G

Dc 12V Ac 220V Sinüs İnverter SG3525 Bir kaç eksik yer kaldı.

Başlatan gs1991apo, 11 Temmuz 2013, 15:40:37

ete

Sence bu soruya nasıl cevap vermeliyim? Bu söylediğin Transistörü kullanmış ve sonuç almış olsam belki sorun olmaz derdim sana ama kullanmadım adını ilk defa duyuyorum (belkide). O halde ne yapmalıyım ? tabiiki önce orjinal transistörün data sheet'ini açıp onun parametrelerini bir kağıda yazarım. Sonra yeni söylenen transistörün parametrelerini yazarım ikisini karşılaştırırım. Elbette %100 uyumlu değildirler. Ama bize ne lazım?,  birincisi yeterli akımı verebiliyormu verdiğini görüyoruz 50 A diyor data sheet. Peki Voltajı uygunmu zira biz 12V ile besleyeceğiz bakıyoruz voltajda uygun gözüküyor 60 v diyor. Ama gate Source voltajı 25V denilmişki bu bana yüksek geldi.  Zira orjinal transistörünki 20V. Olmaz ise bu sebepten olmaz denilebilir.
Ama her iki transistörün gate to Source voltajları yaklaşık 6V civarinda iken makismum Drain akımı verdiklerini görebiliyorum. Buda bu transistörün kullanılabileceğimni gösteriyor.
Bu inceleme tamamen benim kişisel görüşümdür. Sende aynı görüşte isen alır denersin. Yoksa alıp sonra olmadı beni yanlış yönlendirdin diye sitem etmeyesin. Hiç bir şekilde kabul etmem. Bu seçim tamamen senin kendi sorumluluğundadır.
Karar ver al veya alma.

Ete

F®T

Ete hocam maşallah süper bir analiz olmuş.Ancak bu kadar olurdu.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

muhammed1994

Neyse ete usta yine başını şişirdim.Aliexpressden sipariş verdim RFP50N06 lerden.Geriye bi tek trafo kaldı.

muhammed1994

Cümleten selamunaleyküm.Devrenin ares dosyasını isteyenler buradan buyursun.En son ve kesin çizimimdir.Ete ve nurim ustanın verdiği şemanın %95 aynısıdır(doğrultma kısmı biraz değişik çizildi).Şemadaki 130k yerine iki alternatif var:1.'si 170k ve 560k yı paralel bağlamak,diğeri ise 180k ve 470k yı paralel bağlamak.1.8 megaohmluk direnç yoksa 2.2megaohm ile 10 megaohm'u paralel bağlayabilirsiniz.Doğrultma diyortları dik bağlanacaktır(yani bacaklarını bükmelisiniz).10x20 pcb pertinaksa uygun olarak çizdim.Trafonun kodu e42-15.Kolay gelsin.

muhammed1994

Ete ustam selamunaleyküm hayırlı akşamlar.Usta bu trafoyu trafocularda bulabilir miyiz?Sökecek bir eleman da yok.Ankarada oturuyorum konya sokağı ölmeyecek kadar bilirim.Teşekkürler.

muhammed1994

Ustam selamunaleyküm.Belki kızacaksın ama sorum olacaktı.Trafonun birebir aynısını şuan için bulamadım.Fakat şu ebatlarda bir trafo buldum.Böyle bir trafo kullanmak için sargıda nasıl değişiklik yapılabilir?LCR metrem yok.Devreyi gerçekten çok yapmak istiyorum.Teşekkürler.

ete

Şema üzerine trafo ölçülerini yazmış idik. 42 x 43 x 15 mm .
Bu verdiğin ölçülere bakılırsa bulduğun trafo olması gerekenin yarısı bile değil.
Bu tarfonun kullanılabilir olduğunu düşünmüyorum.
İlla kullanacağım dersen yapılacak iş bütün sarım değerlerini aynen kullanıp sadece tel kalınlığını düşürmek olacaktır.
Ete

muhammed1994

Peki,anladım ustam.Kalınlığı kaç mm ye çekmem gerekir?Elimde 0,3 lük tel var.

ete

Gerçekten bilemiyorum. O trafonun ferit göbeğinin kaç wattlık olabileceğini tahmin edip ona göre sistemin kaç amper verebileceğini tespit edip hesabıda bu tespite göre yapmak gerek. Ama şu anda bu hesapları yapabilecek bilgiye sahip değilim. Elinde ne tel var ise onunla yapıp dene sonuçta ne olup bittiğini göremk istiyorsun bir şeyler görüp anlarsın herhalde.

Ete

muhammed1994

Usta daha doğrusu şöyle deyim.Ee42 ye baktım.çubuğun uzunluğu 42mm.ama diğer ebatları çok yüksek.Emin olamıyorum.43 mm yerine 58mm geliyo bu trafoda

ete

Başlamak bitimenin yarısıdır derler. Senin konumunda iken ben 10 tane belkide daha fazla trafo sarıp deneme yapmıştım. Öğrendiklerimi bu sayede öğrendim. Yap bir şey dene sonuçta ölüm yok. Dene ve gör. Belkide ihtiyacını karşılar yaptığın. Karşılamıyorsa sorun var ise zaten başka arayışa gireceksin ister istemez. Elindeki alternatifi neden kullanmıyorsun o zaman?

Ete

muhammed1994

Cümleten selamun aleyküm.Arkadaşlar trafoyu buldum.Ankara da oturan varsa konya sokakta ferah işhanı ikinci katta test - sel elektronikte 6,5 tl.trafonun kodu e42-15.Ete usta tel çapı için sorum olacak.Elde 0,3 lük tel var.bunları örgü.yapıp 0,6 lık yapıp sekonder yapsam uygun olur mu ?Teşekkürler

ete

Olur elbette. Ancak hangi güç için konuşuyoruz belli değil. Tel kalınlıklarını devreden çekeceğin akım belirler.
Orjinal değerleri bulabilmek için o zamanlar bir Excel tablosu hazırlamış idim. Bu tabloda hem SG3525 frekansını hemde akım değerleri ise sarım sayılarını ve tel kalınlıklarını her şeyi hesaplayabilmiştim.
Aynı dosyayı ilişikte veriyorum.
Benim uyguladığım 200 VA lık bir sistem için hesap değerleri şöyle idi;
N1 (Primer-1) = 4 tur sarılacak tel kalınlığı 2,48 mm. (0,8mm telden 3 adedi yan yana birleştirilerek 2,4mm kalınlık elde edildi)
N2 (Primer-2) = 4 tur sarılacak yukarıdaki ile aynı değerlere sahip.
N3 (sekonder) =95 tur sarılacak ve tel kalınlığı 0,72 mm.

Hesap tablosunda her bilgi mevcut.

Ete

muhammed1994

Abi sağolasın.Trafoyu bulduğuma çok sevindim.Bu tarifini uygulayacağım.Inşallah çalışır.Rfp serisini de aliexpressden aldım.Yapınca video felan atarım.Saygılar.Trafonun adı E42-15.Abi bide evde telefon kablosu var 0,6 lık onu deneyecem.Ayrıca transistör atlamalarını 1,2 lik telden yapacam.Bu arada bugün karkası alırken satıcının tavsiyesi:Kömürler japola felan yapıştırmayın.Silikonla yapıştırın veya bantlayın.Usta bide sg 3525 yerine ka 3525 verdi satıcı sıkıntı olur mu?

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
http://www.mehmetbilgi.net.tr
CC BY