Pic geliştirme kart yapımı

Başlatan yakupahmet, 09 Ağustos 2013, 00:20:11

yakupahmet

Arkadaslar hepinize iyi bayramlar bugün aklıma böle bisi geldi sizlerle paylaşıp fikir edinmek istedim öncelikle ben kendi pic geliştirme kartımı yapmak istiyorum bunun için öncelikle söyle bir düşüncem var benim geliştirmek istediğim kart sadece 40 bacaklı olan gelişmiş piclerden pic16f877a kartı üzerinde olacak bu pisin gerekli toprak ve kaynak bağlantısını yapicam ve giriş çıkış olarak kullanilabilen pin girişlerinde hem buton hem led gerekirse LCD ve display sürmek istiyorum yani bunların çıkışı girişi bu pinde olacak fakat benim kestiremedigim ornegin ben b portunun 0. Pinini giriş yapıp oraya buton koymak istediğimde o pine bağlı buton aktif olacak çıkış olarak led görmek istediğimde leş aktif olacak fakat kestiremedigim nokta bu pinin giriş olarak mı yoksa çıkış olarak mı yazıldığını nasıl anlicam diyelim ki eleman bunu çıkış ayrladi led mı LCD mı kullanmak isteyeceğini nasıl anlayabilirim ?? Fikirleriniz için şimdiden teşekkürler iyi bayramlar kolay gelsin

ete

Bir pinin çıkış yada giriş olarak ayarlandığını programı yazan bilir. Programı yazan ayrı kartı yapan ayrı kişiler olunca kart üniversal yapılıyor. Yani istediğin pini pullup yada pull down yapabilecek şekilde dip switchlerle seçilecek şekilde yapılmaktadır. Buton meselesine gelince o uda yine dip switchlerle seçilecek şekilde yapabileceğin gibi en çok kullanılan buton portu olan B portuna direk buton bağlayarak da yapabilirsin.
Toparlarsak bir piinne olarak ayarlandığını programdan anlarsın ancak bir de pine yapılan bağlantılardan anlayabilirsin. Başka yolu yok.
Ete

yakupahmet

hocam teşekkürler baya araştırdım kafamda bişileri tamamladım benim size bir sorum daha olacaktı internette aradım baya fakat bulamadım acaba bu 40 bacaklı pini usb den programlamak için basit bir devre var mı? yani pic16f877 yi sadece ICSP çıkışı ile ve bu çıkışı usb ye aktarark programlayabileceğim basitbir yol var mı? bunun rs232 için basit devresini buldum rs232 usb dönüştürücü kullaniim veya yapiim dedim fakat bu seferde baya karışık oldu acaba bildiğiniz bir devre var mı?

ete

Bildiğim tek programlayıcı basit olarak JDM programlayıcıdır. RS232 ile çalışır. Bu durumda RS232==>>USB çeviricisi kullanarak programlama yapman gerekecek. Ben olsam onunla uğraşmaz bir PicKit2 devresi yapardım.

Ete

yakupahmet

peki hocam teşekkürler önerdiğiniz bir ğickit2 devresi var mı? interenette çok fazla var ve çalıştıramama durumları var netten gördüğüm kadarıyla?

ete

ento

yakupahmet

Hocam ilgimi çekti tabiki tebrik ederim güzel bir calışma olmuş biraz calışma mantığından bahsedebilirmisin? Yani mesela her pice göre devreyi nasıl uyarladiniiz? Buton sadece belli bir porta koyup pull up pull down seçeneği mı yaptınız? Daha aklımda bir sürü soru var aslında ben sadece 40 bacaklı pin düşündüğüm için daha basitti tekrar tebrik ederim şimdiden yardımlarınız icinde teşekkür ederim :)