G

Dc 12V Ac 220V Sinüs İnverter SG3525 Bir kaç eksik yer kaldı.

Başlatan gs1991apo, 11 Temmuz 2013, 15:40:37

gs1991apo

Alıntı yapılan: ete - 17 Temmuz 2013, 08:42:02
Gs1991apo,
Uzun bir aradan sonra epeyce karmaşık bir devre ile elektroniğe başlamış olman talihsizlik. Daha basit devrelerle çalışıp yeteneklerini artırman daha uygun olurdu. Madem bunu yapmadın sonuçlarınada katlanıp başladığın devreyi bitirmen gerekir. Boşuna sızlanıp durma devreyi sen yaptın. Üstelik pcb si olan bir sistem daha önce denenmiş çalıştığından emin olduğumuz bir devre. Yaptığın devreye bakacak olursak çok düzgün olduğunu söylemekte zorlanıyorum. Malzemeler düzgün yerleşmemiş. Montajda pek titizlik göstermemişsin. Ama diğer yandan da trafodan 310 volt almanda bir başarı bence. Devrede şu buraya bağlanacak gibi açıklamaları boş ver. Elinde pcb olduğuna göre o yerler otomatikman bağlanmıştır değilmi. Bağlanmamış olanlar harici kablolar ki bunlarda trafo uçları, anahtar uçları , ısı sensörü, voltaj çıkışı gibi uçlar. Bunlarıda bağlamak zor olmasa gerek.

Ben kullandığın transistörlerden şüpheleniyorum. Bacakları farklı olabilir ve akım kapasitesi yetmeyebilir. Orjinal transistörleri 1815 ler piyasada var idi neden onları kullanmadın?
IRF 740 lar 400v luk nmos transistördür. Kolaylıkla test edilebilir. Şöyle
Bacaklar aşağıda ve yazılı kısmı sana bakıyorken bacak dizilişi. G-D-S. Şeklindedir.
G ucundan 100 ohm üzerinden 12 v gir. S ucunu GND ye bağla. S ucuna bir lamba yada led bağla led bağlarsan ledin diğer ucuna 1 k direnç bağlayıp yine 12 v ta bağla. Böylece G den 12 v verdiğin zaman led yanmalı vermediğin zaman led sönmelidir. Mosfet olduğu için G ucuna dokunsan bile bazen led yanabilir. Dediğim gibi çalışmayan kısım IRF740 ve onu süren 556-4013 gurubu. Ancak bu gurubu çalıştırmayan lm324 tarafıda olabilir. Anlayacağın çok bilinmeyenli denklem gibi bir şey.
Yapılacaköiş bozuk veya ters bağlanmış bir malzeme varmı onu bulmak. Yok ise ayarlarla oynayıp çalışıyorsa devreyi çalıştırmak. Uzaktan ancak bu kadar akıl verilebiliyor maalesef.
Ete

sağol usta yarn entegreler gelecek onları test eedecegm istedgm direnclerı bulamadım o yuzden biraz karmasık oldu  :) bi kac direnci birleştriip tam soncları yaptım

Hocam orjinal devrede kullanılan ve şemada belirtilen transsitörler

c2482 (2sc2482)
s9013
s9014

eksik veya fazla olarak sadece 0.1ohm direnci bulamadım oda yarın geliyor 5w olanından siparis ettim.

dün pıc2550 ile usb osiaskop yaptım bu bi işe yararmı sinyal bosta iken sapıtıo bide dalgalarn arası cok bitisik ayrı deil. ayarı bulamadım.

heryeri defalarca kontrol ettim malzemerl söktüm mosfetler haric hepsini tek tk kontrol ettm.

hepsi saglam gözküor orjnal devre ile karsılastırma yaptım hic bir hata yok sanrm senn devreyi alacam gibi duruyor :)

onunla bunu karsılastırıp bunu calıstırcam

benmki baya bir amatörce oldu zaten  uzun yıllar elektroniği bırakmamdan dolayı
pes etmek yok bnm anladıgım kadarıyla devre yi ilk calıstırırken çıt sesnden kaynaklanan bi durumdan devrem calısmadı cünkü soldaki led yanıyordu Dc voltaj o şekilde 185 falan büyük ihtimal bi yeri bozmusum entegre grpularının hepsini değiştirmem gerekiyor

yaz ayı boyunca boşum yapana dek ugrasacgım ırf740 larn sogutucu bölmndeki yerden  680 volt gibi bir deger ölcüyorm beni carpan degerler :)

Devre olarakda gözüme çok hoş gözüktü bu kadar zorlanacağımı sanmıyordum :) .
Ama herseyden önce teknik bilgim yükselteclerde az olduğu için basıma geldi.

gs1991apo

Alıntı yapılan: Elzemefe - 17 Temmuz 2013, 14:46:37
Hocam aslında inverter-smps  konusu bayadır benide çekiyor bu devreyi baya inceledim aslında yaparken adım adım gitmek osilaskop ile bölge bölge sinyalleri  ölçerek yapılmalı.. die düşünüyorum..

kayan yazı da yaptığınız  örnek gibi de bu çalışma da da form daki arkaşlar  olsun siz olun ortak bir örnek geliştmek gibi fikrim var
ama nasıl olur yada siz ne düşünürsünüz bilmiyorum .. .

ben baya bir araştırma yaptım  döküman olarak çoğunuda  okudum ...
bilgisayardan sökülen smps lerdeki malzemeler hemen hemen yetebiliyor .
sadece doğru tasarım ve doğru frekansta trafoyu sürmekle alakalı biraz..
elimdeki bütün bilgileri paylaşabilirim..

Elindeki bilgiler ile bizdeki bilgilerle yeni birşeyler katıp geliştirebiliriz böyle birşey düşünebilirsen :)

Az önce tanıdık bir bilgisayarcıdan 10 tane psu aldım bozuk ama içleri cevher gibi :) .

Bende heves ettim ama dediğim gibi teknik bilgi ve malzeme eksikliğinden dolayı yapamadım da uğraşmaya devam..

Elzemefe

gs1991apo

Alıntı yapılan: Elzemefe - 17 Temmuz 2013, 15:33:13
http://uzzors2k.4hv.org/index.php?page=benchsmps1
http://www.smps.us/topologies.html
http://www.bcae1.com/trnsfrmr.htm
http://elektronikprojeler.com/index.php/topic,40.0.html
http://www.powere.dynamictopway.com/dc1.htm
https://en.wikipedia.org/wiki/Switched-mode_power_supply

bu  linkleri  incele kardeş önce yani biraz ders çalış .. sürme frekansı mosfet
nedir  oaly nerde ne olmalı hemen pat die oalya girip olmasını bekleme
genel mantık olarak yapmak istediğin şeye hakim olmalısın

Anladım kardeşim bir bakayım tek kötü yani türkçe dökümanlar olmaması .Suanda kayan yazı yapıyorum ama dot matris ters almısım mantığını anlamak için tubitakın kendim yapalım bölmnde vardı solar sarj cihazı yaptım canım bişiler yapmak calıstırmak istiyor bi anlam veremedm sanki lisede gibi oldum :)

gs1991apo

Gerçekten güzel bilgiler var biraz baktımda işime yarar kardeşim saolasn.

gs1991apo

usta 4013 değişim yaptım trnstrlre. giden dirençle ri 3.3k olarak değişim yaptık

340volt aldım ama hiç bir ayar yapılmıyor trafo taktım onu çalıştırıyor kısa devre koruması falan çok hassas bunun

nurim

Alıntı yapılan: gs1991apo - 18 Temmuz 2013, 15:18:35
usta 4013 değişim yaptım trnstrlre. giden dirençle ri 3.3k olarak değişim yaptık

340volt aldım ama hiç bir ayar yapılmıyor trafo taktım onu çalıştırıyor kısa devre koruması falan çok hassas bunun

Bu devreyi yapmış, çalıştırmış ve forumlara vermiş iki kişi olarak burada "ete" ve ben tüm doğru bilgileri veriyoruz.
Bunlar biraz kulak arkası edilerek, bu konuda ve bana göre elektroniğin pek çok dalında hiç bir bilgisi olmayan birilerinin tavsiyesine uyarak direnç değerlerini değiştirmek, neden yapılır anlamıyorum. Israrla orada verilen 2. şemaya ve değerlere uymanı söylerken hariçten gazel okuyanlara itibar etmemen gerektiğini anlatmaya çalışmıştım.. Neden, verilen değerlerle doğru çalışan devredeki değerleri değiştirmek gerekir? Yok voltaj şu olmalı, yok direnç şu olmalı..vb. Devre, çalışmıyorsa sebep kesinlikle fiziki bir hata yada verilen değerlere uymayan değerdeki malzeme kullanımından kaynaklanır.
Bir kere daha tekrarlıyorum. Şemaya, ve malzeme değerlerine tam olarak uymalısın. Bu durumda da çalışmıyorsa hatayı malzeme kalitesinde aramalısın. Bütün bunları ısrarla söylüyorum çünkü biz bu devreyi yaptık ve çalıştırdık. Üstelik devre öyle amatör bir devre değildir. Sana yardımcı olabilecek tüm dokümanları da verdim. Ancak bir konuyu tekrar hatırlatmam da yarar var; o da TRAFO..işin en can alıcı noktası da burası. 310v vermesi doğru çalıştığı anlamına gelmez. Bunu anlaman içinde 100w bir lambayı diyotlardan sonra yük olarak bağlayıp gücü görmelisin. Bunu elde ettikten sonra işin biraz daha kolaylaşacaktır.
Bütün bu bilgilerden sonra artık sana şu devreyi doğru dürüst tamamlayıp çalıştırmak kalıyor.
Kolay Gelsin
nurim

gs1991apo

Alıntı yapılan: nurim - 20 Temmuz 2013, 03:27:02
Bu devreyi yapmış, çalıştırmış ve forumlara vermiş iki kişi olarak burada "ete" diğer forumda "ahapan" olarak ben tüm doğru bilgileri veriyoruz.
Bunlar biraz kulak arkası edilerek, bu konuda ve bana göre elektroniğin pek çok dalında hiç bir bilgisi olmayan birilerinin tavsiyesine uyarak direnç değerlerini değiştirmek, neden yapılır anlamıyorum. Israrla orada verilen 2. şemaya ve değerlere uymanı söylerken hariçten gazel okuyanlara itibar etmemen gerektiğini anlatmaya çalışmıştım.. Neden, verilen değerlerle doğru çalışan devredeki değerleri değiştirmek gerekir? Yok voltaj şu olmalı, yok direnç şu olmalı..vb. Devre, çalışmıyorsa sebep kesinlikle fiziki bir hata yada verilen değerlere uymayan değerdeki malzeme kullanımından kaynaklanır.
Bir kere daha tekrarlıyorum. Şemaya, ve malzeme değerlerine tam olarak uymalısın. Bu durumda da çalışmıyorsa hatayı malzeme kalitesinde aramalısın. Bütün bunları ısrarla söylüyorum çünkü biz bu devreyi yaptık ve çalıştırdık. Üstelik devre öyle amatör bir devre değildir. Sana yardımcı olabilecek tüm dokümanları da verdim. Ancak bir konuyu tekrar hatırlatmam da yarar var; o da TRAFO..işin en can alıcı noktası da burası. 310v vermesi doğru çalıştığı anlamına gelmez. Bunu anlaman içinde 100w bir lambayı diyotlardan sonra yük olarak bağlayıp gücü görmelisin. Bunu elde ettikten sonra işin biraz daha kolaylaşacaktır.
Bütün bu bilgilerden sonra artık sana şu devreyi doğru dürüst tamamlayıp çalıştırmak kalıyor.

hocam zaten eski orjinal değerleri geri taktım. çıkışa 100watt gücünde trafo taktım

onun çıkışına da 10 15watt gücünde motor taktım. devreyi biraz fazla zorlayınca 12v çevirim sağlayan en sol'daki mosfetn. dibinde ki atlama lamba gibi parlıyor .

şuanda tek sorunum dediğim gibi voltaj ayarı yapılmıyor 556nin dibinden de ayar denedim değeri iyice kisinca direk korumaya alıyor . başka bir sorun bulamadım . 1.8m yerine 1820 değer uydurdum tam malzeme leri bulmaya çalışacağım

muhammed1994

Ete bey iyi günler.Bu devrenin açık şeması ve uyarılarına göre kendim çizdim.Yanlış var mıdır?Teşekkürler.Eksiklerimi de bildirirseniz çok memnun olurum.Eksik yoksa hemen basacağım.

ete

Bana böyle bir şema verip, yanlış varmıdır diye soru sorarsan direk yoktur bas gitsin derim.
Bu şemaya bakıp da yanlış bulabilecek adamın alnını karışlarım doğrusu. Böyşe bağlantımı yapılır.
Önce şema çizmeyi öğrenmelisin. Şu sitede bukadar devre şeması veriliyor hiç böyle bağlantı yapan gördünmü?
Ben görmedim . Bir iki bağlantı dolaştıracak yer kalmadığında bu şekilde çizilebilir ama hepsini böyle çizmek doğru değil.
Kusura bakma ama bu şemadan bir şey çıkarmam mümkün değil. Ayrıca ben bir amatörüm. Oturup sinüs inverter tasarlayacak bilgiye sahip değilim. Sonuçta işin büyük kısmı analog çalışıyor. Digitalde her türlü tasarım yaparım ama analogda çok iyi değilim o nedenle bu konuda bilgime güvenmem, sende güvenme.

Ete

muhammed1994

Ete bey yaptığınız yorum ve tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.Bu sıralar sinüs invertere merak saldım.Onun için heyecanlıyım.Bu devre 320volt.com da yayınlanmıştı ve bende orada görmüştüm.Oradaki baskı devreyi karışık bulduğumdan bende kendim çizmeye karar verdim.(Açık şemaya ve yazılan notlara göre).Yine de teşekkür ederim.Saygılar.Yapmış olduğum projeleri yakında paylaşacağım Inşallah.

muhammed1994

Ete ustam öncelikle hayırlı akşamlar dilerim.Açık şemada anlamadığım bir yer oldu.Resimde herşeyi yazdım.İlgilenirseniz sevinirim.Teşekkürler.
150k nın ucunu 556'nın 12 ve 13 nolu bacakların kesiştiği yere mi bağlayacağız.Bu hususu soracaktım.

ete

IRF740 ların üstte olanların bir ucundan 315v çıkmaktadır orada 315v diye yazıyor zaten oraya bağlanacak.

Ete

muhammed1994

Ete ustam senin de kafanı patlattım kusura bakma.Sağolasın.320volt.com daki notta neyi kastetmek istediğini sormuştum.Hayırlı akşamlar
Buna ek olarak;
1-)RFP50N06 lar yerine hangi model fet/mosfet koyabilirim?Konya sokakta bulamadım da
2-)Trafo olarak normal 2x12 voltluk trafolar uygun olur mu?
Teşekkürler

ete

Buntransistörler piyasada olmadı gerek. Biz bulmuştuk. Yerine ne olur bilmem. Açıp data sheetine bakmak ve o değerlere uygun bir transistör seçmek gerek. Bunu sende yaparsın.
Normal trafo ile bu devre çalışmaz bana kalırsa. Ferit trafo olması gerekir. Normal trafo ile verim alınmaz diye düşünüyorum.

Ete