18F46K22 IDLE ,SLEEP MODU?

Başlatan F®T, 16 Ağustos 2013, 00:33:22

F®T

Ete hocam selamlar.
bu işlemcide bu mod configrasyondan osscon registerdan ayarlanıyor.pdf de okuduğum kadarı ile düşük güç tüketimi için bu mod kullanılıyor.fakat diğer modlarda var mesela sleep modu burda işlemci ile işim olmadığı zaman sleeep moduna  nasıl bir yöntemle alırım yada uyandırırım?hangi mod sizce daha uygun olur?
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

ete

Tanıdığım bir işlemci değil. Data sheet 54. Cü sayfada sleep mode veya ıdle konumundan nasıl çıkılacağı açıklanmış. Buna göre;
1.herhangi bir kesme oluşturulması
2.resetleme
3. Wdt timeout olması
Durumlarında sistem sleep mod dan çıkmaktadır.

Birde basic de kullanılan bir sleep sistemi varki zamana bağlı olarak sleep moduna sokma ve süre sonunda çıkma işlemi uygular.
Sleep 10. Denildimi yanlış hatırlamıyorsam 10 sn süre ile uyku moduna sokup 10 sn sonunda otomatik bu moddan çıkılmaktadır.

Ete

F®T

basicte kod o şekilde .bu işlemci de ıdle modu kendi belirliyor dediğiniz gibi kesme oluşursa yada bir kaç şart daha var bu moddan çıkıyor.
fakat ben devre akımını ölçtüğümde devre toplam akımında bir değişiklik yok.akımı azaltmam gerekiyor.pil ömrü için.bunun için önerileriniz nedir.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

ete

Birincisi pic i sleep moduna soktuğundan emin ol. İkîncisi devre elemanların akım çekiyor ise işlemci akımı onların yanında solda sıfır kalır. Devre elemanlarına odaklan bence. İşlemciyi yerinden çıkart ve devreye voltaj verip çekilen akımı ölç bakalım ne göreceksin.
Ete

F®T

hocam pdf de diyorki ıdle modda 64 mhz 9 ma çeker.geriye 10 ma kalıyor.oda  l298 motor sürücü,1307 ve 4013 entegresi bide lm 2576 besleme entegresi ayrıca pull up dirençlerinden dolayı diye düşünüyorum.fakat ıdle modda 16 mhz pll yokkende yine aynı akımı çekiyor onu anlayamadım.

F®T

işlemciyi karttan sökemediğim için en son şunu denedim.işlemci programını sildim ve akımda herhangi bir değişim olmadı.dediğiniz gibi işlemci hiç akım çekmiyor.sanırım lm 2576 ve l298 pdf lerdeki yazılanlara göre akımın tamamına yakınını çekiyor.tabi  kart bittikten sonra bunun önemi sonradan çıkıyor.sanırım pil ile beslenen devrelerde kullanılan malzemelerin sükunet akımlarını iyi analiz etmek lazım.malesef bende böyle bir eksiklik oldu.bu saatten sonra yapacaağım pek birşey yok.sanırım pullup dirençlerini biraz yükeltmek ve rtc 1307 haberleşme hattındaki 4k7  leri biraz yükseltmek gibi yapack bir işlem yok gibi görünüyor.tecrübeli arkadaşların fikirlerinin bekliyorum.