lcd e yazi yazmak

Başlatan hakıkat, 14 Ağustos 2013, 19:40:32

hakıkat

a,b,c,d,e,f,g,h,i  harflerini lcd ye yazmak istiyorum.
  programi su sekilde dusunuyorum.sirasiyla 1-2-3-4-5 tuslarina basildiktan sonra 12 nolu tusa basildiginda  ekranda "abcde" yazisini gormesini istiyorum.pbp ile bunu nasil duzenleyebilirim.

ete

Onay isimli bir değişkenin olacak bit bazında.  Onay=1 yapıp tuşları teker teker alacaksın.
İlk tusu alacaksın tus=1 ise ikinci tusu almaya gideceksin. Şayet tus=1 değil ise ekrana yanlıs tus girdiniz yazısını verip tekrar basa döneceksin.
İkinci tus=2 ise üçüncü tuşu değilse yine yanlış tuş ikazı vereceksin.
Son tuş olarak 12 girilmiş ise ekrana lcdout $Fe,$C0,"abcde" şeklinde istediğin yazıyı yazdırıp sonra ne yapacaksan onu yapmaya geçeceksin.
Aslında onay değişkeninede pek gerek kalmadı. Şayet gerekirse yanlış tuş girilince onay=0 yapılır ve en sonunda karar aşamasında onay =1 ise ekrana abcde, onay=0 ise yanlış tuş ikazı verilir.
Ete

hakıkat

hocam tum alfabeyi kullanirsak nasil bir duzenleme gerekli.forumlara baktim case ve lookup komutlari kullanilmis.diyelim lcd ekranina " yeterli" yazisini nasil yazabiliriz.

ete

Bu tür sorular kafamı kurcalıyor. Sorunun asıl soruluş amacını keşfetmeye zorluyor beni.
Bir lcd ye yazı yazmanın 2 yolu var. Ben birisini söylüyorum binlerce de örnek var. Diyorum ki
Lcdout $Fe,$C0,"abcde" dersen lcd ekranında abcde yazısını görebilirsin. Bu ne demektir. İki tırnak arasına ne yazarsan ekranda onu görebilirsin demektir. Bu belli olmuyormu yoksa?
"Yeterli" yaz ekranda bunu gör. Peki bu soru neden soruluyor? Anlamak mümkün değil.
İkinci yoluda açıklıyorum ve lcd konusunda birdaha soru görmek istemiyorum.
Her bir harfin yada karekterin ASCII kodu vardır. Standart bir kod olup bir çok sitede tablo halinde verilmiştir. Ekrana yaz komutu Lcdout $FE dir. Buna hangi satıra yazılacağını eklersek yazma yerini belirlemiş oluruz. Lcdout $Fe,$80,....... Şeklindeki komut 1 nolu satıra yazılacağını gösteriyor.
Bu aşamadan sonra yazılacak karekterleri ya çift tırnak içinde veriyoruz veya tornaksız olarak her bir karekterin ascii kodunu aralarına virgL koyarak yazıyoruz. İşte örnek;
Lcdout $Fe,$80,65,66,67,68,69    Şeklindeki bir komut satırı ekrana ABCDE şeklinde bir yazı çıkartır. Hemen anlaşılıyorki büyük harf A nın Ascii kodu 65 dir devamla B ninki 66 ve sonda yer alan E ninki 69 oluyor. Diğerlerinide siz tablodan bulun ve deneyin isterseniz. Buda ikini yazım şekli
Ete