Logic prob

Başlatan onurinci, 17 Eylül 2013, 05:55:51

onurinci

http://s3.dosya.tc/server10/SXNqHj/Logic_Probe.rar.html

Hocam selam komitatorler, switc'ler ,pozisyoner gibi malzemelerdeki anlık çıktı verisini izleyebilmem için, lcd'de gözlemleyebileceğim basit bir logic probe yapmaya çalıştım, sonuçta aksakta olsa ortaya çalışan bir şey çıktı, 0 dan 255'e kadar dip switc ile portu okuyabiliyorum,fakat port d ile tanımladığım örnek 512,1024,2048,4096,8192 gibi sayıları matamatik operatorlerinden anlamadığım için birleştiremedim bu konuda yardımınızı istiyorum.

hocam ikinci soruda lcd'ye dec yazdırırken dec dememiz kafi iken kullanıcılar # diyorlar bunun anlamını bulamadım.

saygılar..

ete

Word tipindeki değişken 2 adet byte değişkeninden oluşur. Bu özelliği kullanarak word değişkeninin he rbir byte parçasına birer port eşitlersen sorun hallolmuş olur.

yapılmış hali aşağıdadır.
basla:
      N.byte0=portb
      n.byte1=portd
      lcdout $fe,$2, "Des:",dec N,"  "
      lcdout $fe,$C0,"bin:",bin16 N
      lcdout $fe,$94,"hex:",hex4 N
      lcdout "  " 
      lcdout $fe,$d8,"Logic Probe":pause 100

goto basla

Teorik olarak # operatörü ile DEC oparatörü aynı işi görür. Ancak DEC komutu ayrıca desimal hane işlevinide yerine getirir. Bunun için komut DEC1,  DEC2 veya DEC3 gibi yardımcı hane sayıları ile birlikte kullanılmalıdır. Anlayacağınız gibi rakamlar hane sayısını göstermektedir. Toplam hane sayısı word değişkeninde 5 adet'i geçemez. Bu durumda bu sayıları göstermek için DEC5 şeklinde komut kullanılır. Yeterli hane adedi olmayan sayılarda boş olan hanelerin yerine sıfır koyulur. DEC5 ile gösterilen 103 sayısı ekranda 00103 şeklinde gösterilir.
Ancak en fazla diyekimki 9999 rakamına kadar bir sayı gösterimi yapacaksanız o zaman komutu DEC4 şeklinde kullanmak gerekir. Benzer özellik BIN ve HEX komutlarında da vardır. Yanlarına koyacağınız rakamlar gösterilecek hane sayısını belirler.

Ete

onurinci

hocam klavyeniz dert görmesin harika olmuş.

mikro bir hata vardı onuda gayret ettim düzelttim.
32768 ait en üst sayı 0'a çekildiğinde artık sayılar kalıyordu displeyde,tesadüfen oynarken tırnakları biraz genişlettim ve oldu.yeni satır..

lcdout $FE,$2, "dec:",dec N,"       "
hocam çok teşekkürler kalın sağlıcakla.