G

Dc 12V Ac 220V Sinüs İnverter SG3525 Bir kaç eksik yer kaldı.

Başlatan gs1991apo, 11 Temmuz 2013, 15:40:37

gs1991apo

sayın ete bi kac sorum daha olacak yardımcı olabilirmisin cok az kaldı.

Devreyi bitirmek üzereyim ama bi kac yerde daha takıldım acık semada bulamadınm

sanırım 320v sitesinde sanırım acıklamalar eksik verilmis bulamadım aradıgım seyleri.

devreyi yaparken acık semadaki malzeme degerlerine mi bakayım yoksa yerlesim planındaki degerler ile mi yapayım.

transistörlerin yönleri dogru mu acaba 2482 ler cizim ile ters yönde gözüküor.
her505 in diyot bacagı bosta.
,

ete

Trafonun bir primer kısmı var birde sekonder kısmı. Primer ucu aküden beslendiği için epeyce kalın bir telden sarılması gerekiyor. Ama kalın tek telin trafoya sarılması neredeyse imkansız. Bu nedenle 5 adet 0,6 mm emaye tel bükülerek tek tel haline getirilerek sarılmalıdır. Bu telden  4 tur ferit göbek üzerine düzgünce sarılıp diğer ucu dışarı çıkartılacak. Sonra bir 4 tur daha sarılacak ve ortada kalan iki uç birleştirilecek. Buraya akünün + ucu verilecektir. Her sarım katı arasına izolatör bant koyulacak. Sonra bu 4+4 sarımın üzerine 90 tur sarım sarılacak. Her şey dosyasında anlatılmış. Daha fazla neyi öğrenmek istiyorsun ?
90 turluk sarım. Her 505 ler ile yapılmış köprü diyot gurubuna gidiyor. Sarımın bir ucu iki diyot (anot ve katod birleşik) birleşme noktasına diğeri sarım da diğer iki diyot birleşme noktasına gidiyor bu klasik köprü diyot bağlantı şeklidir. Şema 320v sitesinde verilmiş durumda başka şema yok.
Bu devre acemileri çarpmaya çok müsaittir. Dikkat etmek gerekir sonuçta trafo uçlarında 300v dolayında voltaj oluşmaktadır.
Devrenin yapılmış hali bende halen durmaktadır. Bir işime yaramıyor şu anda isteyene satarım. 
Ete

gs1991apo

sağol kardeşim yapamazsam alabilirm ne kadar diyorsun .  :)

şimdi benim anladığım kadarıyla

4tur sarcm altta kalan uc + ya gidecek diğer ucu sol taraftaki mosfdt girişine sonra onun üstüne 4tur daha sarcm onunda alt taraftaki ucu yine + ya diğer ucu da sağ taraftaki mosfdtn bacağına sonra üstüne 90tur saracam bir ucu her 505e diğer ucu da her505 in orta kisminda ki bağlantı ya.

ete

Bu işi senin yapabileceğini pek sanmıyorum. Trafo sarmak öyle düşündüğün gibi kolay bir iş değil maalesef.
Bu alet sonuçta bir inverter. Piyasada hazırları var. Şayet ihtiyacın bir proje - ödev vs değil ise tavsiyem hazırını alman yönünde. Yok illede yapacağım dersen sözüm yok . Benim elimdekini almak istersen çalışır vaziyetteki kart ahşap kutusu ile birlikte 40 TL dir.
Aküleride veriridim ama sanırım kullanmaya kullanmaya bozulmuşlar. Onları atacağım. Zaten aküleri kargo ile yollamak pek akıl işi değil.
Yinede söylüyorum aynı paraya veya biraz yükseğine hazırını piyasada bulabilirsin.

Trafodaki sarım tarifin bence yanlış. Yeniden tarif edeceğim.
Ancak bir akıl daha vereyim. 90 turluk sekonderi önceden sar bir ucu dışarı çıkar. ve 90 tur sardıktan sonra aynı taraftan diğer ucu da çıkart.
Bu sargının üzerine çoklu kabloyu al ve aynı yönde olmak üzere 4 tur sar. Bu sefer sargı uçlarını 90 turun aksi tarafından çıkart ki karışmasın. Sarım yönü aynı olacaktır hep. Farklı yönde sararsan sistemin çalışmaz.
Çoklu kablonun ilk ucunu 5 cm kadar dışarıda bırakıp sarmaya başla. 4 turu yan yana sar. 4 turun ucunu 5 cm dışarı çıkartıp orada bükerek tekrar geriye dön ve sarmaya başla. Böylece ortadaki uç her iki sargının ucu olmuş olacaktır. Yeniden 4 tur sar ve sonunda bir uç daha çıkart. Zaten bu 8 turluk sarım tek sırada olacaktır büyük ihtimalle. Benim sardığımda öyle olmuştu. Şimdi trafonun bir tarafında 90 turluk sargının iki ucu, diğer tarafa bakınca 4+4 turluk sarımın 3 adet ucu gözükecektir.
Ortadaki uç birleşik uç olup her iki taraftaki sargının ortak ucu olacaktır. Bu sargının ortadaki ortak ucu akünün + ucuna bağlanacaktır. Dıştaki iki tane ucu ise T1 ve T4 (Mosfetlerin) Drain uçlarına bağlanacaktır.

90 turluk sargının uçları ise HER505 ler ile yapılmış köprü diyotun alternatif girişlerine bağlanacaktır.

Umarım anlaşılmıştır.

Ete

gs1991apo

sağolasin yarın deneyip haber vereceğim. Elektronik teknikeriyim. Bu işlerle bilgim var ama trafo sarımi pek anlamıyorum benim amacım odev falan değil elimde pc ups leri var ama bunlar kare dalga sanırım.
yarım dalga sinüs işi mi daha iyi göreceğini düşünüyorum.
Güneş panelleriyle ürettiğim elektriği 220ye çevirip kullanmak için yapmak istedim dc/dc converter. devresi yaptım. laptop çalıştırmak için

gs1991apo

ete

gs1991apo

usta konunun baslıgını falan deistirdm yeni resm attm ilk basta..

ete

Maalesef yardımcı olamayacağım. Bu devreyi yapalı 5 yıldan fazla oldu. Bir kaç ayrıntı dışında hiç bir şeyi hatırlamıyorum. Sorduğun soruların tamamını şemaya bakılarak cevaplanabilir. Sende öyle yap lütfen.
Devrenin yapılmışı ofistenduruyor ( ankarada) ben ise 650 km uzağında yazlıktayım şu anda. Bu nedenle bakıp söyleme durumumda yok maalesef.
Şemadan takip edip bulmak zorundasın.

Ete

gs1991apo

:( gerçekten cok kötü oldu çünkü diyotun boştaki ucu nereye takılacak bi türlü çözemedm..

yinede sağolasın. Usta.

yilmaz-imr

Kırmızıyla gösterdiğin diyot'un bacağından, sağ taraftaki diyot'un bacağına bi telle atlama yapman gerek.

POWER

şemaya göre diyotlar klasik köprü bağlı ona göre boş uç bağlanabilir.bu proje önceki tarihlerde başka bir sitedede yayınlanmıştı.o zamanda bu tür sıkıntılar olmuştu.proje sahibi pcb yi esas alın demişti yanlış hatırlamıyorsam.

gs1991apo

yarın atlamayı yaparım kardesim

ben 320volt sitesnden aldım dier site üye olamıyorum orjinal konusu orada

10 gündür ugrasıom gercekten kafa kalmadı düsünmekten :) .

yarın trafosunu sarıp deneyeceğim olmassa bırakacagım .

ete

Şimdi hatırladığım bir şey var. O zaman diyotları atx kasa güç kaynaklarında söktüğümüz diyotlardan temin etmiştik o diyotlar metL kasa üzerine soğutma amaçlı monte edilmişlerdi dolayısıyla sizin birleştirmek istediğiniz bölüm sanırım soğutucu üzerinden kısa devre ediliyor idi.
Ete

gs1991apo

yani iki tane a yazan yeri birleştirmelimiyim? atx de ki diyota baktım üst tarafları birleşik o şekilde yaparsam hem alt hem üstü kısa devre etmiş olacağım.

sema ile pcbyi karşılaştırma yapıyorum.
diyotun yerinin mantığı ni çözemedim . 10gündür uğraşmaktan kafa gitti