matiıx saat tarih derece titreme

Başlatan beyazıt, 25 Haziran 2013, 23:26:21

beyazıt

ete hocam merhabalar  matrix displaylerle saat yaptık fakat titreme oluyor sorun nereden kaynaklanıyordur aceba tşk

mustafa

Sorun transistörün tetiklenmesi anında ani bir distorsiyon olup iletimin anlık olarak sağlanamamasında.

Ya güzel kardeşim bi şema bi program verseydinde bakıp yorumlayabilseydik. :)

beyazıt

Yani sonuc olarak ne yapmam gerek aceba bilgi verebilirmisiniz

ete

Matrix deki görüntü titriyor anlaşılan. Yada taramayı görebiliyorsundur. Titreme denilen şeyi biraz açıklaman lazım.
Matrix displaylerde seri akım sınırlama direnci ne kullandınız?
Ete

beyazıt

Hocam seri akim direncini 595lerin cikisndan 22ohm olarak kullandim

ete

22 Ohm  Uygun gözüküyor. Zira Proteus da 18 Ohm kullanmış. Normal şartlarda bu direncin küçük gelmesi gerekir. Ancak hızlı bir tarama yapıldığı için matrix ledlerin açık kalma süreleri düşükkalmaktadır. 10-20 ohm arası bir direnç yeterli olmaktadır.
Bu durumda sorun direnç sorunu değil. Direnç ne gibi sorun çıkartır onuda izah etmeye çalışayım.
Güç kaynağınız yeterli akımı veremiyorsa direnç te büyük seçilmiş ise en ufak bir tarama farklılığında ledler tepki gösterir. Bu tepki parlama ve kısılma şeklinde olur ve sonuçta bütün matrix de bu titreme şeklinde algılanır.

Senin titreme olayını gözümle göremediğim için fazla bir yorumda bulunamıyorum. Besleme devren yeterli akımı besleyebiliyormu? devren toplamda ne kadar akım çekiyor ve sen ne veriyorsun. Bütün bunları incelemek gerekir.
Birde hangi programı kullandın onuda belirtirsen sevinirim. Normalde programda ledlerin açıkkalma süresini 1000ms vermiştim. Proteus bazı programlarında bunu 650 us 'ye düşürmüş. Sorun burada olabilir.
Sen program adını söyle ben bakayım nedir o süre.

Ete

beyazıt

Hocam sorun taramayla alakali beslemede sıkıntı yok ortalama 3 snyede hafif goz kirpasi oluyor surede 1000 ms

ete

Tarama sorunu sürekli görülür. 3 sn de bir kırpışma başka bir sorun demektir. Bunun cevabını bilemiyorum. Her yeri incelemek gerekir.

Ete

MS_59

Sorunu görmek için saatin videosunu  çekebilirmisin
mehmet

beyazıt

Şuanda disardayim video cekme imkanim yok fakat saat tatih derece alarm var sadece saat olunca sorun yok derece tarih alrmi ekleyince titreme oluyor sorunu anlamak için tek tek deniyecem artik sorun hagisinde bakacam tşkler

MS_59

Bu saat bizim yaptığımız değil galiba çünkü bizimkinde alarm yok
mehmet

beyazıt

Siznki degil kardeşim başka bu sorunu çözemedim bakalim baska seyler deniyecem