M

Shift Register ile çok giriş yapma

Başlatan mustafa48, 01 Ekim 2011, 19:27:55

mustafa48

Arkadaşlar PIC 16F628 e bir adet 74HC166 bağlayarak PIC in giriş portunu çoğulladım.
Herşey gayet iyi. Fakat 2 veya daha fazla 74HC166 bağlamak istiyorum. Yapmak mümkünmü
Bu konuda çalışan arkadaşlar varsa fikirlerini bekliyorum. Önemli bir nokta PIC den mümkün olan
en az sayıda port kullanmak. 74HC166 yerine 74HC165 kullanmayı denedim ama hiç çalışmadı

ete

Port Çoğullama da 74165 'in nasıl kullanıldığı Dersler kısmında yer alan Ders-8 de gösterilmektedir.
Aynı devreye birden fazla 74165 bağlarsan bu entegrelerin 15 Nolu Clolck Enable uçlarını pic pinine bağlayıp hepsini HIGH da tutar ve hangisinin CLK enable ucunu LOW a çekersen o entegreden yaptığın girişler aktif olur. Böylece birden fazla entege ile port giriş çoğullaması yapabilirsin.

Ete

est32

shift register kullanmadan da tek pinden çok tuş okunabilir.Eğer devre önemli bir pozşsyonda kullanılmayacak ise(bir fabrikada vinç,asansör veya iş kazasına sebep olabilecek herhangi bir cihaz) bu yöntemler de kullanılabilir.
Bunun için işlemcinin analog bacağından birinde gerilim bölücü dirençler ile tuşa basıldıkça gerilim bölünür.
eğer işlemcinin analog kanalı yoksa dijital kanaldan da POT komutu ile okuma yapılabilir.Mantık yine aynı,bunda ise 100nf kondansatör ve her tuş için 50k'ya kadar farklı değerdeki dirençler kullanılır.
Kullanılacak malzemelerin toleransı ve ısıya göre değer değişimi düşük olursa daha kararlı çalışır.işte bu yüzden devre hata yapabilir,bu noktalara dikkat etmek gerek.

inventor

est32 nin bahsettiği sistem Sony nin ürettiği 1990 lı yıllara ait müzik setlerinde de kullanılıyordu. Tuşlar tozlandıkça ve birazda nem alınca doğru basılan tuşlar yanlış işlem yapıyordu. Eğer toz ve nem yoksa,birde tuşlar uzaktan kumanda tuşu gibi değilde metal temaslı ise rahatlıkla kullanılabilir.
İlmin en büyük düşmanı, sabırsızlıktır. (Şems-i Tırmizi)

mustafa48

Sayın ete , Ders 8 deki çok giriş dosyasını aldım olduğu gibi denedim mümkün değil çalışmadı.Ya benim 74hc165.mdf dosyasında problem var yada başka bir yerde
hc165 yerine 166 kullanıyorum sorun yok. çok ilginç.

ete

Muhtemelen sorun model dosyasındadır. Bende simulasyonlar çalışıyor.

Ete

mustafa48

Ete aynen dediğiniz gibi 74HC165 model dosyası bozuk çıktı. Başka makinede denedim çalışıyor.
Arkadaşlardan ricam mümkünse 74HC165.MDF model dosyası ekleyebilirmisiniz.
Sayın ETE formun bir köşesinde proteus model ve libary klasörleri oluştursak herkes elinde ne varsa iletse
yada bu işi drobox da yapsak iyi olmazmı

mustafa48

Unuttuğumuz birşeyler her zaman vardır.
Shift registerlerın çıkışlarını birleştirip PIC ın girişine bağlamıştım.
Registerler bu durumda birbirlerini bloke ediyorlar. Registerların çıkışlarına
mutlaka birer seri diyot(1N4148) bağlamak gerekli. Anotları registerlara gelecek şekilde
Böylece çok sayıda shift register bağlayabiliyoruz. Tabi burada Shift load uçlarını ortak kullanıp
clock enable yada clock ınhibit uçlarını PIC üzerinden register seçmede kullanmalıyız.

mustafa48

Sanırım şemada daha iyi anlaşılır

ete

Proteus model dosyaları uzun zamandan beri virüs yaymak için kullanılıyor. Bu nedenle forumda çok emin olmadıkça yayınlanmasına karşıyım. Çok dikkatli olmanız gerikiyor. KazımUgur arkadaşımız yayınlamış ona çok güvenirim. Dosyaların virüs taşımadığına eminim.
En iyisi bir yere yükleyip link vermek olacaktır. Yükleyen sonucuna katlanır !!!.

Ete

est32

Alıntı yapılan: ete - 03 Ekim 2011, 21:36:23
Proteus model dosyaları uzun zamandan beri virüs yaymak için kullanılıyor.

Hocam bu konuya açıklık getirir misiniz?
Ben de arkadaşa yardım etmek için proteusu karıştırdım fakat nedense model dosyasını bulamadım,eğer olsaydı ben paylaşacaktım.
Peki bu virüs benim model dosyalarımda da olabilir mi,yoksa kötü niyetli kişiler zararlı yazılım yaymak için kendisi mi yapıyor bunu?

ete

Harici olarak hazırlaqnmış ve bir araya toplanmış modelleri içeren bir sürü dosya internette dolaşıyor ama %90'ı virüslü.
Alıp yüklersen makinana, virüs yerleşiyor. Sonra ayıkla pirincin taşını.
Harici model doyası yükledi isen makinanda  iyi bir virüs  taraması yapman gerekiyor. Bütün dosyalara çamur atmayalımda pek çoğu diyelim.
Ama belki internetten çeşitli siteler aracılığı ile 5-6 dosya yükledim bunlardan 4 tanesi virsülü idi. Buna dayanarak konuşuyorum.

Ete

mustafa48

Beni bu virüsler grip ettiği için paraya kıyıp iyi bir antivirüs poğramı aldım.(1 ay önce)
İnanın en çok virüsü proteus dosyalarında yakaladı. Ama artık taratmadan içeri almıyorum.
Bulablirseniz AVIRA pro kullanmanızı tavsiye ederim.

mustafa48

Bu arada Kazım Uğur un yayınladığı model dosyaları temiz.
Rahatlıkla yükleyebilirsiniz.