F

10 karekterli kayan yazı

Başlatan ferdi0435, 04 Ekim 2011, 20:28:34

ete

Göz kırma yada titreme denilen olay bir kaç sebebe dayalı meydana gelebilir.
Birinci sebebi ledlerin yanık kalma süresinin yetersiz olması olabilir. Bunu gidermek için;
Programda TARA isimli etiket altında PAUSEUS 1000 şeklinde bir komut var.  Bu komutu 1500 olarak değiştirip bir bakmak lazım.
(programda PAUSE 2 olarak kalmış bu komut bunu PAUSEUS değiştirip değer olarak da 700-1500 arası değerleri denemek gerekir)
Titreme artıyor ise o zaman bu süreyi 700-1000 arasında bir dğere ayarlamak gerekir.

Diğer bir sebep ise ölü zamanda yapılan işlerin beklenen den daha fazla zaman alması olabilir.
Bunlar genelde kaydırma işlemi ve karekter okuma işlemleridir. Şayet sorun bu ise yapılacak en iyi şey pic çalışma frekansını 4 Mhz den 10 veya 20 Mhz seviyesine çıkarmak olacaktır. Bunu yapmak için;
Öncelikle Kristal değiştirilmeli ve değişen kristal değeri ise Programda sigorta ayarlarından sonra eklenecek olan;
Define OSC 10 'veya 20 
şeklindeki komut satırı ile programa belirtilmelidir.
Daha sonra sigorta ayarlarında XT_OSC olan son ayar daki ifade HS_OSC olarak değiştirilmelidir.

Şayet bütün bu değişiklikler işe yaramıyor ise bu programı bırakıp başka bir devre yada tasarım aramalısınız.

Bu arada çok önemli olmasada programda bir iki kusur tespit ettim. Devre 80 sütnluk olduğu için çalışma 0-79 olarak sağlanıyor. Ama programda 0*80 yazmışım. Bunları düzelttim ve devreye OSC frekansı satırını ekledim. Program ilişiktedir.

Ete

ferdi0435

hocam data @0,"KAYAN YAZİ",5   

hocam
m var byte

m=65 : a nın asci kodu

data@,m,5

diye bir şey yapmamız mümkün mü

ete

Birinci komut çalışır. Sıfır nolu eprom adresinden itibaren tırnak içindeki yazıyı yerleştirir ve bitiminde 5 değerini de yazar.

Data komutu pic çalışırken tek bir kere icra edilen bir komut. Formatı ise DATA @adres,veri şeklindedir.
Dolayısıyla DATA @5,M  şeklinde olur bu 5 nolu eprom adresine M değerini yani M=65 ise 65 değerini yazacaktır. Ancak Data komutu sabit sayılarla çalışır ve değişken kabul etmez. Bu nedenle içinde değişken barındıran DATA komutu satırları çalışmaz derlenirken hata verir.

Ete