Pic resetleme sorunu

Başlatan Serk@n, 20 Ağustos 2013, 19:18:44

Serk@n

Aşağıda resmi bulunan bir devreyi yaptım. Pic transistörü sürüyor, transistör roleyi, role de 220 V lambayı çalıştırıyor.

Ampulu söktüğümde role çalışıyor, kontak sesini duyuyorum. Fakat ampulu takınca Pic reset atıyor. Bunun nedeni ne olabilir?

Siteden öğrenip uyguladığım şeyler:
1. Rolenin bobin tarafına ters diyot taktım
2. 7805'in girişi ve çıkışına yüksek kapasite kondansatör taktım.
3. Pic'in besleme bağlantısına yakın 100 nF taktım.
4. Pic'in reset bacağını 100k ile + uca 100nF ile şaseye bağladım.

Lütfen yardım bir haftadır uğraşıyorum....
Bildiklerimize göre hareket edersek bilmediklerimizi de öğrenebiliriz.

ete

2 önerim olabilir. Birincisi röle kontaklarına paralel 100 nf kondansatör bağla. İkincisi programda sigorta ayarlarında bod_off olarak ayarla

ete

Serk@n

Teşekkür ederim hocam

@ DEVICE pic16F877A, BOD_OFF

sonucu size de bildiririm iyi akşamlar...

Serk@n

Hocam,

100 nF kondansatörü denedim. Çok bariz bir düzelme oldu. Kabaca şöyle ifade edeyim:

Eskiden 10 da 9 resetleme olurken şimdi 10 da 1' e düştü.

Entegereye  "@ DEVICE pic16F877A, BOD_OFF" komutunu şimdi ekliyorum yarın deneyip sonucu bildiririm.

Bu gün şunu farkettim: 220 V hattının fazına veya Pic'in reset bacağına tornavidayla (kontrol kalemi değil, normal tornavida) dokunduğum gibi Pic reset atıyor.  100 nF bağladıktan sonrada aynı tepkiyi verdi. Doktordan hastalık gizlemeyim diye bunu da yazayım dedim. :) Bu tepki normal mi kendim buna da bir yorum yapamadım.

Serk@n

Konuyu toparlayım:

Role kontaklarına 100 nF kondansatör bağlayınca resetlenme çok aza indi.
Bod-off komutunu entegreye ekledim. Resetlemeyi engellemede benim farkedebildiğim bir etkisi olmadı.

Eski bir elektronikçi abimiz role kontaklarına bağlı 100 nF kondansatöre yüksek omaj bir direnç paralel bağlamamı tavsiye etti. 1M direnç paralel bağladım. Performansın biraz daha arttığını gördüm.

Aklımda kalan sorular:

1. Şuan resetlenme nadir. Daha yüksek performans için başka tavsiyesi olan varsa sevinirim.

2. 220V hattın fazına tornavidoyla dokunuyorum reset atıyor. Sıkıntının kaynağı bu olabilir mi? (7805'i toprağa bağladım.)

3. Elektronikçi  bir arkadaş 16F serisi piclerde çok reset problemi çıkıyor. 18F serisi kullanmanı tavsiye ederim dedi. Sizce bu sözünü dikkate almalı mıyım.

dnaci

Merhaba serkanzey, böyle durumlarda en iyi yardımı devrenin üstten ve alttan fotoğraflarını ekleyerek alabilirsin. Pcb.mi bastın yoksa delikli plaketemi kurdun devreyi bilmiyoruz. Görseller üzerinden değerlendirme daha iyi olur.

16f serisi 18f serisi ayrımına katılmıyorum. Her devre yaptığınız tasarımın başarısı kadar iyi çalışır. 220 vac.ye dokunduğunuzda reset kesinlikle olmamalı.

mg1980

PİC portundan örneğin MOC3021-3041  gibi triyak sürücülerle bir triyak vasıtasıyla lambayı yakabilirsiniz. Bir de devre beslemesini
LM 2575-5 veya 2576-5 ile yapabilirsiniz. Daha sağlıklı olacağı konusunda bu forumda bir çok tecrübe ortaya kondu. Bizzat da denedim.
Kolay gelsin.mg1980

Serk@n

Bilgileriniz için teşekkür ederim.

Devre, delikli pertinaksta monteli. Kabaca devre şeması ekte var.

Faza dokununca resetlenmesi trafo arıza olabilir mi diye şimdi aklıma geldi. Çünkü ikinci el çıkma bir trafo bulmuştum.

Trafodan sonuç alamazsam triyak ve besleme entegresini değiştiririm diye düşünüyorum.

Bir de şunu merak ettim. LM 2575 resetlemeyi azaltan bir şey mi? 7805'e göre sanırım amperi yüksek olabilir. Vaktiniz müsaitse kabaca bilgi alabilir miyim? Siteyi bir aydır takip edemiyorum. Veya ilgili sayfanın linkini yazabilir misiniz?

dnaci

Öncelikle delikli pertinaks ile hazırlanan devre sıkıntı çıkarır. Ares, eagle yada expresspcb gibi bir programla pcb çizin. Burada paylaşın yapılan yorumlara göre ütü ile pcb basarsınız yada gerekli düzenlemeleri yaparsınız. Önce aşağıdaki linki baştan sona okuyun size çok faydası olacaktır. Bu arada İlyas Kaya'ya teşekkür etmeden geçmek olmaz. Linkte Lm2576 uygulama örneği verilmiş. Kristali işlemciye çok yakın koyun. GND hatlarını mümkün olduğunca kısa tutun.

http://etepic.com/index.php/topic,811.0.html

Projenizde 7805de kullanabilirsiniz lm2575de seçim sizin. Çok hassas bir devre yapacaksanız lm2575  tavsiye ederim. Ama hazırladığım ürünlerde 7805in hiçbir zararını görmedim. Trafonuzdan şüpheleniyorsanız değiştirin.

Serk@n

Verdiğiniz bilgiler teşekkür ederim.

Maxim

4. Pic'in reset bacağını 100k ile + uca 100nF ile şaseye bağladım.

100k çok
onu 10k yapınız

birde boş olan,kullanılmayan ne kadar ayak varsa hepsini çıkış yapın ve uçları boşta kalsın.