DS 1302 ARIZASI

Başlatan F®T, 05 Ekim 2011, 18:40:42

F®T

Selamlar.
arkadaşlar elimde bulunan ds1302 ile ete hocamın saatlerinden birini yaptım.fakat saat 23:59 dan sonra 00:00 olması gerekir iken 04:00 oluyor.başka bir ds1302 alıp denedim onda bu sorun oluşmadı.gayet normal çalıştı.şimdi ds 1302  bozuk olduğu içinmi bu sorun oluşuyor, yoksa registerlarla ilgili bir ayarlama ile bu sorun düzelebilirmi ?
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

ete

Kimse cevap vermemiş. Çünki cevap biraz tecrübeye dayanıyor. Bu konuda benim başıma gelmiş benzer bir olay yok. Ama amdemki yenisi işi düzeltiyor eskisinde bir sorun var şeklinde bir mantık kurabilirsin. Bu durumda kurtarıcı cevap bir üçüncü DS1302 den gelir. Onuda takıp deneyince gerçekten sorun yok ise demekki ilk DS1302 arızalı imiş diyebilirsin.

Registerlerde hata olması olasılığı neredeyse sıfır. Öyle olsa ikincisi ile de çalışmaz program. Bu nedenle daha ziyade entegre arızasına yönelmek gerekir sanırım.

Ete

beyazıt

hocam sorun 1302 den kaynaklanıyr dediğiniz gibi tecrübeye dayalı  başımıza geldi  yenisi le degıstrldıgı zaman  kesinlikle düzelcektir ama farklı biryerden almasını tavsiye derim  1302 yi saygılartşk

F®T

ETE hocam yenisini kullandım  sorun yok.zaten bende bozuk olanında ne gibi bir işlem yaparızda düzeltebiliriz diye merak ettim.acaba saat formatını 24 saat değilde 12 saat olarak ayarlasak yinede geçişte bir sorun görürmüyüz.yada programda ıf saat=23 and dak=59 and sn=59 then saat=00 gibi yapıp bir program ayarlaması ile sorunu halledebilirmiyiz.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

ete

O entegreyi kullanmakta ısrar etme. Mutlaka başka bir yerlerde kusuru daha vardır. Bu nedenle yenisini al onuda at kurtul gitsin.

Ete

F®T

anlaşıldı ETE hocam aynen dediğinizi yapıyorum.,iyi çalışmalar.

Mucit23

Daha önce başınıza gelmiştir belki, DS1302 ile çalışan bir saat Normal Enerji ile çalışıyorken problemsiz çalışıyor. Ama eğer ana enerji kaynağı kesilip pille çalışmaya başlayınca bu sefer saat ileri gitmeye başlıyor. Neden olabilir bu? Normalde ileri gitme yok.
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

ete

Hiç bir fikrim yok malesef.
Ete

Mucit23

Saatin için açmadım henüz. Büyük ihitmal yarın bakarım.

Acaba pildenmi kaynaklanıyor bilmiyorum. Belki bil zayıflamışsa ileri gitmesine sebeb olabilir. Trickle charge özelliğini aktif edeyim diyorum.

Birde kristal frekansını ölçemiyorum. Osiloskopla pinlere dokunduğumda kristal salınımı duruyor. Sanırım probun empedansından etkileniyor. Acaba osiloskopla kristal frekansı nasıl ölçülür?

www.arectron.com/

Mucit23

Hocam peki Normal CR2032 piller için Trickle charge özelliğinin aktif edilmesi bir problem yaratırmı? Bu konuda bilginiz varmı

www.arectron.com/

ete

Şarj özelliği olmayan bir pile şarj vermek akıllıca değil. Özellikle Lityum piller için tehlikeli bir işlem bence. Patlama riski var. Her ne kadar çok düşük bir akımla şarj edilecek olsa bile bence uygun değil.
Üstelik bu alet norma Lityum pille en az 10 yıl çalışabiliyor. Neden şarj özelliğini açacaksınki. Senin sorunun pil şarjı ile alakası yok daha doğrusu pil ile alakası yok. Bu benim görüşüm. Neyle alakası var peki dersende ona cevabım yok. Olmaması gereken bir şey çünki.

Ete

Mucit23

Anladım hocam. Anlaşılan en mantıklısı DS1302 yi değiştirmek

www.arectron.com/

POWER

bende saat projesini ilk yaptığım zaman Trickle charge özelliğini açmıştım.cr2032 pil kullanıyordum.belli bir zaman kullandım.baktım saat 1 saat geri kalmış.söküp baktığımda cr2032 pil şişmişti.elektrik kesilince geri kalmış.değiştirdim ve Trickle charge özelliğini kapattım o gün bu gün saati kullanıyorum.

erdemefe

Ferhat böyle bir sorunla karşılaştım. Dediğin gibi pil ile alakası olduğunu düşündüm sonradan fark ettim ki devre normal beslenince 7805 ısındığı için kristal de regülatöre yakın olduğu için kristalin frekansını değişiyordu. Besleme kesilince 7805 soğuduğu için farklı bir frekans oluşurak saatin sapmasına neden oluyordu. Bunu osiloskopta ölçerek kanıtlayamadım dediğin gibi probu kristal pinlerine değdirdiğimde salınım direk durdu, ama 7805'i devreden uzaklaştırdığımda farkın azaldığını hissettim