F

10 karekterli kayan yazı

Başlatan ferdi0435, 04 Ekim 2011, 20:28:34

ferdi0435

en az 10 karekterin sığabileceği çalışan bir kaya yazı programı lazım acil paylaşabilirmisiniz?

ELZEMEFE

form a yeni katıldınız galiba  isterseniz bi gezinmeyi deneyin ... form bi zahmet

ete

Forumun eski halinde bir kayan yazı başlığı var idi. Ama yeni foruma aktardımmı bilemiyorum.
Aramada çıkmadı. Yarın program linklerini vermeye çalışırım.
Ancak yalnızca programmı gerekiyor? Devre şeması istemiyormusun?

Ete

ferdi0435

ete hocam
şema ve programı ve varsa baskı devresi size zahmet hocam....
ilginiz için teşekkürler

ferdi0435

@ELZEMEFE bulabiliyorsan bu formda bi zahmet linkini at bizde yararlanalım.....

ete

Eski forumdan bulduğum çalışan sisteme ait program , PCB ve şema dosyaları aşağıdaki linkten alınabilir.

http://dl.dropbox.com/u/25364674/KAYAN_ETE.rar

Ete

ferdi0435

ferdi0435

hocam display ekleyınce yazı  ıkıye boluk gıbı gelıor neden acaba duzeltmede yardımcı olurmusunuz?
hocam birde baskı devresinde başka malzemelerde var sürücü devresındekı ornegın bdx54c gibi ?

ete

Kayan yazı programları devreye uygun olarak hazırlanır. Devre kaç sütunluk ise programda o kadar sütun üzerinden çalışır.
Devre 48 sütun program 96 sütun olursa yada tersi olursa olumsuz dörünümler ortaya çıkar.
Sen 10 karekterlik dedin ama aynı anda displaylerde kaç karekter gözükecek belirtmedin. Yada kaç sütunluk bir kayan yazı gerekiyor onuda belirtmedin.

Bu nedenle baştan söylemen gereken şeyi şimdi söyle programa ona göre bakalım.
Kaç sütunluk bir sistem gerekiyor. Sütun sayısı matrix ledler 8x8 olduklarından dolyaı 8 in katları şeklinde hesaplanır.
Her bir matrix bir harf gösterirse sana en azından 10 matrixli bir display yani 80 sütunluk bir şey lazım.  12 sütunda olur matrix sayın 12 adede çıkar. Bu hesaba göre söylebakalım sana ne lazım. Türkçe harf desteği lazımmı?.

PCB de olan o malzeme sürücü transistör olup şemada pic çıkışında görülen NOT kapılarının yerine hem sinyali ters çevirmek hemde ledleri sürecek yeterli akımı sağlamak üzere PCB ye koyulmuşlardır.

Ete

ferdi0435

hocam sızın tanımlamanıza gore 10 harfın aynı anda ekranda olması ıcın  80 sutunlu olsa yetıyor yardımcı olursanız cok sevınırım... en az 80 sutunlu bır kayan yazı verırsenız sevınırım .... bırde not kapısı olarak nasıl bırsey kullanmam lazım degıl kapıları kullansam olur mu 7404 entegresı gıbı veya baska bırsey mı kullanmam lazım ....

ete

Ferdi,
Hem devrede hemde programda tadilat yapmak lazım. Buna uğraşacak zamanım yok şimdi.
Bulduğunlan yetinmen lazım. 
7404 bir not kapısıdır. Ama aynı işi bir NPN transistör de yapar. Bütün iş pic den gelen HIGH sinyali LOW'a çevirmek yani ters çevirmek. Pic den gelen ucu NPN transistörün Beys ucuna girersin Emitteri GND de olur ve Collector ucundan ise ters çevrilmiş sinyali hemde güçlenmiş olarak alırsın. İlk yüklediğin dosyada bulduğun PCB de yer alan BDX transistörler bu amaçla koyulmuştur.

Ete

ferdi0435

hocam bu linkte sızın yaptıgınız bır kayan yazı projesı var  http://320volt.com/wp-content/uploads/2008/09/pic16f876_led_dot_matrix_8x8.rar  proteusta cok fazla tıtreme oluor neden acaba hocam?

ete

Bana kalırsa makine çok zorlanıyordur simulasyonu yapmak için ondan titrer. Makinenin hızı yetmiyordur.

Her ne kadar zamanım yok dedi isemde sabah çok erken kalkınca zamanı bulmuş olduk. Programlardan birisini 10 display'e göre düzenledim. Şemayıda 10 display olarak değiştirdim. Çalıştırdım. Sorun yok gözüküyor.
12 adet display yerine 10 adet kullanacaksın ama çıkacak displayler sol baştan çıkartılacak. Sağ baştan çıkartırsan sistem eksik çalışır.

Yükleme Linki:    http://dl.dropbox.com/u/25364674/KAYAN_ETE_10.rar

Ete

ferdi0435

hocam ellerinize sağlık çok sağolun .......

ferdi0435

hocam devreyı kurdum sımdılık bır dısplaylı yaptım fakat su sorun cıktı kırpma cok fazla oluor tıtresım bunun onune nasıl gecebılırız?

vıdeoda gozukuor bu kırpma http://www.youtube.com/watch?v=TTyczebptsU bunun seri bir şekilde akmasını nasıl sağlarım