N

pt2262 ve pt2272

Başlatan noiser, 22 Ekim 2013, 20:48:26

noiser

rf modülleri kullanarak step motor kontrol devresi yaptım fakat preamble ve senkron verilerini göndermeme rağmen motor kararlı bir şekilde çalışmıyor. pt2262 ve pt2272 enegreleri ile bu sorunu aşabileceğimi öğrendim fakat araştırmama rağmen bunların devrede nasıl kullanılıp bağlandığını anlamadım, uygulamaları inceledim ama incelediğim uygulamalarda picler hep iptl edilmiş.peki ya ben bu devreyi bu entegrelerle nasıl çalıştırcam
yardımcı olabilecek arkadaş varsa sevinirim.

est32

programı bir görmek lazım acaba hangi mantıkla yapıldı?
Belki de alıcıdan belirlenmiş bir sayı alınırsa çalış(momentary çalışma), alınmazsa bekle denmiş ve alma sırasında değişken sıfırlanmış ve motor durmuş olabilir, bu yüzden de randımanlı çalışmıyor olabilir. Böyle bir duruma karşı veri alınıncaya kadar az bir süre daha motor çalıştırılmalı diye düşünüyorum
Daha doğrusu şemayı da bir görmek lazım sakıncası yoksa...

noiser

noiser

devre bu şekilde çalışıyor fakat her zaman aynı tepkiyi alamıyorum, ve önemli bir proje kararlı bir devre gerekiyor.ben pt entegrelerini burada nasıl kullanabilirim?

est32

Pic ile yapılacaksa, verici tarafında en son hangi tuşa basılmışsa alıcı pic aksi yönde bir komut gelene kadar eski durumunu koruyacak hiç durmadan çalışacak.
Ya da butona basıldığı süre boyunca motorun çalışması isteniyorsa alma yapmadan evvel değişkenler sıfırlanmalı, sık sık alıcının aldığı veriler okunmalı ve bu süre zarfında motor yine hareket etmelidir, alıcıdan bilginin kesin alındığına karar verilirse öyle değişiklik yapılmalı.
Örneğin 1>ileri, 2>geri,3>dur olsun. Eğer alıcı pic bunların dışında bir değer almışsa bunu dikkate almayacak ama hem alma işlemini bitirene kadar motora müdahale etmeyecek hem de alma işleminden önce değişkeni sıfırlayacak.
Ama tavsiyem ilk satırda yazdığım biçimdir.

PT ile de yapılabilir, alıcı PT2272 L4 kullanılmalı(aslında M4 de olabilir). M4>> momentary(anlık) 4 çıkış, L4 latch(kilitli) 4 çıkış. öenmli olan pic'in PT'nin çıkışını okuyup karar vermesi. Hem bu durumda verici pice de gerek kalmaz.

noiser

verici pice neden gerek kalmaz ve entegreleri nasıl bağlayabilirim?

est32

2262 zaten kendi başına bir kodlayıcı ve yine karşısında 2272 olacak.

2262 nin yolladığı veriyi 2272 çözecek ve 2272'nin çıkışları pic'e bağlanacak. Pic ise 2272 nin çıkışına bakarak hangi tuşa basıldığını algılayıp motoru o yönde kontrol edecek. Yani burada pic sadece step motorun kontrolü için kulanılmış olacak, böylece pic için rf haberleşme kodu yazılmasına gerek kalmayacak, o işi PT'ler halletmiş olacak.
Anlaşılmadıysa şekil çizip anlatmaya çalışayım.

noiser

yani sadece alici pici motoru döndürmesi yönünde yazılım yazcam, peki yazılımdaki komutları nasıl algılatcam. mesela pt kullanmadan önce yazılımda vericiden a komutu geliyorsa motoru saga döndür diyordum. yardımınız için teşekkür ederim, sadece verici pt262nin şeklini çizerseniz sevinirim 

est32

şöyle bişeyler yapmaya çalıştım. Pic sadece PT2272'nin hangi bacağı HIGH ise ona göre motora komut verecek.
Ayrıca bir sitede de PT entegreleri ile yapılmış bir şema var, fikir verebilir.