka Valid_Data bacağına dikkatli bakmamışsındır.
Elbette hangi dtmf gelirse gelsin bu bir çıkış verir. Burada amaç yeni kod ne zaman geldi onu algılamak.
Yapılacak işlem şu,
- Sürekli olarak Valid_Data bacağını izleyeceksin. High olmuş ise hemen binary çıkışı okuyacaksın.
- SOnra Valid_Data ucunun LOW olmasını gözlemleyeceksin LOW olmuş ise yenidenbaşa dönüp geçerli bir DTMF kodu bekleyeceksin.
Hepsi bu.

Ete

erkanert

Anladım hocam anladım. Ben momentery çalışanı var mı diye sormuştum. neyse yine PİC e kaldık yine. Herkese çok teşekkürler.

erkanert

Hocam bir de bu entegredeki TOE bacağı ne işe yarar. Mantığını çözemedim açıklayan olursa sevinirim.

onurinci

Q1 den Q4 'de kadar olan çıkışları Enable disable etmeye yarıyor.1 verirsen çıkışlar aktif, 0 verirsen çıkışlar pasif. batarya ile çalışan cihazlarda en az akım çekilsin diye işlemci tarafından DV yada STD sinyali decode edilmedi ise çıkışlar pasif kalır ,Save yani piden tasarruf edilir. normalde bu ayak genel uygulamalarda +5 volta bağlıdır.

erkanert