LM358 ile yapılan dokunmatik buton, pil ile niçin çalışmaz?

Başlatan . Kağan, 30 Temmuz 2013, 12:16:55

. Kağan

Şebekeden çalışan 5v dc güç kaynağı ile sorunsuz çalışan ekteki devre, 9V pilden 78L05 ile elde edilen 5v gerilimle çalışmıyor. Piller yeni ve 78L05 in çıkışında 5V net görüyorum. Fikri olan varsa denemek isterim. Çok saçma geliyor ama çalışmıyor.

nurim

Alıntı yapılan: kaganayanoglu - 30 Temmuz 2013, 12:16:55
         Şebekeden çalışan 5v dc güç kaynağı ile sorunsuz çalışan ekteki devre, 9V pilden 78L05 ile elde edilen 5v gerilimle çalışmıyor. Piller yeni ve 78L05 in çıkışında 5V net görüyorum. Fikri olan varsa denemek isterim. Çok saçma geliyor ama çalışmıyor.

Tek bir açıklamsı olabilir; oda pil gerekli akımı sağlayamıyor.  Pil ile besleyerek sadece Röle yi çalıştırabiliyormusun?
Kolay Gelsin
nurim

. Kağan

ete

Bu tür devreler aslında şebekeden yansıyan 50 hz lik sinyalin insan vucudu üzerinde dokunma ucuna aktarılıp ucun tetiklenmesi sayesinde çalışır. Aynı devreyi pil ile çalıştırırsan  şebeke sinyali olmadığı için dokunma ucu çalışmayacaktır.
Ete

mg1980

Ete hocama katılıyorum. Hareket sensörlerinde de belli frekansta pals üreten bir devre var sanırım.Arabada çalıştırabilmek için 555'li devre ile halledebilmiştim. Gene analog bir dokunmatik devreyi aynı şekilde çalıştırabilmiştim.mg1980

. Kağan

Peki ne yapabilirim? Pil ile çalışacak bir touch butona ihtiyacım var.
555 li yaptığımda beklemede 5ma civarında akım çekiyor ve pili çok çabuk bitiriyor.
Pic ile yaptım, çevredeki parazitlerden etkileniyor, bunu yaptım pil ile çalışmıyor.
         Bir fikriniz varmı acaba bu sorunun çözümü için?

ete

SOn çare dokunmatik buton entegrelerini deneyebilirsin. Kapasitif yöntemle çalışırlar. ATMEL'in QTxxx serisi var. Çok güzel çalışıyor onun tek butonlu olanı veya bir kaç butonlu tipleri var. Onlardanbirini deneyebilirsin.

Ete

. Kağan