U

Cep telefonu için taşınabilir şarj aleti yardım

Başlatan undertaker000, 28 Kasım 2013, 16:08:43

. Kağan

İlla yapacağım diyorsan nette araştır bulursun. Ama zaten telefonun USB kablosunu bilgisayara takarsan diğer ucunuda telefona takarsan şarj eder. Pili telefondan ayırarak şarj etmek istersen o zaman kontol entegresi vs kullanmalısınız. Ayrıca tek pili şarj eder ama 2adet seri pili şarj etmeyebilir. Çünkü seri pil aşağı yukarı (2x3,7V) 7,4 volt eder. 7,4v>5,0v  bunu halledebilmek için özel bir devre kurman lazım. Tek kalem pille telefon şarj eden duracelin kitleri var, bunun gibi mesela.

ete

Ne yapmaya çalıştığını daha açık anlatırmısın. Her telefonun kendi şarj kontrol sistemi vardır telefona 5v verirsin o içindeki devreler yardımı ile onu 4,2v yapıp pile verir ayarıca pilin sıcaklığını , çektiği akımı kontrol ederek pilini şarj eder doluncada pile verilen voltajı keser.
Her hangi bir şarj devresi satın alırsan telefonun yaptığı işleri o devre yapar. Çok süper yapmasada yinede yapar ve bağladığın pilleri şarj eder.
Peki sen bana söylermisin neden telefondan kablo çıkartıp şarj aletine bağlıyorsun? Telefonun kendi pilini şarj edemiyormu ? 
Konuyu yeterince uzattın gibime geliyor. Artık bu işe bir son verme zamanı geldi sanırım.

Anlatılanları en baştan bir kaç defa oku aradığın her bilgi var bu mesajlarda daha fazla soru sormanın anlamı yok sanırım. Daha da uzarsa sonunda kilitleyeceğim bu konuyu.

Ete

undertaker000

Taşınabilir bir şarj aleti yapmak istiyorum. İçerisinde elimde bulunan 3,7V 1200mah li-on pilleri kullanmak istiyorum ve şarj etmek istediğim telefonumun pili 3100mah.
Yapacağım aletin tek bir USB çıkışı olacak. Bu çıkıştan hem telefonumu hem bu yapmak istediğim aleti şarj edebileceğim. Yani yapmak istediğim aletle telefonumu şarj edeceğim ve sonra aletin kendisini şarj edeceğim ve bu işlemlerin hepsinin girişi de çıkışı da o aletin USB girişinden olacak.
Yani yapacağım bu alet için elimdeki pillerden kaç tane ve pilleri nasıl kullanmam gerektiğini sordum. sonra şarj sürelerini sordum.
Bana verdiğiniz cevaplarda şarj kontrol entegresi kullandığımda işin hallolacağını söylediniz. Hatta size bu entegreyle ilgili soru sorduğumda beni azarlayarak aynen şu cevabı vermiştiniz :
Alıntı yapılan: ete - 29 Kasım 2013, 21:41:49
Yazdıklarım senin için bir şey ifade etmiyor galiba. Tekrarlıyorum Li-Ion Pil 2 kademde şarj edilir.
1. Kademde akım sınırlı voltaj serbesttir. 4-12V arasında ne verirsen ver boş bir pil şarj olurken şarj voltajı anında 4V un altına düşer zaten bu yüzden voltaj serbest ama akım sınırlı olmalıdır. Akımı sınırlamazsan pil ne verirsen çeker ve çok ısınıp anında bozulur.
2. Kademde (yaklaşık ilk kademeden 1 saat sonra) volatj 4,2V ta çekilir ve akım serbest bırakılır. Zaten bu aşamaya gelindiğinde pil voltajı yaklaşık 4V seviyelerine gelmiştir. Bu nedenle artık voltajı 4,2V ta sınırlamanın zamanı gelmiş olur. Akım da sınırı kaldırırsın çünki akımda doyuma ulaşmış olur artık fazla versende pil ihtiyacı olduğu kadar akım çeker.
Olay budur.
Bu kadar lafın sonunda pili ne ile şarj edeceğine karar verebilmen gerekir öyle değilmi.

Ete

sonrasında ise şu cevapla karşı karşıya kaldım :

Alıntı yapılan: kaganayanoglu - 05 Aralık 2013, 21:59:18
İlla yapacağım diyorsan nette araştır bulursun. Ama zaten telefonun USB kablosunu bilgisayara takarsan diğer ucunuda telefona takarsan şarj eder. Pili telefondan ayırarak şarj etmek istersen o zaman kontol entegresi vs kullanmalısınız. Ayrıca tek pili şarj eder ama 2adet seri pili şarj etmeyebilir. Çünkü seri pil aşağı yukarı (2x3,7V) 7,4 volt eder. 7,4v>5,0v  bunu halledebilmek için özel bir devre kurman lazım. Tek kalem pille telefon şarj eden duracelin kitleri var, bunun gibi mesela.

Oysa ki size
Alıntı yapılan: undertaker000 - 29 Kasım 2013, 21:30:51
yani pilleri seri bağladığımda 7.4v elde ettikten sonra yinede 4.2v ile mi şarj etmem gerekli ?
şeklinde soru sorduğumda yeterli demiştiniz. Bu iki cevap karşısında kafam karıştı ve kapanmış konuyu tekrar açmak zorunda kaldım.

Sizin sürekli azarlamalarınız karşısında daha fazla susmamı beklemeyin. Size bilginizden dolayı saygı hiç bir şekilde saygısızlık yapmadım ama sürekli "yazdıklarım bir şey ifade etmiyor mu?" , "Konuyu fazla uzattın" , "Anlatılanları en baştan bir kaç defa oku aradığın her bilgi var bu mesajlarda daha fazla soru sormanın anlamı yok sanırım. Daha da uzarsa sonunda kilitleyeceğim bu konuyu" ,... gibi cümleler sarf ederek aşağılamaktan kaçınmadınız. Böyle saygın bir forumda hele ki yönetici olarak vereceğiniz yanıtlar çok önemlidir. Banlama yetkiniz olduğundan dolayı rahatça yazıyorsunuz istediğinizi. Bura da sonuçta bilgi paylaşılıyor. Bilen bilmeyene anlatıyor. Buna herkesin saygısı olacak. Yöneticinin bile ! Madem ki sinirlendiniz o zaman kapatırsınız konuyu. Ama aşağılama ve tehdit hakkınız yok. Burada gövde gösterisi yaparak bir yere varamazsınız...

Saygılar

POWER

Alıntı yapılan: undertaker000 - 05 Aralık 2013, 18:23:02
MCP73831T Şarj Entegresiyle nasıl bir devre yapmalıyım ? ve bu yaptığım devre ne kadar da şarj eder telefonu ve kendisi USBden ne kadar da şarj olur ? (iki pili seri bağladığımızı düşünürsek)
gerçekten net olarak yapılmak istenilen anlaşılmıyor.yapılacak konuyu siz biliyorsunuz,karşı tarafın bu konuda hiç bir bilgisi yok unutmayın.o yüzden gerekirse basitce şema ile deslemek gerekir.yaşınızı bilmiyorum ama yaşınızın genç olduğunu tahmin ediyorum.malesef yeni nesilin hastalığı bu.başka formlardada malesef durum aynı.
öncelikle tek hücre lion pil şarj için bu malzemenin ismini aşağıdaki linkte aratırsan detaylı bilgiye ulaşırsın ve kafanda bir şeyler oluşur.orda devrenin şeması, kullanılacak malzemeler vs. mevcut
http://www.datasheet4u.com/
Ben mesajlardan net olarak 1 adet lion pilin şarj edileceğini anladığım için tavsiyem,bu MCP73831T kullanarak bir adet lion pili gönül rahatlığı ile şarj edebilirsin.şarj sürelerini sormuşsun.bu devre maksimum 500 ma ile şarj ediyor ona göre süreyi kendin hesap edersin.devrenin giriş voltajı min.5v-max 6v dur.çıkış voltajı 4,2v olarak imalatta ayarlanmıştır.
"telefonumu şarj edeceğim ve sonra aletin kendisini şarj edeceğim "demişsin.aletin kendisi derken?????

undertaker000

Alıntı yapılan: POWER - 06 Aralık 2013, 20:32:08
gerçekten net olarak yapılmak istenilen anlaşılmıyor.yapılacak konuyu siz biliyorsunuz,karşı tarafın bu konuda hiç bir bilgisi yok unutmayın.o yüzden gerekirse basitce şema ile deslemek gerekir.yaşınızı bilmiyorum ama yaşınızın genç olduğunu tahmin ediyorum.malesef yeni nesilin hastalığı bu.başka formlardada malesef durum aynı.
öncelikle tek hücre lion pil şarj için bu malzemenin ismini aşağıdaki linkte aratırsan detaylı bilgiye ulaşırsın ve kafanda bir şeyler oluşur.orda devrenin şeması, kullanılacak malzemeler vs. mevcut
http://www.datasheet4u.com/
Ben mesajlardan net olarak 1 adet lion pilin şarj edileceğini anladığım için tavsiyem,bu MCP73831T kullanarak bir adet lion pili gönül rahatlığı ile şarj edebilirsin.şarj sürelerini sormuşsun.bu devre maksimum 500 ma ile şarj ediyor ona göre süreyi kendin hesap edersin.devrenin giriş voltajı min.5v-max 6v dur.çıkış voltajı 4,2v olarak imalatta ayarlanmıştır.
"telefonumu şarj edeceğim ve sonra aletin kendisini şarj edeceğim "demişsin.aletin kendisi derken?????

Haklısınız anlaşılmamış olabilir. O zaman daha ayrıntılı bilgi istenir değil mi ? Niye hemen aşağılama/küçümseme yöntemi seçiliyor ? Belli ki fazla bilgim yok. Bu çok açık belli oluyor. E anlatmak istediğim de açık değil. O zaman daha ayrıntılı biligi, şema, vs. istenir. Yeni neslin hastalığı bu diyerek sizde bu küçümseme olayına giriyorsunuz. Verdiğim cevaplarda herhangi bir hakaret veya saygısızlık varsa şayet buyurun gösterin. Ama en başından beri saygı da kusur etmedim ve herhangi bir hakaretim olmadı. Yeni neslin hastalığı buysa eğer, herkese nasip olması dileğiyle. İş yaşta değil, baştadır.

En son yanıtımda da en açık haliyle anlatmaya çalıştım. Yapacağım bu taşınabilir şarj aletinin 1 USB çıkışı olacak. Bu USB çıkışı telefonumu besleyecek olan çıkış. Aynı zamanda bu taşınabilir şarj aletim boşaldığında yine şarj etmem gerekecek ve kendisini şarj etmem için tekrar bu USB çıkışını kullanmak istiyorum.
Bu çıkışta entegreli devrem olacak sizin dediklerinize göre. Telefonumu şarj ederken bu işe yarar. Fakat şarj aletimi şarj ederken olur mu? Entegreli devre buna izin verir mi ? Yani Entegre iki yönlü çalışır mı?(iki yönlü = hem telefonumu hem de taşınabilir şarj aletimi şarj ederken tek çıkış/giriş)

Herhangi bir yanlışım olduysa da özür dilerim.

POWER

@ undertaker000
yeni nesil hastalığı konusunda alınma, malesef söylediğim gibi.ben yaklaşık 2000 yılından beri bu ve benzeri formları takip ediyorum.geçen zamandan tecrübe ettiğim bir tespit bu,belkide yanlıştır ama benim düşüncem böyle.ben seni tanımam,kim olduğunu ne yaptığını bilmem sana ne kastım olabilirki?
neyse esas konumuza gelelim,
1-telefonunu şarj etmek için sana kaç volt lazım?telefon sende oluğu için ben bilemiyorum.(fakat bu voltaj 5v olması lazım)
2-bu voltajın 5v olduğunu düşünürsek,şarj kutusunun içinde 2 adet lion pil olması lazım.(4,2v X2=8,4v eder.)bu durumda sana tavsiye ettiğimiz entegre işe yaramaz onun çıkışı 4,2v olduğu için
3-sana iki adet devre lazım bence
   a)8,4v  5v düşürecek bununla telefonunu şarj edeceksin.
   b)iki adet lion pili şarj etmek için çıkışı 8,4v ayarlı bir devre
bu iki işede lm317 yapabilir.datasheed  de uygulama devresi mevcuttur.şimdilik aklıma gelen bunlar.

undertaker000

Alıntı yapılan: POWER - 07 Aralık 2013, 11:31:12
@ undertaker000
yeni nesil hastalığı konusunda alınma, malesef söylediğim gibi.ben yaklaşık 2000 yılından beri bu ve benzeri formları takip ediyorum.geçen zamandan tecrübe ettiğim bir tespit bu,belkide yanlıştır ama benim düşüncem böyle.ben seni tanımam,kim olduğunu ne yaptığını bilmem sana ne kastım olabilirki?
neyse esas konumuza gelelim,
1-telefonunu şarj etmek için sana kaç volt lazım?telefon sende oluğu için ben bilemiyorum.(fakat bu voltaj 5v olması lazım)
2-bu voltajın 5v olduğunu düşünürsek,şarj kutusunun içinde 2 adet lion pil olması lazım.(4,2v X2=8,4v eder.)bu durumda sana tavsiye ettiğimiz entegre işe yaramaz onun çıkışı 4,2v olduğu için
3-sana iki adet devre lazım bence
   a)8,4v  5v düşürecek bununla telefonunu şarj edeceksin.
   b)iki adet lion pili şarj etmek için çıkışı 8,4v ayarlı bir devre
bu iki işede lm317 yapabilir.datasheed  de uygulama devresi mevcuttur.şimdilik aklıma gelen bunlar.

iki adet lion pili şarj etmek için 8,4V gerekli orada haklısınız ama lion pilleri seri bağladığımda 2x3,7V=7,4V elde ederim. Yani elimizde 8,4V - 5V - 7,4V var. Bu 3 farklı voltajı otomatik ayarlayabilmek için lm317 yeterli mi ?

Şimdi yeni nesil akıllı telefonlarda USB OTG özelliği var. Bu özellikle bir USB aygıtı bağladığınızda Telefon bunu çalıştırıyor (örneğin Flah bellek). E telefonun tek çıkışı var. O çıkıştan hem şarj oluyor hem de harici bir aygıta güç veriyor. Telefon pilleri 3,7V. Bu 3,7V , 5V ile şarj oluyor ve 5V ile başka aygıta güç verebiliyor. Benim de aynen bunu yapacak bir devreye ihtiyacım var.

POWER

iki adet lion pili seri bağlarsan 4,2v*2=8,4v elde edilir.tabiki lion piller tam dolu ise.bu max8,4v 5v düşürmek için lm317 kullanılabilir ayrıca   dc-dc converter devreleri mevcut onlarda kullanılabilir.
1-max 8,4v dan 5v elde ederek telefonu şarj etmek.3,7v pil  5v ile direkt sarja tabi tutulmuyordur orda muhakkak bir devre kullanılmıştır.
2-seri bağlı lion pilleri şarj etmek için bir devre.8,4v şarj edebilmek için en az 1,5v fark olması lazımki şarj olabinsin.lm317 ile yapacağı devrenin çıkışını yaklaşık 10v ayarlarsan olur.lm317 için uygulama devresi link te ete hocam vermişti bana.bu devreyi bir çok yerde kullandım.