atmele başlamak istiyorum

Başlatan ~ENES~, 11 Kasım 2013, 18:27:54

~ENES~

arkadaşlar atmele başlamak istiyorum yanlış bildiğim sadece basıc dili var acaba nereden başlamak gerek yardım edenlere şimdiden çok teşekkür ederim...
ALLAH'a teslim olmuş bir insan ! Ne sultan tanir , ne sadrazam !

pwm.c

BASCOM-AVR ve MIKROBASIC FOR AVR programları Atmelin basic derleyicileridir.
örnek kodları kendi sitelerinde bulabilirsin ancak Atmel avr ürünleri için C derleyicileri tavsiye edilir. hem kaynak çoktur hemde ücretsizdir.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

est32

AVR için winavr kullanmak gerek o da C dilidir. En iyi verim ondan alınabilir, ücretsizdir ve yurt dışında kullanımı da oldukça yaygındır, bu nedenle rahatlıkla her türlü kütüphane de ücretisz ve zahmetsizce bulunabilir.

Bir aralar ben de sarmıştım bascom'a fakat bascom sorunluydu, belki de crack yüzündendir. örneğin grafik ekranın tam ortasında(64.sütunda, birleşme yerinde) 1 pixellik bir kayma yapıyordu, kumanda kodu okumada ve glcd'ye resim basmada sorun çıkarmıştı. Basit ve amatör uygulamalar için kullanılabilir, oldukça basit.

Ama amaç profesyonel olarak bişeyler yapmak para kazanmaksa ve ileride başka işlemcilere geçmekse hiç durma ve avr ile C dili öğren. Ben bunu istiyorum ama basic basit olduğundan pici ve basici bırakamıyorum, denemeler de yaptım ama C çok garip geliyor, keşke geçebilsem.

Ayrıca yardım almadan ve bilgi edinmeden kesinlikle avr programlamaya kalkışma. Amatörler için ilk avr programlama tam bir kabus, tam bir tuzak ve heves kırıcı bir girişim oluyor. Nedeni ise osilatör ve konfigürasyon bitleri. Anlatayım tek tek aklıme gelenleri;

Öncelikle sakın programlama arayüzü olarak PONYPROG kullanma, ayarlarını anlayamayacaksın ve hata yapacaksın

1- Piyasadaki avr programlayıcıların neredeyse %98'i ISP(seri) programlayıcıdır ve avr nin reset pini burada en önemli görevi yapar, eğer reset pini giriş veya çıkış olarak kullanılacak olursa bir daha ISP programlayıcı ile programlanamaz ve avr bir daha ISP programlayıcılara cevap vermez. Bir nevi kilitlenir ve çöpe atmak zorunda kalırsın. Kurtarabilmen için seri programlayıcı bulman lazım ki onlar da çok pahalı ve bulman çok zor. Bir de amatör bir eleman avr fuse bit doctor diye bir program çıkardı ve o devrede kullanılan atmega8 ile kurtarma yapılabiliyor, ben denedim ve bu şekilde kilitlediğim bazı işlemcilerimi o devre ile kurtardım, yani avr'yi fabrika ayarlarına döndürüyor.

2- Kullanıcıyı en çok yanıltan sigorta ayarlarından biri de osc seçimidir. AVR'ler fabrika çıkışı dahili 1 mhz de çıkarlar ve programlayıcıda ek bir ayara gerek kalmadan istenilen osc seçilebilir. Örneğin ilk kez programlayacaksın ve harici 10mhz kristale göre sigorta ayarladın diyelim. Bu ilk ayarında bunu yapabilirsin fakat diğer program yüklemelerin olsun, sigorta ayarların olsun tekrar yükleme veya okuma yapacaksan en son hangi osc değerinde bırakmışsan o değerde kristal ile okuma yapabilirsin. Bu nedenle bazen işlemci programlayıcıya cevap vermez ve kullanıcı avr bozuldu zanneder. Oysa ki gerekli karistal bağlanmamıştır, işlemci sağlamdır. İşlemciyi en son hangi osc frekansında bırakmışsan tekrar okuma ve yazma yapabilmek için o değerde kristal bağlanmalıdır. yoksa işlemci programlayıcıya cevap vermez

3- sigorta ayarları hex'e gömülemez, bu nedenle sigorta ayarları ya programlamadan önce, ya da programlamadan sonra yapılabilir. bu nedenle programlama yapmadan sadece sigorta ayarları da değiştirilebilir. örneğin 8mhz hızında osc ye göre ayarlanan bir program 4mhz kullanılırsa yarı hızda, 16mhz kristal kullanılırsa 2 kat hızda çalışır.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar, bu işe girişecek olursan mutlaka bilen birine danışarak başla. berik.net diye Türkiyede programlama üzerine tek site var fakat onun da sahibi son zamanlar site ile pek ilgilenmiyor sanırım pek hareket yok ama yine de eski konuları takip edebilirsin. sadece pic atmel değil her işlemci hakkında bilgi sahibi olmak gerke, ama bunun için de iyi derecede C bilmek lazım. C bilince geriye sadece işlemcinin donanımını öğreenmek kalıyor

Mucit23

Sırf atmel kullanayim diyorsan Arduino al
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

Ruzgar

Bende bir aralar Atmel'ci olmuştum ama programlayıcı sorun olmuştu gerçi onuda halletim ama atmel için türkçe kaynak az var.
Mikroelektronika'nın yapmış olduğu AVR programlama devreleri çok güzel keşke pic içinde böyle bir tane yapsa hemen alacağım :)
sana da tavsiye ederim http://www.mikroe.com/mini/at/

-Link vermek yasak mı bilmiyorum yanlışım olduysa affola.