yangın merdivenleri için alarm yapmaya çalışıyorum

Başlatan mlkara, 27 Eylül 2013, 15:03:05

mlkara

merhabalar
yangın merdivenlerine izinsiz girişi önlemek için bir proje yapıyorum. kapı açılınca alarm çalacak kontrol panelinde hangi kapı olduğunu gösteren led yanacak. isiste ledi çalıştırdım ancak buzzer bağlayamadım. kodları ve isis şemasını ekliyorum yardımcı olursanız sevinirim. kişi kapıyı açınca kapının üstüne koyacağım manyetik anahtar açılacak ve kapı kapansada 10 sn kadar alarm çalmaya devam edecek.
bunu pic haricinde tristör, triyak veya başka bir malzemeyle nasıl yaparım bunun hakkındada görüşü olan varsa bilgi sahibi olmak isterim. teşekkürler

kartal_0689

Öncelikle kolay gelsin.
Şemaya baktığım kadarıyla isis' teki kullandığın buzzer simulasyonu yapılamaz. Eğer simulasyon istiyorsan speaker kullanmalısın.
Daha sonra bir kontrol paneli yapman gerekiyor. Bunlarında giriş - çıkış işlevlerinin olması lazım. Manyetik anahtarları giriş, lamba/role/siren v.b de çıkış olacak.
Biraz araştır olmazsa daha detaylı yardımcı oluruz

i.soran

TURKEY/ANK

fth58

opamp la yaparsın opampı komparator olarak kullan.her kata birer opamp baglayarak,opampın + ucu - ucuyla farklı gerılımde oldugu zaman doyuma gıder cıkıs 0V tan V doyuma yukselır boylece led veya alarmı surebılrsın yalnız dıkkat et opamptan cekecegın akım fazla olmasın.Opampın guc degerı asılıyorsa cıkısa role koy.İkinci olarak  buffer la yaparsın bufferın kontrol ucunu anahtar olarak kullan anahtara yol verınce buffer kısa devre olur onun cıkısınıda transıstor yada roleye bagla .Bu opamp ornegı olabılrır http://elektronik-projeler.blogspot.com/2013/06/kzlotesi-sinyal-ile-calsan-hrsz-alarm.html
Buffer dusuk guclu oldugu ıcın bufferı sınyal verıcı olarak kullanabılırsın.Dırek suruyum dıyorsan trıstor kullanacaksın.Tristorlu ornek http://elektrobilim.org/forum/analog-elektronik/5174-lazerle-hirsiz-alarmi-tristor-ile-yapilmis.html
Hırsız alarmı ornegı buldum ama mantık aynı foto transıstorlerı sök swıtch tak  sana kalmıs.

mlkara

Alıntı yapılan: kartal_0689 - 27 Eylül 2013, 16:22:59
Öncelikle kolay gelsin.
Şemaya baktığım kadarıyla isis' teki kullandığın buzzer simulasyonu yapılamaz. Eğer simulasyon istiyorsan speaker kullanmalısın.
Daha sonra bir kontrol paneli yapman gerekiyor. Bunlarında giriş - çıkış işlevlerinin olması lazım. Manyetik anahtarları giriş, lamba/role/siren v.b de çıkış olacak.
Biraz araştır olmazsa daha detaylı yardımcı oluruz

i.soran

aslında ben kontrol panelini yaptım manyetik anahtar kullandım. masamın üstünde kuruyorum çalışıyor yerlerine takıyorum stabil çalışmıyor ne yapsam olmadı (triyaklarla yapmıştım) şimdi picle yapayım dedim, speaker kullanayım sonucu yazayım teşekkür ederim

mlkara

Alıntı yapılan: fth58 - 28 Eylül 2013, 11:52:38
opamp la yaparsın opampı komparator olarak kullan.her kata birer opamp baglayarak,opampın + ucu - ucuyla farklı gerılımde oldugu zaman doyuma gıder cıkıs 0V tan V doyuma yukselır boylece led veya alarmı surebılrsın yalnız dıkkat et opamptan cekecegın akım fazla olmasın.Opampın guc degerı asılıyorsa cıkısa role koy.İkinci olarak  buffer la yaparsın bufferın kontrol ucunu anahtar olarak kullan anahtara yol verınce buffer kısa devre olur onun cıkısınıda transıstor yada roleye bagla .Bu opamp ornegı olabılrır http://elektronik-projeler.blogspot.com/2013/06/kzlotesi-sinyal-ile-calsan-hrsz-alarm.html
Buffer dusuk guclu oldugu ıcın bufferı sınyal verıcı olarak kullanabılırsın.Dırek suruyum dıyorsan trıstor kullanacaksın.Tristorlu ornek http://elektrobilim.org/forum/analog-elektronik/5174-lazerle-hirsiz-alarmi-tristor-ile-yapilmis.html
Hırsız alarmı ornegı buldum ama mantık aynı foto transıstorlerı sök swıtch tak  sana kalmıs.
anlattığın durumlarda kapı kapandığındada alarm ötmeye devam edecek mi?

fth58

Tristorun mantıgı oyle zaten tetıkledıkten sonra tekleme voltajı 0v olsa dahı kesıme gıtmez.bu linkte gerekli bilgi var.http://www.robotiksistem.com/tristor_nedir_cesitleri_ozellikleri.html  zaman ayarlı ıstıyorsan trıyak + opampıda ıntegral alıcı olarak kullanacaksınız.lınkte trıyakın durdurulması devreleri var. orda  anahtar yerıne role koy roleyıde ıntegral alıcı opamla tetıkle .Bence enguzelı en az malzemeyle yapılması, oda  denetleyıcılı devreyle  olur.

mlkara

Alıntı yapılan: fth58 - 30 Eylül 2013, 18:12:23
Tristorun mantıgı oyle zaten tetıkledıkten sonra tekleme voltajı 0v olsa dahı kesıme gıtmez.bu linkte gerekli bilgi var.http://www.robotiksistem.com/tristor_nedir_cesitleri_ozellikleri.html  zaman ayarlı ıstıyorsan trıyak + opampıda ıntegral alıcı olarak kullanacaksınız.lınkte trıyakın durdurulması devreleri var. orda  anahtar yerıne role koy roleyıde ıntegral alıcı opamla tetıkle .Bence enguzelı en az malzemeyle yapılması, oda  denetleyıcılı devreyle  olur.
koyduğum resmin sağında küçük bir kod yazdım bu kod istediğim işi yapmak için yeteerli olur mu sizce isiste istediğimi yapıyor ama yarın devreyi kurup deniycem bakalım sonuç ne olacak.

fth58

ısıstekı devrede bence transıstoru surdugun 220 ohm dırencı degıstırmelısın.pıcın b0 portundan cektıgın  akım sınıra yaklasmıs hemde guc kaynagın musade ederse buzzera 2.0A-2.5 A akım gelir .1k-2k arası direnç  olur heralde.Ben basic bilmiyorum ama programdan anladıgıma gore a0 5v ıken b0 portu aktıf edılmıs.Ama a0 portu pull up oldugu ıcın 0V ıken b portu aktıf edılmelı.dediğim gibi program dogruda olabılır emın degılım.Kolay gelsın.

mlkara

Alıntı yapılan: fth58 - 30 Eylül 2013, 22:22:06
ısıstekı devrede bence transıstoru surdugun 220 ohm dırencı degıstırmelısın.pıcın b0 portundan cektıgın  akım sınıra yaklasmıs hemde guc kaynagın musade ederse buzzera 2.0A-2.5 A akım gelir .1k-2k arası direnç  olur heralde.Ben basic bilmiyorum ama programdan anladıgıma gore a0 5v ıken b0 portu aktıf edılmıs.Ama a0 portu pull up oldugu ıcın 0V ıken b portu aktıf edılmelı.dediğim gibi program dogruda olabılır emın degılım.Kolay gelsın.
programlama ile ilgili en altta yazdığın sorunu uygulamada yaşadım. ra0 girişine değil kapısı bağlayarak çözdüm o sorunu. bakalım kapıya bağlayınca da çalışır umarım. yardımların için teşekkür ederim

BİDİL

Butona bağlı direnci 2k2 ile değiştir.Kullandığın Buzzer ne tür bilmiyorum ama eğer 5v mini  buzzer ise transistör ile sürmene gerek yok 1k ile portb.0 bağlayabilirsin. Ama farklı bir buzzer kullanıyorsan transistörü  220 ohm yerine 1k ile sürmeli ve 22k ile graunda çekmelisin.