perhidrol ve tuz ruhunun araçta taşınması

Başlatan est32, 05 Ağustos 2013, 19:43:23

est32

Merhaba;
Tekirdağ/çerkezköyde bir elektronik firmasında çalışıyorum ve bayram tatili nedeniyle şu an memleketim Ispartadayım.
Çalıştığım yerde ve çevresinde perhidrol satan bir yer bulamıyorum, aslında sanayii bölgesinde ve tekstilde en çok kullanılan kimyasallardan olmasına rağmen. Ya perakende satmıyorlar ya da ben bulamıyorum hangi kimyacıların sattığını.
memlekete gelmişken buradan kola şişeleri içerisinde 2.5 lt tuz ruhu, 2.5 lt de perhidrol aldım.
Çalıştığım yere ailemle gideceğim için ve kalabalık olacağımız için ayrıca kimyasal madde olmasından dolayı bu malzemeleri arabanın içine almak istemedim ve Doblo marka aracımızın bagajının altında bulunan stepne (halk dilinde istetme/yedek lastik) içine naylon poşetlere sararak ve şişelerin havasını alarak elim boşken şimdiden yerleştirdim.
Ama yine de kuşkuluyum şişeler bir süre orada duracak ve araç hareket ettikçe havası alınmış olmasına rağmen belli oranda çalkalanacak, ayrıca bayramda yola çıktığımızda yaklaşık 700 Km o şartlar altında yolculuk yapacaklar. Bu durumda tuz ruhu veya perhidrol genleşip 2.5 litrelik pet şişeleri patlatabilir mi?
Eğer bu olursa ve poşetler de zarar görürse sanıyorum stepneye ve arabanın alt kısmına da metal olmalarından dolayı zarar verir.
Sizler ne düşünüyorsunuz, fazla mı paranoyağım yoksa, var mı bir fikriniz veya böyle bir tecrübeniz?

Hattuşa

s.a. est32 usta
perhidrolu bulmak zor değil, zira bu perhidrolu makyaj yapan bayanlar kullanırlar (sanırım saç rengini açmak için). bu maksatla ben 1 lt lik plastik şişelerde 7-10 tl arasında alıyorum, aldığım miktar bana 1 seneye yakın gidiyor. temin ettiğim yer ise berber malzemesi satan yerler, makyaj malzemesi satan yerlerde var, ayrıca çok acil temini şart ise eczanelerde de satılıyor, eczanelerde ki perhidrol fiyatı birraz tuzlu geliyor, ilk önceleri ben 100 mL lik cam şişelerde eczanelerden alıyordum ki fiyatı 2,5-3 tl arası ama acil durumlarda işimizi görüyor.  ;D

est32

a.s. hocam doğrudur hatta orada bir bayan kuaförü ile de konuşmuştum ve 1 lt perhidrol için yaklaşık 15 civarı fiyat çıkardı. oysa daha bugün 2.5 lt perhidrol ve 2.5 lt tuz ruhuna ikisine birden toplamda 10 tl ödedim, hem diğerlerine göre de oldukça derişik oluyor, sonuç olarak; benim memleketim bir başka :)

kotan04

birşey olacağını zannetmiyorum dilersen şişelerini koli bandıyla 3-4 tur bantla daha emniyetli olur :)

est32

hocam pet şişelerin en zayıf kısmı kapağı, diğer taraflarına bişey olmuyor. Oraya da bir çözüm bulamadım. eğer stepnenin kenarındaki delikler biraz daha geniş olsaydı şişeleri ters çevirip kapaklarını oradan dışarıya çıkaracaktım, patlasa bile yola akardı ama sığmadı.

elvanmurat

est32 hocam

kullandıgınız perhidrolu nerden aldınız fiyatı cok makul.

est32

Alıntı yapılan: elvanmurat - 24 Ağustos 2013, 01:54:48
est32 hocam

kullandıgınız perhidrolu nerden aldınız fiyatı cok makul.
Ispartadan
Yazmayı unutmuşum malzemeleri bagajın altında stepne içinde taşıdım ve patlamadan sorunsuz olarak geldiler çok şükür.

elvanmurat

hocam  ankarada bu fiyata 1 lıtre perhıdrol alamıyoruz.gerci benim aldıgım hidrojen peroksit olarak katkısız satılıyor ve cok etkılı,asiti eritmesi yarım dakika sürmüyor.etkisini azaltması icin su ilave ediyorum,yoksa yolları yakıyor.

est32

su eklemeye gerek yok, tuz ruhuna çok az miktarda dökmek yeterli. Ben sadece perhidrolü yanlışlıkla fazla kaçırdığım zaman su ekliyorum.
Ayrıca ben doğrudan üreticiden alıyorum belki de bu yüzden ucuzdur. Oldukça da etkili.

elvanmurat

hocam sizdekide galiba hidrojen peroksit.peki sizin oralardada bu fiyatlardamı? eger bu fiyatlardaysa rica etsem 2.5 litre yollama imkanınız varmı.ücretini ben ödeyim size.

est32

Dikkatli okumamışsınız sanırım, ben Ispartalıyım fakat iş nedeniyle Tekirdağ/çerkezköydeyim. Malzemeleri çerkezköyde bulamamıştım bu nedenle tatilde memleketim Ispartadan araçla getirdim. Şu an çerkezköydeyim eğer malzmeeleri alıp getirmeseydim ben de mağdur olacaktım.
Eğer memlekette olsam icabına bakardım ama kargoya böyle malzemelerin kabul edileceğini sanmıyorum, yoksa ben de babamdan isterdim o da bana kargo ile yollardı.

elvanmurat

anladım.ben zaten sizin oralarda derken tekirdagdan bahsetmistim ama siz ıspartadan aldıgınızı soylemistiniz.oraya dikkat etmedim kusura bakmayın.cerkezköy zaten kücük bir yer orada pek bulunmaz böyle seyler.yinede tesekkür ederim.

gogoce

Bayan kuaförü malzemeleri satan yerlerde perhidrol ORİEL diye adlandırılıyor arkadaşlar bunu bende evlendikten sonra öğrendim :)
Ne ukalayı affederim nede yapılan haksızlığı ...
Ya sus adam sansınlar , yada adam gibi kouş ilham alsınlar