Değişkene Metin Değeri Atama

Başlatan Serk@n, 04 Temmuz 2013, 23:09:56

Serk@n

Selam Ete Hocam,
PBP'de bir değişkende string bir ifade atamak için nasıl bir yöntem kullanmayı tavsiye edersiniz?
A'ya 1, B'ye 2 iki gibi kendi yöntemlerimizi kullanarak mı, yoksa PBP'de bununla ilgili bir çözüm var mı? 
Bildiklerimize göre hareket edersek bilmediklerimizi de öğrenebiliriz.

Serk@n

Hocam pardon daha önce bu soruyu cevaplamışsınız... Aceleci davranmışım, kusura bakmayın lütfen.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pic Basic Pro da string tanımlaması yoktur ama kullanmak için bir yöntem vardır. Lookup komutu bu imkanı bize tanımaktadır. Belkide bu nedenle ayrıca bir komut koyulmamış. Kullanım şekli şöyle;
Lookup index,["ABCDEFGHIJKLMN"],VAR
Burada index isimli değişken , dizi içindeki hangi karekterin alınacağını belirler. Index bazında alınan karekterin ASCII numarası ise Var isimli değişkene aktarılır. Örnek kullanım şekli LOOKUP X,["DENEME YAZISI"],AL şeklinde olabilir.
X=0 ise AL="D" (veya AL=68)
X=1 ise AL="E" (veya AL=69)
...
X=12 ise AL="I"
olacaktır.

C dilinde deki durumu bilemiyorum.

Ete

Serk@n

Arkadaşlar, ASCII numarasının karakterini gösteren komut nedir? LCD'de yazmaya kullanmak için...

ete

ASCII (American Standard Code for Information Interchange) bir karekter tablosudur. Bütün olası karekterlerin rakamsal karşılıklarını bir standart haline getirip belirlemişler ve bunba ait bir tablo yapmışlar. Net de tabloyu araştırırsan bir çok yerde bulabilirsin.
Bazı belli başlı olanları ben söyleyeyim.
Rakamlar 48 den başlar sıfır=48 , 1=49,2=50 , 3=51... şeklinde gider.
Büyük harfler A=65 , B=66, C=67 .. şeklinde gider.

LCD komutları içinde bu rakamları şöyle kullanabilirsiniz.
LCDOUT $fe,$80,65   komut satırı ekrana A harfini basar. Benzer şekilde LCDOUT $fe,$80,69,84,69   ekrana ETE ifadesini basar. Çok sık kullanılan derece işaretinin kodu 223 dür. Ekrana derece yazdırmak için önce 223 ardından C harfi kodu olan 67 yazılırsa ekrana santigrad işareti çıkacaktır.
Umarım anlaşılmıştır.

Ete

Serk@n

Teşekkür ederim, Visual Basic'ten bu kavramlara yakındım zaten, çok iyi anladım...