Pic ile 220 volt uygulaması Sorusu

Başlatan sinancnc, 18 Kasım 2013, 14:59:28

sinancnc

Arkadaşlar ekte yolladığım similasyon için bir fikriniz varmı ? Teoride Doğru Pratikte böyle çalışırmı acaba

isis dosyasınıda ekledim
Paylaşmayı seven insan toprak olup gitmez. Bir şeyler bırakır...!

ete

Alternatif  girişlerden ne girildiği belli değil. RAR disyana 24V okuma demişsin konu başlığında 220V uygulama demişsin.
Diyelimki oradan 220V AC faz ve nötr girdin.  Gerilim bölücü voltajı 5V seviyesine düşürse bile bu sistem izolasyon açısından tehlikeli. Aslında 2 diyot kullanmaya gerek bile yok tek diyotla olur ama dediğim gibi pek emniyetli olmaz.
Burada bir konuya daha dikkatini çekmek gerek. Analog girişe bağladığın zener diyot senin ölçüm yapmanı engeller. Voltajı o frenleyecektir. Biraz artsa yada eksilse ADC girişindeki gerilim çok değişmeyeceğinden sen hep 5V civarında bir gerilim ölçersin buda voltajın hep aynı kaldığı imajını verir. Voltajın varşığını test ediyorsan sorun yok ama voltaj ölçecek isen bu yöntemle olmaz. En azından oradaki voltajı zener olmadan 3,5V civarına düşürmen gerekir. Böylece voltaj yükseldiğinde elinde toleransın olur. Düştüğünde ise zaten toleransın var. Ama 220V AC de pice 5V verirsen voltaj yükseldiğini nasıl anlayacaksın?

Devrede kristal görüyorum. Ne işe yarıyor ?
En doğru ölçme metodu elbette çok ufak bir trafo kullanarak 220V girişten 3-4V civarında bir gerilim elde ederek bunu ADC girişine vermek sonra giriş voltajına göre bir formül uygulayarak voltajı ölçmektir.

Ete

sinancnc

hocam 220 volt üstünü okuma fikrim yok 220 volta değer 4.74 gözüküyor zeneri iptal edince. Zeneri olası bir durumda pic devreye zarar vermemek için koydum. parazit sıkıntısını gidermek için 4.74 volta düşen araya 100 nf bir kondansatör atmanın bir faydası olurmu.

Ayrıca önerileriniz için teşekkür ederim.

Elzemefe

kısacası  küçük  bir pcb  trafo  kullan...

pwm.c

Akım aynası devresiyle çok güzel izolasyon yapabilirsin. daha önce bu forumda bilgi vermiştim.
birde, analog girişe sakın zener bağlama. bunun üzerine 5v antında gerilim düşse bile ölçüm sonucunu etkiliyor, çünkü zenerin üzerinde yazan değer doyma voltajıdır. alt değerlerde bile iletkenlik gösterebiliyor.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

sinancnc

Teşekkür ederim Akım aynası devresi inceleyeyim.